حتی انسان ها هم در هر مکانی غیر از خانه ی خود احساس غریبی می کنند، گیاهان که دیگر جای خود را دارند! آن هم گیاهی مانند گیاه کروتون که شرایط خاصی را برای پرورش و رشد می طلبد. پرورش گیاه کروتون کار ساده ای نیست پس اگر اهل رسیدگی به گیاهان نیستید و می خواهید صرفا فضای خانه ی خود را زیبا کنید بهتر است سراغ خانواده ی کاکتوس ها بروید تا گیاهی مانندکروتون! گیاه کروتون حساسیت بالایی دارد و نمی توان آن را در هر مکانی قرار داد و هر نوع تغذیه ای را به خورد آن داد. پس حواس تان را شش دانگ برای پرورش گیاه کروتون و نگهداری از این گیاه زیبا و خوش نقش و نگار جمع کنید تا شاهد برگ ریزی و خشک شدن گلدان کروتون تان نباشید. ممکن است تصور کنید که مگر آب و کود دادن به گیاه و فراهم کردن نور کافی تا چه حد می تواند کار سختی باشد؟ اما داستان در مورد پرورش گیاه کروتون به کلی فرق دارد. در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در زمینه پرورش گیاه کروتون کسب کنید.

پرورش گیاه کروتون چه شرایطی را طلب می کند؟

از میزان و شدت نور گرفته تا رطوبت هوا و خاکی که گیاه کروتون را در آن می کارید باید به طور روزانه چک شوند. یک روز بی توجهی شما به گیاه کروتون می تواند نابودی آن را در پی داشته باشد. بیراه نیست که از گیاه کروتون به عنوان گیاهی حساس و دل نازک یاد می کنند!

خانه ی اصلی گیاه کروتون کشورهای گرمسیری می باشد. در حالی که آب و هوای ایران به طور عمده آب و هوایی گرم و خشک است. بنابراین نیاز به رطوبت بالا بیش از همه چیز در گلدان گیاه کروتون حس می شود. باریکه ای از نور خورشید نمی تواند برای پرورش گیاه کروتون کافی باشد. گیاه کروتون به دریایی از نور خورشید احتیاج دارد. همانطور که گیاه کروتون در منزلگاه اصلی اش به طور متداول در حال آفتاب گرفتن است، در خانه ی شما نیز باید گلدان گیاه کروتون دائما در مقابل تابش نور خورشید یا لامپ رشد گیاه قرار بگیرد تا نیازش به نور مرتفع شود.

چه نوع گلدانی برای پرورش گیاه کروتون مناسب است؟

در مورد گیاه کروتون ممکن است در نقطه ای به تناقض برسیم و آن هم آبیاری زیاد این گیاه است. گیاه کروتون به آب زیادی احتیاج دارد بنابراین تمام مدت باید حواس تان به رطوبت بالای خاک این گیاه باشد. اما از طرفی ریشه ی گیاه کروتون دارای ساختاری پیچیده می باشد که در صورت غرقاب شدن ممکن است دچار پوسیدگی گردد. بنابراین چگونه می توان هم آب زیادی به گیاه کروتون داد و هم آن را از شر پوسیدگی ریشه در امان نگاه داشت؟ راهکار این موضوع استفاده از گلدان پارچه ای می باشد گلدان پارچه ای بهترین گلدان برای پرورش گیاه کروتون می باشد چرا که سیراب نمودن دائمی گیاه پوسیدگی ریشه را به همراه نخواهد داشت. آب اضافی به سرعت از گلدان پارچه ای خارج می شود و در عین حال خاک گلدان همیشه مرطوب است.

عدم تمایل گیاه کروتون به هوای سرد

 هر چه که هوای سرد در جریان باشد بدانید که گیاه کروتون آنجا دوام نخواهد آورد. گیاه کروتون نیاز به هوای گرم و شرجی دارد. قرار دادن گلدان گیاه کروتون در برابر بادهای خنک همچون نسیم های سرد پاییزی و باد کولر می تواند مرگ گیاه را مقابل چشمان شما رقم بزند. بنابراین از قرار دادن گلدان گیاه کروتون در برابر بادهای سرد و خنک به شدت خودداری کنید.

از برگ های خوش نقش و نگار گیاه کروتون غافل نشوید

برگ های گیاه کروتون به واقع دارای طرح و نقشی جذاب و دلربا هستند. شما باید به طور هفتگی این برگ ها را توسط یک اسفنج نم دار و یا پارچه ی مرطوب و لطیف تمیز کنید. نشستن غبار بر روی برگ گیاه کروتون می تواند موجب پژمردگی آن شود. دقت داشته باشید که برگ های گیاه کروتون به خودی خود براق هستند پس از مواد شیمیایی براق کننده برای سطح برگ های گیاه کروتون استفاده نکنید. استفاده از این مواد می تواند گلدان گیاه کروتون شما را در چاه عمیق نابودی بیندازد. گفته بودیم که گیاه کروتون حساس و دل نازک است! پس حواس تان را در مراقبت از آن جمع کنید.

نتیجه گیری

گیاه کروتون گیاهی زیبا و خوش ظاهر است که اغلب افراد به دلیل ظاهر دلفریب و چشم نواز آن، گیاه کروتون را انتخاب می کنند. اما در مورد گیاه کروتون زیبایی ظاهر به تنهایی نمی تواند دلیل محکمی برای علاقه ی شما به نگهداری از کروتون باشد. نگهداری از گیاه کروتون نیاز به مراقبت های خاصی دارد. پس اگر واقعا عاشق گیاهان هستید و در مراقبت آن ها سر رشته دارید می توانید سراغ پرورش گیاه کروتون بروید.