لامپ متال هالید رشد گیاه (MH):

لامپ متال هالید رشد گیاه نوع پیشرفته لامپ بخار جیوه است که در حباب داخلی آن علاوه بر جیوه کمی نمک متال هالیدی نیز استفاده شده است. حباب خارجی لامپ متال هالید از جنس کوارتز و یا سرامیک می باشد که فیلتر کننده اشعه ماورا بنفش است. لامپ متال هالید بیشتر توسط پرورش دهندگان در گلخانه های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد.


طیف نور لامپ متال هالید :

لامپهای متال هالید ساطع کننده ی نور سفید هستند و نور منتشر شده توسط این لامپ ها مشابه و جایگزین نور خورشید در فصل بهار و تابستان است. لامپ های متال هالید مقدار زیادی نور در طول موج های آبی را منتشر می کنند که قابل استفاده از زمان جوانه زنی گیاه تا تمام دوران رویشی گیاه می باشد.
نورپردازی لامپ های MH یا متال هالید ، گیاهان را متراکم تر و دارای سایبان خواهد کرد. بنابراین بیشتر مناسب استفاده برای گیاهان بدون گل و پهن برگ مانند کاهو و سبزیجات می باشند. در صورت استفاده برای گیاهانی که گل می دهند ، می توان از لامپ های HPS که دارای طیف نور قرمز هستند برای ایجاد تعادل در چرخه گلدهی استفاده کرد.
لامپ های متال هالید گرمای زیادی تولید می کنند بنابراین باید در فاصله مناسب با گیاهان نصب شوند . به همین علت است که معمولا از این نوع لامپ در گلخانه های بزرگ با سقف های بلند و یا دارای تهویه قوی استفاده می شود.


راه اندازی لامپ متال هالید :

لامپ های رشد متال هالید برای راه اندازی نیاز به ولتاژ بالا دارند بنابراین مدارات جانبی ، بالاست و ایگانیتور برای راه اندازی این لامپ ها نیاز است. لامپ های متال هالید 5 دقیقه بعد از راه اندازی به حداکثر میزان نوردهی خود خواهند رسید. توان واقعی لامپ های متال هالید (MH) معمولاً بیشتر از مقدار نامی آنها ست و شدت نور دهی بالایی دارند. اما با گذشت زمان از شدت نور آنها کاسته می شود و نیاز به تعویض دارند. عمر مفید این لامپ ها در حدود 2000 ساعت است که بعد از آن از اثر آن بر روی گیاهان کاسته خواهد شد.
لامپ های متال هالید دارای وات های چندگانه هستند که کارامدترین آنها 400 وات ، 600 وات ، و 1000 وات می باشد. حداکثر مساحت مورد انتظار برای پوشش یک لامپ 600 وات  16 متر مربع می باشد. که حداقل ارتفاع قابل نصب حدود 50 سانتی متر می باشد
.

لامپ بخار سدیم رشد گیاه (HPS):

لامپ بخار سدیم از سدیم و گاز نئون در حباب داخلی آن استفاده شده است. لامپ بخار سدیم در دو دسته کم فشار و پر فشار تقسیم می شوند . گاز سدیم به کار رفته در لامپ های بخار سدیم سمی بودن لامپ های بخار جیوه را ندارند. و با یونیزه شدن گاز در داخل لوله به وسیله ی دو الکترود آن ، روشن می شوند.


طیف نور لامپ بخار سدیم :

لامپ بخار سدیم رشد گیاه دارای طیف گسترده از نور زرد و آبی روشن و سفید است. طیف نور طلایی شبیه به رنگ غروب خورشید لامپ بخار سدیم ، مناسب برای گیاهان گلده و همچنین چرخه  گلدهی گیاه می باشد. این طیف نوری باعث رشد عمومی و کشیدگی ساقه گیاهان خواهد شد.

راه اندازی لامپ بخار سدیم :

برای راه اندازی و ایجاد احتراق در لامپ بخار سدیم رشد گیاه نیاز به مدارات جانبی می باشد. ترانس و استاتر متناسب با ولتاژ لامپ بخار سدیم مهمترین عامل در راه اندازی اصولی این لامپ رشد گیاه است. مدت زمان گرم شدن تا به حداکثر رسیدن روشنایی لامپ های بخار سدیم در حدود 10 تا 15 دقیقه می باشد.

نور منتشر شده توسط لامپ بخار سدیم از شدت بالایی برخوردار است اما کارایی لامپ ها در طول زمان کمتر می شود زیرا باید از ولتاژ بیشتری برای تولید خروجی یکسان با کاهش نور استفاده کنند. با این وجود ، لامپ های HPS به ویژه در پایان عمر معمولی خود ، خروجی نور نسبتاً خوبی (تقریبا 80 لومن) را حفظ می کنند. این لامپ ها نیز گرمای زیادی تولید می کنند که نیاز به فن و تهویه مناسب برای متعادل کردن دمای گلخانه می باشد.


انواع لامپ HPS دارای وات های 400 ، 600 و 1000 وات هستند که پر مصرفترین آنها لامپ HPS 600 وات است. حداکثر فضایی که یک لامپ رشد گیاه بخار سدیم 600 وات پوشش می دهد در ابعاد 4* 4 متر مربع با ارتفاع نصب 50 سانتی متری می باشد.

شما برای خرید انواع لامپ بخار سدیم رشد گیاه و مدارات جانبی مانند استارتر و ترانس می توانید به سایت تهران تی جی ال مراجعه کنید.