در این مقاله قصد داریم به بررسی خاک مناسب برای کاشت صیفی جات و سبزیجات در گلدان بپردازیم. بسیاری از علاقه مندان پرورش گیاه دوست دارند سبزیجات و صیفی جات مورد نیاز خود را در منزل کشت کنند. از آنجا که این دسته از گیاهان به توجه ویژه ای نیاز دارند، انتخاب خاک مناسب اولین و یکی از مهم ترین گام ها برای پرورش انواع صیفی جات و سبزیجات است.

انواع خاک

خاک ها بر اساس اندازه ذرات، ساختار و مواد مغذی به چند گروه تقسیم می شوند:
1.خاک شنی
2.خاک سیلتی
3.خاک لومی
4.خاک رسی
5.پیت (پیت ماس و کوکوپیت)

خاک مناسب برای کاشت صیفی جات و سبزیجات

در صورت اقدام به کشت صیفی جات و سبزیجات برای داشتن محصول باکیفیت بهتر است به جای یک نوع خاک، از ترکیب چند خاک استفاده شود. این ترکیب باید زهکشی مناسبی داشته باشد، میزان زیاد خاک رسی آب را بیش از اندازه در خود نگه می دارد و استفاده زیاد از خاک شنی باعث عبور سریع آب از خاک شده و ریشه های گیاه به میزان کافی آب و رطوبت دریافت نمی کنند. همچنین بستر کشت صیفی و سبزی باید سرشار از مواد مغذی باشد، علاوه بر استفاده از خاک غنی می توانید از محلول های مغذی و کود نیز برای افزایش کیفیت و میزان محصول خود استفاده کنید. یکی از بهترین ترکیب ها برای بستر کشت پیت ماس، خاک شنی، خاک رسی، ریزمغذی ها و صد البته پرلیت است. پرلیت علاوه بر متخلخل کردن ساختار خاک، می تواند رطوبت کافی برای خاک را حفظ کند. می توان گفت که پرلیت مهم ترین جزء در ترکیب خاک مناسب برای کاشت صیفی جات و سبزیجات است.

خاک و بستر کشت

برای خرید خاک و بستر کشت می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

جلوگیری از بروز بیماری و آفت

همانطور که گفته شد صیفی جات و سبزیجات گیاهان حساسی هستند، بنابراین پیش از کشت گیاه، خاک و بستر کشت را ضدعفونی کنید و مطمئن شوید که هیچگونه بذر علف هرز و آفتی در خاک وجود نداشته باشد. مزیت دیگری که استفاده از پرلیت در ترکیب خاک دارد، استریل و ضدعفونی بودن این ماده پر ارزش است.

شرایط نگهداری سبزیجات و صیفی جات

آبیاری: صیفی و سبزی از زمان کاشت بذر به آبیاری روزانه نیازمند هستند اما در حدی که سطح خاکشان مرطوب شود. در آبیاری زیاده روی نکنید. در صورتی که گلدان های شما در محیط گرمی قرار دارند و پس از آبیاری خاک به سرعت خشک می شود، می توانید دفعات یا میزان آبدهی را افزایش دهید. به علاوه میزان آبیاری به ترکیبات خاک شما نیز بستگی دارد، اگر میزان خاک شنی زیاد باشد، خاک زودتر خشک می شود و اگر مقدار خاک رسی بیشتر باشد، خاک رطوبت بیشتری را حفظ می کند.
دما: این گیاهان در دمای معتدل رشد بسیار خوبی خواهند داشت. بنابراین اگر قصد دارید گلدان ها را در حیاط بگذارید، بهتر است در تابستان یا زمستان اقدام به کشت نکنید. اگر بذر را در بهار کاشتید می توانید گلدان ها را در بالکن یا پشت بام خانه قرار دهید، در غیر اینصورت بهتر است گلدان ها در پشت پنجره قرار گیرند. دمای 24 تا 26 درجه برای کشت صیفی جات و سبزیجات مطلوب خواهد بود.
نور: سبزیجات حتی بعد از جوانه زنی و سبز شدن به نور مستقیم نیازمندند بنابراین حتما گلدان ها را در محلی پرنور قرار دهید. در صورتی که منزل شما فاقد نور کافی برای رشد گیاه است، می توانید از لامپ رشد گیاه استفاده کنید. این لامپها در شکل های مختلف تولید شده و بهترین جایگزین برای نور خورشید هستند. شما میتوانید لامپ های رشد گیاه را از فروشگاه تهران گرولایت که یکی از معتبرترین مراکز فروش لامپ رشد گیاه است خریداری کنید.

خاک سوپر سویل

برای خرید خاک سوپر سویل می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

کود مناسب برای صیفی جات و سبزیجات

هنگام خرید کود یا محلول مغذی توجه کنید که عبارت NPK روی بسته بندی کود حک شده باشد که اشاره به وجود نیتروژن، فسفر و پتاسیم در کود دارد. این عناصر به خصوص نیتروژن در بهبود رشد و کیفیت گیاه بسیار پر اهمیت است. کود NPK 20,20,20 می توانید اسنتخاب خوبی باشد. اگر قصد خرید کود دیگری دارید توجه کنید که عنصر نیتروژن در ترکیبات کود مدنظر وجود داشته باشد. کود را می توانید به دو صورت تهیه کنید؛ کودهای گرانول و کود محلول در آب. کود گرانول را می توانید به مقدار لازم نزدیک ریشه گیاه قرار دهید. برای کود دهی از طریق محلول های مغذی دو راه وجود دارد، اول آنکه محلول آماده شده را هنگام آبیاری به خاک اضافه کنید و دوم آنکه محلول را به برگ های گیاه اسپری کنید.

تهیه بذر صیفی جات و سبزیجات

خرید بذر سالم و باکیفیت بسیار مهم است. نامرغوب بودن بذر می تواند تمام زحمات شما برای پرورش گیاه را هدر دهد و محصولی بی کیفیت و غیرقابل استفاده نصیب شما کند. علاقه مندان به کاشت صیفی جات و سبزیجات می توانند انواع بذرهای مدنظر خود را با بهترین کیفیت از فروشگاه تهران گرولایت تهیه نمایند.

مراحل کاشت صیفی جات و سبزیجات

ابتدا گلدان و خاک مناسب برای کاشت را تهیه کنید و از وجود زهکشی مناسب اطمینان حاصل کنید. در صورتی که خودتان اقدام به سوراخ کردن کف گلدان می کنید، توجه داشته باشید که این سوراخ ها بیش از اندازه بزرگ یا زیاد نباشند. بذرها را به طور منظم و متراکم روی سطح خاک قرار دهید و روی آنها به اندازه 1 تا 2 سانتی متر خاک بریزید. توجه داشته باشید که لایه خاک روی بذر نباید زیاد و ضخیم باشد چراکه ممکن است بذر را خفه کند. همچنین برای کاشت صیفی جات بهتر است از 12 ساعت قبل از کشت در خاک، بذرها را در آب قرار دهید اما سبزیجات نیاز به این کار ندارند. پس از کاشت بذرها اقدام به آبیاری نمایید و گلدان را در محلی با دمای مناسب و پر نور قرار دهید.

کلام پایانی

پرورش گیاه در منزل حس سرزندگی، شادابی و لذت به شما خواهد داد و کاشت گیاهانی که می توانید از آنها استفاده کنید این لذت را دوچندان خواهد کرد. با پشتکار و کسب تجربه می توانید هربار به نتیجه بهتری برسید. مشاورین متخصص سایت تهران گرولایت در این مسیر همراه شما بوده و آماده پاسخگویی به  هرگونه سوال در این زمینه می باشند.

برای کسب اطلاعات بیشتر فروشگاه تهران گرولایت مطالعه مقالات زیر را به شما پیشنهاد می کند: