مقدمه
زهکشی گلدان یک فرآیند است که در طی آن، آب تجمع یافته در خاک گلدان به صورت آهسته و پیوسته از گلدان خارج می شود. شاید تصور کنید خارج شدن آب از گلدان به معنای هدر رفت آب میباشد اما اینطور نیست. از آنجایی که گلدان های پلاستیکی، سرامیکی و لعابی دارای بدنه ای مقاوم هستند، بنابراین آب اضافی موجود در خاک گلدان باید از نقطه ای خارج شود در غیر اینصورت شاهد پوسیدگی ریشه ها خواهیم بود. بسیار مهم است که زهکشی گلدان به گونه ای باشد که آب را به یکباره و یا خیلی آهسته از گلدان خارج نکند. بلکه آب اضافی باید با سرعتی منطقی و معقول از گلدان خارج شود.


 • روش مناسب برای زهکشی گلدان چیست؟
  یکی از متداول ترین روش های زهکشی گلدان، ایجاد سوراخ بر کف گلدان است. این کار باعث می شود آب اضافی از سوراخ ها خارج شود. اما در صورتی که خاک گلدان شما فشرده باشد این اتفاق رخ نخواهد داد. بنابراین باید فکری به حال اصلاح خاک فشرده گلدان داشته باشید.
  اضافه کردن پرلیت، کمپوست و شن و ماسه به خاک موجب می شود تا منافذ جدیدی برای تهویه خاک و همچنین مسیری برای عبور آب اضافی ایجاد شود. بنابراین زهکشی گلدان به شکل صحیح تری انجام خواهد شد.
  نکات زهکشی گلدان چیست؟
  برای زهکشی گلدان باید نکات مهمی را اجرا و پیاده سازی نمایید. در ادامه خواهیم گفت که این نکات چه نکاتی هستند.
  ⦁سوراخ های کف گلدان را به طور پراکنده ایجاد کنید
  چنانچه در کف گلدان سوراخ هایی به منظور زهکشی ایجاد کردید، آن ها را در نقاط مختلف ایجاد کنید تا تمامی آب در یک نقطه تجمع پیدا نکند و همچنین سرعت زهکشی به قدری کند نباشد که پوسیدگی ریشه را به دنبال داشته باشد.
  ⦁بعد از ایجاد سوراخ، زهکشی گلدان را چک کنید
  زمانی که سوراخ ها را در کف گلدان تعبیه نمودید، گلدان را از خاک پر کنید و اقدام به آب دهی خاک نمایید. بررسی کنید که در طی چه مدت زمانی آب اضافی از گلدان خارج می شود. اگر این مدت زمان خیلی به طول انجامید، نیاز است تا سوراخ های بیشتری ایجاد کنید و یا عرض سوراخ ها را کمی افزایش دهید.
  *این نکته را فراموش نکنید که هر نوعی از گیاه به زه کشی متفاوتی احتیاج دارد، بنابراین قبل از زهکشی گلدان نیازهای گیاه را بررسی کنید.
  ⦁زیر گلدانی مناسب انتخاب کنید
  انتخاب زیر گلدانی مناسب یکی از نکات زهکشی گلدان است. چنانچه زیر گلدانی شما راه خروج آب را مسدود کند، فرآیند زهکشی به طور کامل انجام نمی شود و آب اضافی درون خاک باقی می ماند.
  ⦁کف گلدان را با ماسه های درشت پر کنید
  از آنجایی که کف گلدان فشار بیشتری را متحمل می شود، امکان بسته شدن سوراخ های زهکشی زیاد است. بنابراین با ریختن ماسه های درشت یا سنگریزه در کف گلدان، مسیر عبور آب مسدود نخواهد شد.


 • اندازه گلدان را استاندارد انتخاب کنید
  انتخاب گلدان های بزرگ برای گیاهان کوچک و انتخاب گلدان های کوچک برای گیاهان بزرگ، امری کاملا اشتباه است و روند زهکشی گلدان را دچار اختلال می کند. بنابراین اندازه گلدان را متناسب با سایز گیاه انتخاب کنید.
  نتیجه گیری
  زهکشی گلدان امری ست که شاید به چشم نیاید اما در فرآیند رشد و سلامت گیاه تاثیر زیادی دارد. چنانچه در این زمینه نیاز به مشاوره دارید و یا مهارت کافی برای زهکشی گلدان ندارید، می توانید از مجموعه تهران گرولایت تمامی خدمات مورد نیازتان را با بهترین کیفیت دریافت کنید.