گلدان پارچه ای بهتر است یا گلدان پلاستیکی؟

گلدان های پلاستیکی بسته به قیمت و کاربری که دارند، از ترکیبات مختلف پلیمری _ پلی اتیلن، قابل بازیافت ساخته می شوند، گلدان های پلاستیکی گلخانه ای به سبب کاهش حداکثری هزینه تولید از پلاستیک های بازیافتی ساخته میشوند و عمدتا به رنگ مشکی و دارای ساختار کم انعطاف می باشند. در مقابل آن گلدان های پلاستیکی رنگی غالبا از پلاستیک پلی اتیلن و سایر ترکیبات PPT ساخته می شوند و نسبت به گلدان های پلاستیکی سیاه گلخانه ای از انعطاف پذیری بیشتری برخوردار هستند.
گلدان های پلاستیکی از قدیمی ترین و متداول ترین گلدان های مورد استفاده در صنعت باغبانی و پرورش گیاهان زینتی محسوب می شوند و از جمله مزیت های آن میتوان به قیمت پایین این نوع گلدان ها بخصوص گلدان های سیاه گلخانه ای در مقابل سایر گلدان های پلیمری، سفالی، چوبی و..، ترکیب ساختاری این گلدان ها که از مواد بی اثر بر رشد و نمو گیاهان ساخته شده است و قابلیت بازیافت و بازیابی مجدد اشاره کرد.

اما این گلدان ها بدون عیب نیستند. برای بیان معایب آن قصد داریم گلدان های پلاستیکی را با گلدان های پارچه ای مورد مقایسه قرار دهیم.

گلدان پارچه ای

برای خرید گلدان پارچه ای می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

گلدان های پارچه ای

گلدان های پارچه ای، گلدان های بسیار سبک با ساختار جداره متخلخل می باشند که می‌توانند از پارچه های الیاف پلاستیک و یا پارچه های الیاف طبیعی مثل نمد و کتان تولید شوند.

مقایسه گلدان های پارچه ای با گلدان های پلاستیکی:

گردش هوا و اکسیژن دهی
در بسیاری از مواقع زمانی که گلدان پلاستیکی گیاه خود را تعویض میکنید، مشاهده میشود که ریشه های گیاه به صورت رشته ای در نزدیکی دیوار گلدان و به خصوص کف گلدان در نزدیکی سوراخ های زهکش گلدان تجمع پیدا کرده اند، این اتفاق به دلیل نیاز ریشه های گیاه به اکسیژن و تنفس می باشد و از آنجایی که جداره های گلدان پلاستیکی تخلخل پایینی دارند عملا امکان نفوذ اکسیژن به داخل ساختار خاک وجود ندارد بر همین اساس ریشه های گیاه برای تنفس بیشتر به سمت زهکش گلدان تمایل پیدا میکنند تا سطح اکسیژن بیشتری را دریافت کنند ،این مهم ترین عیب گلدان های پلاستیکی می باشد اما در مقام قیاس، در گلدان های پارچه ای نمدی و کتانی، جداره ها دارای تخلخل بسیار مناسب و جریان هوادهی و اکسیژن رسانی بسیار بالا می باشند بر همین اساس در این گلدان ها ریشه ها رشد توده ای نداشته و به طور کامل در تمامی قسمت های خاک پراکنده شده اند که نتیجه آن تنفس مناسب ریشه، دسترسی کافی به مواد غذایی و رشد مطلوب گیاه خواهد بود، این موضوع بخصوص در گیاهان آپارتمانی همچون آگلونما، دیفن باخیا، دیفن کاملیا، انواع فیکوس ها، انواع پوتوس (پتوی) و گیاهان زراعی مانند سیب زمینی، شلغم، ترب و لبو، ازاهمیت بسیار فراوانی برخوردار است.

زهکشی مناسب
گلدان های پلاستیکی به منظور ایجاد زهکشی و تخلیه آب اضافی پس از آبیاری دارای تعدادی سوراخ در انتهای گلدان می باشند که در صورت مسدود شدن این سوراخ ها زهکشی خاک دچار اختلال شده و مقادیر اضافی آب در خاک تجمع پیدا میکند و باعث خفگی و پوسیدگی ریشه خواهد شد همچنین احتمال به وجود آمدن بیماری های قارچی در ریشه افزایش پیدا میکند در مقابل گلدان های پارچه ای نمدی به جهت تخلخل مناسب پارچه ساختاری (نمد) از تمامی قسمت های جداره و کف گلدان تخلیه آب اضافی و زهکشی انجام خواهد شد، بنابراین مشکل تجمع آب اضافی داخل خاک در گلدان های پارچه ای دیده نمی شود، این ویژگی بخصوص برای گیاهان زینتی ریزوم دار (غده زمینی) مانند سروپژیا، زاموفیلیا، لیندا و گیاهان گلده پیازدار مانند، مریم، نرگس، کوکب، گلایول، لاله، سنبل و... از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و در صورت مناسب نبودن زهکشی گلدان در این گیاهان با آسیب دیدن پیاز یا ریزوم گیاه عملا گیاه از بین خواهد رفت.

تعدیل دمایی خاک و ریشه
مشکلی که در گلدان های پلاستیکی با رنگ های تیره به فراوانی دیده میشود، جذب نور خورشید توسط جداره تیره این گلدان ها و افزایش دمای داخلی خاک و آسیب دیدن ریشه بخصوص در فصول گرم می باشد، اما در گلدان های پارچه ای از آنجایی که تبخیر از تمامی سطوح دیواره ها انجام می شود در صورت افزایش دمای خاک به سبب ساختار متخلخل دیواره ها تبخیر آب و جریان یافتن هوا داخل خاک باعث تعدیل دمایی خاک و ریشه خواهد شد.
این ویژگی بخصوص در گیاهانی که دارای ریشه های ضعیف وافشان هستند مانند چمن کالیسیا، انواع برگ بیدی بخصوص برگ بیدی نانوک، پیرومیا ها و ... از اهمیت زیادی برخوردار است.

قابلیت انعطاف پذیری و ضربه پذیری
گلدان های پلاستیکی در مقایسه با گلدان های سفالی از انعطاف پذیری خوبی برخوردار هستند اما با افزایش عمر گلدان و تابش نور خورشید و اشعه های UV این گلدان ها به تدریج انعطاف پذیری خود را از دست می دهند و در مقابل ضربه و اصابت اجسام به دیواره گلدان دچار شکستگی میشوند، این در حالی است که گلدان های پارچه ای از انعطاف پذیری و ضربه پذیری بسیار بالایی برخوردارند که این انعطاف پذیری با گذشت زمان و در اثر عوامل محیطی مختلف تغییر نمی کند و همواره این گلدان ها انعطاف پذیر باقی می مانند.

گلدان پارچه ای 50 لیتری

برای خرید گلدان پارچه ای 50 لیتری می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

وزن سبک و قابلیت انتقال
گلدان های پلاستیکی گلدان های سبکی هستند اما در مقایسه با گلدان های پارچه ای از وزن بیشتری برخوردار هستند که این موضوع به خصوص زمانی به تعداد زیادی گلدان نیاز دارید در مبحث انتقال گلدان ها از اهمیت زیادی برخوردار است و گلدان های پارچه ای نسبت به گلدان های پلاستیکی در تعداد بالا از سهولت جابجایی بیشتری بهره مند هستند.

قابلیت انبار و استفاده مجدد
گلدان های پارچه ای به دلیل ساختار بسیار انعطاف پذیری که دارند، در صورت عدم نیاز ، به راحتی قابل شست و شو، استریل سازی و انبار هستند همچنین در هنگام انبار سازی نسبت به گلدان های پلاستیکی فضای بسیار کمی را اشغال می کنند.

مهم ترین عاملی که در به کارگیری و استفاده مجدد از گلدان ها وجود دارد استریل سازی گلدان ها می باشد که با آب گرم با دمای 70 درجه سانتی گراد یا بخار آب داغ به مدت حداقل ۳ دقیقه انجام می شود که این پدیده باعث کاهش طول عمر گلدان های پلاستیکی در دراز مدت خواهد شد اما گلدان های پارچه ای کمتر تحت تاثیر این عامل قرار گرفته و به طبع طول عمر بیشتری خواهند داشت.

گلدان های پارچه ای در ایران پدیده های نوظهوری محسوب می شوند، اما با توجه به مزیت های بسیار زیادی که دارند، به سرعت بازار فروش خود را به دست آورده و امروزه به طور گسترده در بسیاری از کشورها مورد استفاده قرار می گیرند، مجموعه تهران گرولایت به عنوان تنها مرکز فروش گلدان های پارچه ای الیاف طبیعی نمدی رنگی در تهران، مفتخر است باکیفیت ترین گلدان های پارچه ای را در ابعاد و رنگ های مختلف در اختیار شما عزیزان قرار دهد، برای خرید گلدان های پارچه ای رنگی نمدی تهران گرولایت، هم اکنون می توانید به بخش /گلدان پارچه ای/ سایت مراجعه و مناسب ترین گلدان برای گیاهان آپارتمانی خود انتخاب و ثبت سفارش کنید و تاثیر شگفت انگیز این گلدان ها را بر رشد و نمو گیاهان خود مشاهده کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر فروشگاه تهران گرولایت مطالعه مقالات زیر را به شما پیشنهاد می کند: