مزایای استفاده از گلدان پارچه ای در باغبانی

باغداران آمریکایی برای کشاورزی مجدد بر روی زمین کشاورزی لازم است که هرساله پس از پایان فصل برداشت و جمع آوری بقایای گیاهان کشت شده خاک را به وسیله بخار آب داغ و روش های حرارتی استریل کرده تا آفات و حشرات مخرب از بستر کشت گیاهان جمع آوری شود، اما پیدایش گلدان های پارچه ای موجب شد تا کشاورزان آماتور که توان هزینه ای مقابله با آفات کمتری دارند، به جای هزینه های مقابله با آفات استریل سازی خاک، کشت خود را داخل گلدان های پارچه ای (Fabric Grow_fabric pots) انجام دهند و پس از پایان فصل کشت و برداشت محصول خاک را از محیط زمین کشاورزی خود خارج کنند و در سال بعد از خاک تازه و جدید استفاده کنند.

باغبانی با گلدان های پارچه ای و مزایای آن

گلدان های پارچه ای امروزه از مواد و متریال مختلفی تولید میشود که از جمله میتوان به پارچه های الیاف طبیعی نظیر کتان و نخ پنبه ای اشاره کنیم و نوع دیگر آن که گلدان های الیاف مصنوعی پلاستیکی می باشد و میتواند از پلاستیک های بازیافتی تولید شود، اما همگی این گلدان ها بر اساس اصول ثابتی طراحی و تولید شده اند و ویژگی های تقریبا یکسانی را دارند.
مهم ترین مزیتی که میتوان برای گلدان های پارچه ای متذکر شد، ساختار متخلخل جداره های گلدان است، زمانی که ریشه های گیاه به جداره گلدان برخورد میکنند میزان هوایی که توسط نوک ریشه دریافت میشود افزایش پیدا می‌کند که این عامل باعث توقف رشد طولی ریشه و پیدایش ریشه های جانبی متصل به رشته اصلی ریشه خواهد شد.
هر چقدر پراکندگی ریشه در بستر خاک گلدان بیشتر باشد حجم ریشه بیشتری توسط گیاه شکل خواهد گرفت و میزان جذب عناصر مغذی گیاه، به شدت افزایش پیدا می‌کند و رشد رویشی گیاه تحت تاثیر این پدیده قرار گرفته و گیاهان سرسبز تر و شاداب تری تولید خواهد شد، بر همین اساس رده مختلفی از گیاهان باغی تا درختچه های زینتی فضای باز قابلیت کاشت در این گلدان های پارچه ای را دارند.

گلدان پارچه ای

برای خرید گلدان پارچه ای می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

چگونه میتوان از گلدان های پارچه ای برای باغبانی استفاده کرد؟

اگر شما علاقه مند به پرورش سبزیجات، گل های فضای باز و درختان کوچک زینتی هستید ولی فضای کافی برای کشت این گیاهان در زمین را ندارید کافی است بخشی از فضای بالکن، یا قسمتی از حیاط خانه را به این کار اختصاص دهید و بسته به گیاهانی که قصد دارید پرورش دهید و عمق ریشه آن ها گلدان های پارچه ای با عمق مناسب را تهیه کنید و باغ کوچک خود را در گوشه حیاط یا روی بالکن خود ایجاد کنید، شما میتوانید با استفاده از گلدان های پارچه ای و یک خاک غنی هر ماه سال سبزیجات تازه را پرورش دهید، هویج و گوجه فرنگی بکارید و لذت باغبانی را تجربه کنید.
اگر مجاب شدید که به پرورش سبزیجات اقدام کنید بهتر است گلدان ها را با خاک سبک ترکیبی از1/3 کمپوست و1/3 کوکوپیت و 1/3 پرلیت در نظر بگیرید تا گلدان ها در عین حال که خاک بسیار غنی دارند وزن کمتری نیز داشته باشند و به راحتی امکان حمل و نقل و جابجایی داشته باشند.
بر روی سطح بالای خاک نیز میتوانید مقادیری کوکوچیپس یا لیگاپون درشت بریزید تا سطح خاک کاملا مالچ دهی شود این کار به حفظ رطوبت سطح خاک و جلوگیری از جابجا شدن خاک در اثر وزش خاک کمک خواهد کرد.
ترکیب ذکر شده را میتوانید چندین سال مورد استفاده قرار دهید و اگر تمایل دارید سبزیجات تازه و ارگانیک پرورش دهید یا از کود های ارگانیک برای محصولات خود استفاده کنید و یا هرساله سی درصد خاک گلدان را با کمپوست یا ورمی کمپوست تازه تعویض خاک کنید و خاک جدید را به خوبی ترکیب کنید و بقایای محصول سال قبل را کاملا جداسازی کنید.
برای آبیاری گلدان های پارچه ای توجه داشته باشید که این گلدان ها چون جداره متخلخل دارند و جریان هوا به داخل خاک به سهولت انجام میشود، سرعت از دست دادن رطوبت در خاک این گلدان ها بیشتر از سایر گلدان های پلاستیکی و سفالی خواهد بود بنابراین زمانی که چند سانت بالای خاک گلدان کم رطوبت شد آبیاری کامل انجام دهید.

گلدان پارچه ای 8 لیتری مجموعه 6 عددی

برای خرید گلدان پارچه ای 8 لیتری مجموعه 6 عددی می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

منظور از آبیاری کامل این است که آنقدر به گلدان آب بدهید که از کف گلدان آب اضافی تخلیه شود و مطمعن شوید تمامی قسمت های خاک کاملا خیس شده است، در گلدان های پارچه ای به هیچ وجه نگران عدم خروج آب اضافی و پوسیدگی ریشه نباشید چون از تمامی قسمت های گلدان آب اضافی تخلیه خواهد شد و به سبب جریان هوا قطرات آب داخل خاک به سرعت تبخیر شده و همراه با جریان هوا از خاک گلدان خارج میشود. برای درختچه های زینتی که در گلدان های پارچه ای کاشته اید همچنین میتوانید از سیستم آبیاری قطره ای استفاده کنید و در زمان خود حداکثر صرفه‌جویی را انجام دهید.
و توصیه نهایی ما به شما این است که اگر به کاشت بوته سیب زمینی یا هویج و یا زنجفیل در گلدان های پارچه ای اقدام میکنید، بهتر است از گلدان های پنجره دار پارچه ای استفاده کنید، در این حالت میتوانید با شکل گیری ریزوم های زیر زمینی گیاه با باز کردن پنجره گلدان وضعیت اندام زیرزمینی گیاه خود را چک کنید و این لذت باغبانی را برای شما چندین برابر خواهد کرد.
اگر مطالب فوق انگیزه کافی را برای شروع باغبانی در شما به وجود آورده است، منتظر نمانید، هم اکنون به قسمت/گلدان پارچه ای/ سایت تهران تی جی ال (tehrantgl.ir) مراجعه کنید و گلدان های پارچه باکیفیت خود را در رنگ های مورد علاقه خود سفارش دهید و لذت باغبانی را تجربه کنید، کارشناسان متخصص مجموعه ما از صفر تا صد این مسیر همراه شما خواهند بود.

برای کسب اطلاعات بیشتر فروشگاه تهران گرولایت مطالعه مقالات زیر را به شما پیشنهاد می کند: