مقدمه
این روزها شاهد کوچک و کوچکتر شدن منازل آپارتمانی هستیم. گیاهان بهترین انتخاب برای ایجاد نمای بصری جذاب و تغییر حال و هوای منزل شما می باشند. بسیاری از اوقات برای اغلب ما پیش آمده که با غافل شدن از گیاهی شاداب و پرطراوت، بعد چند وقت متوجه پژمردگی و زرد شدن برگ های آن شده ایم. ممکن است دیدن این صحنه را مساوی با نقطه ی پایان بر حیات گیاه بدانید اما چنین نیست. در واقع می توان با راهکارهایی مفید و کاربردی، دوباره جانی تازه به گیاه بخشید و سرسبزی و طراوت را بدان هدیه کرد. اما برای داشتن گیاهی شاداب چه باید کرد؟ در ادامه خواهیم گفت.
چگونه میتوان گیاهی شاداب داشت؟
⦁استفاده از دستگاه رطوبت ساز
اگر بگوییم جان گیاهان به رطوبت وابسته است، بیراه نگفته ایم. به ویژه در فصل های پاییز و تابستان که استفاده از دستگاه هایی چون کولر و شوفاژ در منزل متداول می باشد خاک و برگ گیاه به سرعت خشک شده و گیاهان بیشتر از همیشه دچار کمبود رطوبت می شوند. استفاده از دستگاه رطوبت ساز برای داشتن گیاهی شاداب در این فصل ها می تواند به شما کمک کند. نیازی نیست تا اقدام به خرید تجهیزات گران قیمت نمایید. می توانید از یک دستگاه بخور سرد برای تامین رطوبت استفاده کنید.


⦁استفاده از گلدان پارچه ای
فضای بسته ی منزل به حد کافی جلوی رسیدن اکسیژن به گیاهان را می گیرد. حال اگر بخواهید گیاهان را در گلدان های شیشه ای و سنگی هم قرار دهید به طور کامل راه اکسیژن را بر آن ها خواهید بست. استفاده از گلدان پارچه ای به داشتن گیاهی شاداب کمک خواهد کرد چرا که محدودیت اکسیژن رسانی در محیط بسته ی آپارتمان به واسطه ی روزنه های روی گلدان پارچه ای برطرف خواهد شد. از طرفی گلدان پارچه ای به دلیل انعطاف پذیری، امکان حرکت روان و راحت ریشه را فراهم خواهد کرد. بنابراین خبری از قارچ و کپک هم در خاک نخواهد بود.
نوردهی کافی به گیاهان
اگر تصور میکنید نور لامپ های روشنایی منزل برای رشد گیاهان آپارتمانی کافی ست، سخت در اشتباهید چرا که این لامپ ها طیف نوری قابل جذب برای گیاهان را تولید نمی کنند. بنابراین اگر تراس نورگیر یا پنجره هایی رو به آفتاب ندارید چه باید کرد؟ استفاده از لامپ رشد گیاه بهترین گزینه برای داشتن گیاهی شاداب و سرزنده می باشد. نور لامپ های رشد گیاه را می توان حتی بهتر از نور خورشید ارزیابی کرد چرا که اشعه ماورا بنفش در آن جایگاهی ندارد.


⦁تعویض خاک گلدان
اینکه چه نوع کود و آبی به گیاه می دهید، در کیفیت خاک آن بسیار موثر می باشد. آب سخت می تواند تمام مواد معدنی موجود در خاک را بلعیده و در قبال آن، کپک هایی سفید رنگ روی سطح خاک ایجاد کند. عدم داشتن گیاهی شاداب می تواند به علت کمبود مواد معدنی و عناصر لازم برای خاک گیاه باشد. بنابراین دست کم سالی یک بار خاک گیاه را تعویض کنید.
نتیجه گیری
داشتن گیاهی شاداب ملزم به رسیدگی به گیاه است. در واقع گیاهان مانند سایر موجودات زنده نیاز به مراقبت و رسیدگی دارند. هرآنچه که برای مراقبت و رسیدگی به گیاهان نیاز دارید را می توانید در مجموعه تخصصی تهران گرولایت پیدا کنید. از لامپ رشد گیاه گرفته تا گلدان پارچه ای و کودهای لازم برای رشد گیاه. تمامی سعی مجموعه تهران گرولایت بر تولید محصولاتی سازگار با محیط زیست و سلامت انسان ها بوده است. بنابراین می توانید با خاطری آسوده از بابت سلامت خود و گیاهان تان از این تجهیزات استفاده کنید.