برای پرورش گل و گیاه در آپارتمان یکی از مهم ترین نکاتی که باید مورد توجه قرار بگیرد انتخاب گلدان مناسب است. یک گلدان خوب باید علاوه بر ایجاد فضای مناسب برای رشد گیاه قیمت و ظاهر مناسبی نیز داشته باشد. در ادامه می توانید راهنمای خرید گلدان مناسب برای گیاه آپارتمانی را بخوانید.

نکات مهم خرید گلدان مناسب برای گیاه آپارتمانی

اندازه: این عامل تاثیر مهمی بر کیفیت رشد گیاه شما خواهد گذاشت. اگر گلدان خیلی بزرگ باشد میزان آبیاری برای مرطوب شدن خاک گلدان بیشتر از حد مورد نیاز گیاه خواهد بود، در نتیجه خاک دیر خشک شده و ممکن است ریشه های گیاه آپارتمانی شما دچار پوسیدگی شود. اگر گلدان کوچک باشد علاوه بر اینکه ریشه های گیاه تحت فشار خواهند بود، خاک گلدان به سرعت خشک می شود در نتیجه باید مدام گیاه را آبیاری کنید. در صورتی که قصد کاشت بذر دارید و گیاه شما رشد سریعی ندارد می توانید از گلدانی که قطر آن 3 تا 5 سانتی متر از گیاه بزرگ تر باشد. اگر بخواهید از نشاء برای کاشت استفاده کنید قطر گلدان باید 5 تا 10 از گیاه بزرگ تر باشد و همچنین اگر گیاه شما رشد سریعی دارد گلدان شما باید تا 20 سانتی متر بزرگ تر باشد.

جنس گلدان: جنس گلدان از دو منظر دارای اهمیت است اول نفوذپذیری دیواره گلدان و دوم وزن گلدان. گلدان هایی که دارای منفذ هستند هوادهی بهتری برای خاک و ریشه گیاه خواهند داشت. همچنین در صورت نیاز، می توانید از گلدان های سنگین تر استفاده کنید تا این اطمینان را داشته باشید که گلدان شما از جای خود تکان نخورد.

زهکشی: وجود زهکشی مناسب بر بهبود رشد گیاه ضروری است زیرا در صورتی که گلدان زهکشی مناسبی نداشته باشد آب اضافی حاصل از آبیاری از گلدان خارج نمی شود و این امر به مرور موجب پوسیدگی ریه های گیاه می شود. اگر کف گلدانی که تهیه می کنید سوراخی برای زهکشی وجود ندارید می توانید خودتان متناسب با نیاز گیاه سوراخ ها را ایجاد کنید.

گلدان پارچه ای

برای خرید گلدان پارچه ای می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

گلدان مناسب برای گیاه آپارتمانی

گلدان الیاف: این گلدان ها بیشترین سازگاری با محیط زیست را داشته و به علت نداشت مواد شیمیایی یکی از بهترین گزینه ها برای گیاهان حساس است. گلدان های الیاف غالبا از پوسته نارگیل ساخته می شوند و چندان گران قیمت نیستند. اندازه دیواره این گلدان ها از 3 سانتی متر شروع شده و ابعاد بزرگ تری نیز دارند. گلدان های الیافی در رنگ بندی های مختلف به مشتریان عرضه می شوند.

گلدان سفالی: گلدان های سفالی از رایج ترین انواع گلدان برای گیاهان آپارتمانی هستند. نکته قابل توجه درباره گلدان سفالی این است که سطح داخلی آنها غالبا بدون لعاب کاری و خام است بنابراین داخل دیواره های گلدان همواره مرطوب خواهد ماند و تشخیص آن که گیاه چه زمان نیاز به آبیاری دارد کار دشواری است. برای اجتناب از این مشکل می توانید از گلدان های سفالی که سطح داخلی آنها لعاب کاری شده استفاده کنید. گلدان های سفالی ساخت لالجین همدان از بهترین گلدان های سفالی موجود در بازار هستند.

گلدان پلاستیکی: گلدان های پلاستیکی از سبک ترین و ارزان ترین گلدان ها برای گیاهان آپارتمانی هستند. اما دوام چندان زیادی ندارند. می توان اینگونه گفت که گلدان های پلاستیکی یک کپی ضعیف از گلدان های فایبرگلاس هستند. دیواره گلدان پلاستیکی در برابر هوا نفوذپذیری ندارند بنابراین هم حرکت هوا در ظرف رخ نمی دهد و هم خاک مدت زمان بیشتری مرطوب می ماند و زود خشک نمی شود. گلدان های فایبرگلاس به رغم بادوام بودن توصیه نمی شوند زیرا تولید آنها بسیار برای محیط زیست مضر و مخرب است.

گلدان سرامیکی: گلدان های سرامیکی نیز از سفال ساخته شده اند، این گلدان ها در کوره حرارت زیادی می بینند و به خوبی لعاب کاری شده اند. البته به علت همین حرارت بالا، دیواره این گلدان ها میزان تخلخل و نفوذپذیری خود را از دست داده اند و ممکن است در هوای برسیار سرد ترک بخورند. گلدان سرامیکی وزن نسبتا بالایی دارد اما به خوبی از گیاه نگهداری می کند و از آنجاکه در در رنگ ها، اندازه ها و طرح های مختلف تولید می شود می تواند یک گلدان مناسب برای گیاه آپارتمانی شما باشد.

گلدان فلزی: معمولا از آلومینیوم برای ساخت گلدان های فلزی استفاده می شود که بسیار بادوام و سبک هستند و نیازی به ضدزنگ نخواهند داشت. توجه کنید که این گلدان ها نباید در معرض نور مستقیم خورشید باشند زیرا گرمای زیادی را جذب خواهند کرد. ممکن است از فلزهای دیگری مانند سرب، مس و استیل نیز در ساخت گلدان فلزی استفاده شود.

گلدان بتنی: این گلدان ها در سال های اخیر طرفدارانی پیدا کرده اند. دو ویژگی برای گلدان بتنی قابل توجه است اول آنکه عایق خوبی در برابر تغییرات شدید دما خواهند بود که البته با توجه به اینکه چنین تغییرات دمایی رو در آپارتمان نخواهید داشت این ویژگی نیز کاربرد چندانی ندارد. دومین نکته این است که گلدان بتنی سایز بزرگ بسیار سنگین است و بهتر است قبل از خرید مکان مناسبی برای آن انتخاب کرده باشید. اما می توانید اطمینان داشته باشید که این گلدان ها از آسیب در اثر ضربه در امان هستند.

گلدان پارچه‌ای: گلدان های پارچه ای ممکن است از پارچه های الیاف طبیعی مانند کتان و پنبه و یا الیاف مصنوعی پلاستیکی یا ترکیبات پلی اتیلن درست شود. این گلدان ها زهکشی خوبی داشته و جریان هوای مناسبی داخل آنها جریان دارد. همچنین به راحتی قابل شست و شو و استفاده مجدد هستند. گلدان پارچه ای بسیار سبک وزن و به راحتی قابل جابه جایی است.

گلدان پارچه ای 10 لیتری

برای خرید گلدان پارچه ای 10 لیتری می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

سخن پایانی

آشنا شدن با انواع گلدان مناسب برای گیاه آپارتمانی به شما نشان می دهد که چه گزینه هایی دارید و شما می توانید با توجه به نیاز گیاه و دکوراسیون خانه خود مناسب ترین گزینه را انتخاب کنید. نگهداری از گیاهان آپارتمانی با گلدان های زیبا و هماهنگ با چیدمان منزل می تواند نشاط و شادابی خاصی به چهره خانه شما ببخشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر فروشگاه تهران گرولایت مطالعه مقالات زیر را به شما پیشنهاد می کند: