کود و درشتی میوه 

درختان میوه علاوه بر آبیاری صحیح، نیاز به مواد معدنی هم دارند. باغداران برای بهبود عملکرد درختان میوه خود باید از کود مناسب استفاده کنند. در صورتی که باغدار بتواند کود مناسب را در زمان مناسب به درخت برساند، در فصل برداشت محصول، میوه های درختان زیادتر، درشت تر و با کیفیت تر خواهند بود. 

بهترین کود برای درشتی میوه 

رساندن مواد قندی به میوه باعث درشت شدن و افزایش وزن میوه می شود. یکی از مهم ترین عناصری که باعث انتقال مواد قندی می شود پتاسیم است. بنابراین با استفاده از کودهایی که پتاسیم بالا دارند می توان پتانسیل اسمزی منفی در گیاه ایجاد کرد که در اثر آن میوه جذب آب بیشتری انجام می دهد و نتیجه آن افزایش وزن میوه و درشت شدن آن است. به همین دلیل باید به این نکته توجه داشت که در کنار استفاده از پتاسیم باید آب کافی هم در اختیار درخت قرار داد.
بنابراین باغدار با آبیاری کافی و مناسب و استفاده از عناصری که مواد قندی موردنیاز درختان را فراهم میکنند، میوه هایی با وزن بیشتر و درشت تر خواهد داشت.
علاوه بر پتاسیم، کود فسفر هم می تواند برای درختان میوه های درشت و باکیفیت به بار نشاند. البته در صورت استفاده از کود فسفر، مدت زمان نگه داری میوه های رسیده و چیده شده در سردخانه نیز افزایش می یابد. 

برای خرید خاک و بستر کشت گیاه می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

نحوه استفاده کود پتاسیم 

عنصر پتاسیم در مراحل اولیه و بعد از تشکیل میوه، به دو روش محلول پاشی و ریشه ای مورد استفاده قرار می گیرد. البته در مراحل نهایی استفاده از آن به صورت محلول پاشی تاثیر بهتری دارد چراکه در این مرحله تبخیر و تعریق زیادی وجود ندارد در نتیجه فشار ریشه ای که می تواند پتاسیم را از ریشه به اندام هوایی برساند شکل نمی گیرد. کودهایی مانند سولفات پتاسیم یا کودهای پتاسیم مایع که دارای مقدار کافی پتاسیم هستند، برای این کار مناسبند. به خاطر سپردن این نکته ضروری است که باید از مصرف کردن کودهای پتاسیم دار حاوی کلر، مانند کلرید پتاسیم اجتناب کرد. همچنین کودهای پتاسمی علاوه بر افزایش وزن میوه، باعث افزایش رنگ گیری میوه در درختان می‌شوند.

تاثیر کود کلسیم بر درشت شدن میوه ها 

یکی دیگر از عوامل درشت شدن و افزایش وزن میوه زیاد شدن تعداد و اندازه های سلول هاست، این افزایش، در مرحله شروع تشکیل میوه که به آن فندقی یا ارزنی شدن می گویند، شکل می گیرد. بنابراین اگر می خواهیم میوه های درشت تری داشته باشیم باید کاری کنیم که تعداد تقسیمات سلولی بالا برود. کودی که در این مرحله استفاده می شود فروت ست نام دارد. برای تولید میوه های درشت و خوش فرم استفاده از فروت ست بلافاصله پس از برداشت محصول باید از اولویت های هر باغبانی باشد.
گزینه دیگر کوددهی درختان برای برداشت میوه های درشت و باکیفیت، بعد از تشکیل میوه می باشد؛ در این مرحله به منظور افزایش رشد و بزرگ شدن میوه ها می توان کلسیم را به شکل محلول پاشی یا آبیاری در زمان فصل رشد در اختیار گیاه قرار داد. کود نیترات کلسیم بهترین گزینه برای این مرحله می باشد. 

خرید کود پودری آمینو اسید Sepehr

نکات استفاده از کود 

برای افزایش وزن و درشتی میوه توجه باغداران به این نکات ضروری است:
• برای محلول پاشی فروت ست باید در زمان مناسب اقدام کرد. اکثرا بهترین زمان برای این کار بعد از برداشت میوه است تا درختان برای سال بعد آماده بشوند.
• آبیاری مناسب به خصوص در مراحل بعد از تشکیل میوه می تواند تاثیر بسیار زیادی در افزایش وزن و درشت شدن میوه داشته باشد.
• علاوه بر کود دهی و آبیاری، شرایط اقلیمی مناسب نیز نقش به سزایی در نتیجه برداشت میوه دارد.
• تعادل بین تعداد میوه و اندازه درخت بسیار مهم است چراکه می تواند میزان مناسبی از مواد قندی و منابع را در دسترس همه میوه ها قرار دهد. یکی از راه های ایجاد این تعادل هرس کردن به موقع درختان است.

خرید کود فیدینگ Green House Enhancer

برای خرید کود فیدینگ Green House Enhancer می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

مضرات استفاده نادرست از کود

• تعادل کوددهی در مراحل مختلف؛ مثلا اگر در یک مرحله به درخت زیاد کود داده شود، نمی توان به شکل ناگهانی کوددهی را در مراحل بعدی متوقف کرد. مثلا کود نیتروژن باعث افزایش تولید شاخ و برگ می شود و با افزایش بخش های سبز، درخت خود برای افزایش تولید و عملکرد آماده می کند. بنابراین نمی توان در مراحل بعدی کوددهی را به طور کامل متوقف کرد.
• مصرف بیش از حد کود؛ این باور غلط برای استفاده از کود وجود دارد که هرچه بیشتر، بهتر. این کار بر درخت، خاک و محیط زیست اثر منفی می گذارد چون تجمع شوری یا سمی بودن بعضی عناصر می تواند خسارات جبران ناپذیری بوجود بیاورد.
• آلودگی آب های زیر زمینی؛ استفاده بی رویه از کودهای شیمیایی منجر به آلودگی آب های زیر زمینی می شود. زمانی که نیترات به صورت کود وارد زمین می شود، ممکن است وارد منابع آب زیر زمینی که محل تامین آب شرب شهرها و روستاها هستند، بشود و از این راه وارد بدن انسان و دیگر موجودات زنده می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر فروشگاه تهران گرولایت مطالعه مقالات زیر را به شما پیشنهاد می کند: