کوکوچیپس یکی از انواع کوکوپیت و یک بستر کشت آلی برای پرورش گیاهان است. در این مقاله قصد داریم شما را با این فرآورده و مزایا و معایب استفاده از آن آشنا کنیم.

کوکوپیت چیست؟

کوکوپیت نوعی بستر قهوه ای رنگ برای کشت و پرورش گیاه است. میوه نارگیل روی پوسته سخت خود دارای الیاف است، برای تولید کوکوپیت باید ابتدا پوسته نارگیل برای 6 ماه یا بیشتر در آب خیسانده شود سپس با دستگاه های مخصوص این الیاف را خرد و فشرده می کنند تا کوکوپیت تولید شود. کوکوپیت معمولا به صورت قالب های فشرده عرضه می شوند و برای استفاده از آنها کافی است که این قالبها را در آب قرار دهید، کوکوپیت آب را جذب کرده و به صورت کوکوپیت مرطوب در می آید.
کوکوپیت در سه مدل تولید و به فروش می رسد؛
• کوکوپیت
• الیاف
• کوکوچیپس

کوکوچیپس چیست؟

کوکوچیپس تکه های کوچکی از الیاف نارگیل است و در صورتی پس از پایان هر کشت به طور صحیح ضدعفونی شود عمر بالایی داشته و قابلیت کشت مجدد در آن وجود دارد. البته باید توجه داشت که نمی توان برای بستر کشت از کوکوچیپس به تنهایی استفاده کرد و باید حتما از مواد مغذی و کودهای دیگر برای ترکیب شدن با کوکوچیپس استفاده کرد.

خاک و بستر کشت

برای خرید خاک و بستر کشت می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

تفاوت کوکوچیپس و کوکوپیت

کوکوپیت بافتی مشابه پیت ماس و خاک دارد اما کوکوچیپس ابعاد بزرگتری داشته و معمولا برای گیاهانی استفاده می شود که نیاز به بسترهای کشت دانه درشت دارند. مانند گلهایی که از شاخه بریده شده اند مثل لیلیوم و رز. در صورت نگهداری و رسیدگی مناسب می توان از این بستر تا 5 سال استفاده کرد. ابعاد هر دانه کوکوچیپس 1 تا 3 سانتی متر است.

مزایای استفاده از کوکوچیپس

کاهش مصرف آب: قابلیت جذب و ذخیر آب در کوکوچیپس بسیار بالاست که همین دلیل در صورت استفاده از آنها در بستر کشت دفعات و حجم آب مورد نیاز در آبیاری کاهش می یابد.

هوادهی مناسب: کوکوچیپس از زهکشی مناسبی برخوردار است در نتیجه فرایند هوادهی و رساندن اکسیژن به ریشه ها به خوبی انجام می شود.
بی ضرر برای محیط زیست: کوکوچیپس ماده ای آلی و سازگار با محیط زیست است که در نهایت تجزیه شده و جذب طبیعت می شود در نتیجه استفاده از آن هیچگونه آلودگی و خطری را متوجه محیط زیست نخواهد کرد.
کاهش ابتلا به بیماریها و آفات: خاک محل زندگی بسیاری از آفات و بیماری هاست و میوه نارگیل در ارتفاع بالا رشد می کند و در مجاورت خاک قرار ندارد. در نتیجه استفاده از کوکوچیپس که از الیافهای نارگیل به وجود می آید احتمال شیوع بیماری و آفت را کاهش می دهد.
کشت مجدد: همانطور که پیشتر گفته شد کوکوچیپس بستر مقاومی است و اگر به طور صحیح ضدعفونی شود تا 5 سال امکان کشت مجدد در آن وجود دارد.
بهبود ریشه دهی: کوکوچیپس جذب آب بالا، زهکشی و هوادهی مناسبی دارد در نتیجه ریشه فضای مناسبی برای رشد خواهد داشت. به علاوه مدت زمان جوانه زنی در این بستر کوتاهتر است و قلمه ها نیز سرعت رشد خوبی خواهند داشت.

کوکوچیپس وارداتی 70 لیتری

برای خرید کوکوچیپس وارداتی 70 لیتری می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

معایب استفاده از کوکوچیپس

کوکوچیپس در کنار مزایای بسیارش دارای معایبی نیز می باشد که بهتر است با آن آشنا شوید.
کمبود مواد مغذی: کوکوچیپس توانایی خوبی در جذب و نگهداری مواد غذایی دارد اما به تنهایی خاکی فقیر است و میزان مواد مغذی داخل آنها بسیار کم است. به همین دلیل در صورت انتخاب این فرآورده به عنوان بستر باید حتما از محلولها و کودهای مغذی برای غنی سازی خاک استفاده شود.
احتمال وجود مواد شیمیایی در کوکوچیپس: پس از خشک نمودن الیاف های نارگیل برای ضدعفونی کردن و جلوگیری از شیوع هرگونه آلودگی و آفت با مواد شیمیایی پاکسازی می شوند. ممکن است باقی مانده مواد شیمیایی بر گیاه و محصول تاثیر منفی بگذارد.
احتمال نمکی بودن: برای تولید کوکوچیپس باید ابتدا پوستهای نارگیل ابتدا خیسانده شوند. در صورتی که این پوست ها در آب نمک خیس خورده باشند اطمینان حاصل کنید که یا توسط تولیده کننده با آب تازه شسته شده باشند و یا خودتان آنها را بشویید.
پرهزینه بودن تهیه کوکوچیپس: کوکوچیپس محصولی وارداتی است و هند و سریلانکا بزرگترین تولیدکننده های کوکوپیت و فرآورده های آن در جهان هستند. به همین دلیل به نسبت سایر بسترهای کشت هزینه بیشتری دارد و انتخاب آن برای بستر کاشت می تواند گلخانه دار یا کشاورز را متحمل هزینه های فراوان کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر فروشگاه تهران گرولایت مطالعه مقالات زیر را به شما پیشنهاد می کند: