هر گیاه نیازمند یک سری مسائل ضروری برای رشد خود است؛ از جمله آب، خاک مناسب و نور کافی. شاید رعایت این سه مورد آسان به نظر برسد، منتها این گونه نیست. برای مثال در مورد نور شاید شما نور پنجره جنوبی را رعایت کرده باشید، با این حال گیاه شما پژمرده و بی حال باشد. دلیل این امر چیست؟ هر گیاه به میزان نور خاصی نیاز دارد. برخی گیاهان مانند پتوس یا برگ بیدی با نور کم هم می توانند دوام بیاورند. ولی اگر نور به اندازه کافی باشد، برگ های شاداب تری خواهند داشت. برگ بیدی در نور کافی حتی گل های زیبایی خواهد داشت. راه حل داشتن نور کافی استفاده از یک نور مصنوعی به کمک لامپ رشد گیاه است.

خاک و بستر کشت

برای خرید خاک و بستر کشت گیاه می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

همچنین خاک مناسب هر گیاه می تواند متفاوت باشد. برای مثال اگر میخواهید در گلدانی سبزی بکارید باید از نسبت پیت ماس، کوکوپیت و پرلیت آگاه باشید. این نسبت ها برای گیاهان در فضای سر پوشیده و در محیط باز متفاوت خواهد بود. آیا از این نسبت ها آگاه هستید؟
مسئله دیگر میزان آب است. گیاهان برای رشد و بقای خود به آب نیاز دارند. برخی این گونه تصور می کنند با قرار دادن گیاه در آب می توانند به رشد آن کمک کنند. در حالی که اینگونه نیست. خاک و کود همواره باید وجود داشته باشند تا گیاه بتواند حداکثر مواد معدنی خود را تامین کند. حال فرض کنید بیش از حد معمول به گیاه آب دهید، چه خواهد شد؟ آبیاری بیش از حد باعث پوسیدگی ریشه گیاه میشود. بدون ریشه گیاه شروع می کند به پژمردگی و نابودی. شاید راه حل هایی برای نجات آن وجود داشته باشد، ولی بهتر نیست از ابتدا به اندازه آنها را آبیاری کنیم؟ برای سالن ها و گلخانه ها بهتر است از روش قطره ای استفاده شود تا آبیاری کاملا به اندازه باشد بعلاوه صرفه جویی شود.

کاشت غیر اصولی بذر شامل مسائل زیر می شود

⦁ بذر را در هوای سرد یا خاک سرد نکارید.
⦁ بذر را به شدت عمیق نکارید، بذر ها برای جوانه زنی به نور احتیاج دارند.
⦁ نهال ها را زود تر از موعد به بیرون به فضای باز منتقل نکنید.
⦁ بیش از حد بذر نکارید.
⦁ در هر کجا که بذر می کارید نام آنها را برچسب مشخص کنید.
⦁ فراموش کردن علف های هرز و رشد بی رویه آنها باعث میشود تا مواد معدنی خاک را مصرف کنند.
⦁ بیش از حد کود ندهید در زمان های معین و به اندازه از آن مصرف کنید.

برای خرید خاک کاکتوس گرامافلور مدل GK5 حجم 5 لیتری می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

به سالن و گلخانه ها اشاره کردیم. تصور کنید قرار است از طریق پرورش گیاهان کسب درآمد داشته باشید. اگر نور کافی به گیاهان نرسد و کشت غیر اصولی صورت گیرد، ضرر بزرگی را دچار خواهید شد. نتیجه کشت غیر اصولی برای گلخانه دارن بزرگ و صاحبان مزرعه می تواند ضررهای مالی به همراه داشته باشد. علاوه بر آن نتیجه کشت غیر اصولی تاثیر بدی روحی نیز خواهد بود. باعث ناامیدی افراد می گردد و به ادامه کار نخواهند پرداخت.عدم نور کافی، نبود خاک مناسب، ندادن کود در زمان های مشخص، آبیاری بیش از حد و ... همگی باعث می شوند تا گیاه شما نابود گردد. گیاهی که می تواند یک دوست و همراه خوب باشد و به محیط خانه و کار افراد را شادی و نشاط ببخشد. برگ های گیاهان به خوبی نشان می دهد در چه شرایطی هستند. برگ های زرد، برگ هایی که دچار لک های سوختگی می شوند و ... انواع بیماری های که یک گیاه در نتیجه کشت غیر اصولی دچارش می شود، ضرر بزرگی را به همراه خواهد داشت.

برای جلوگیری از چنین مسئله ای، قبل از هر چیز در مورد گیاهانی که قصد کاشت آنها را دارید مطالعه کنید. به چه میزان نور نیاز دارند؟ در چه فواصلی نیازمند آبیاری خواهند بود؟ چه تجهیزاتی می تواند نور مصنوعی گیاه را تامین کند؟ و از این قبیل سوال ها که پیش از شروع کار باید آنها را بررسی کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر فروشگاه تهران گرولایت مطالعه مقالات زیر را به شما پیشنهاد می کند: