نور یکی از مهم‌ترین عواملی است که برای رشد گیاه لازم است. از آنجایی‌که در گلخانه‌ها یا قسمت‌هایی از آپارتمان‌ها به نور طبیعی دسترسی نداریم، می‌توان برای رشد بهتر گیاه از لامپ استفاده کرد. نحوه استفاده از لامپ رشد گیاه اهمیت بالایی دارد زیرا در صورت استفاده اشتباه نه‌تنها فایده‌ای ندارد، بلکه باعث آسیب به گیاه شما هم می‌شود، پس ادامه مطب را از دست ندهید و با ما همراه باشید.

لامپ رشد گیاه به چه معنی است؟

احتمالاً همین ابتدا تصور کنید که منظور ما از لامپ رشد گیاه، همان نورهای مصنوعی است که همه ما در خانه‌مان داریم، درصورتی‌که این‌طور نیست. لامپ‌های معمولی فقط برای روشنایی منزل استفاده می‌شوند و تأثیری بر رشد گیاه ندارند.
لامپ رشد گیاه در واقع یک ال‌ای‌دی مخصوص است. در ساخت این لامپ از 11 طیف نوری استفاده شده است، این 11 طیف نوری در لامپ‌های معمولی وجود ندارند. به همین دلیل می‌گوییم که نمی‌توان از لامپ معمولی برای این کار استفاده کرد.

 لامپ رشد گیاه

برای خرید لامپ رشد گیاه می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

چه زمانی از لامپ رشد گیاه استفاده کنیم؟

قبل از آنکه در رابطه با نحوه استفاده از لامپ رشد گیاه مطلبی را بیان کنیم، این سؤال مهم پیش می‌آید که اصلاً چه زمانی می‌توانیم از این لامپ‌ها استفاده کنیم. درصورتی‌که در منزل خود یا حتی گلخانه، گل‌هایی را نگه‌داری می‌کنید و نور به آن‌ها نمی‌خورد.
به‌عنوان‌مثال تصور کنید که اتاق شما هیچ پنجره‌ای نداشته باشد. در چنین حالتی گل به‌سرعت پژمرده می‌شود. اگر قصد نگهداری گل و گیاه در چنین شرایطی را دارید، حتماً به یک لامپ رشد نیاز خواهید داشت.
در بعضی از موارد هم شاهد این هستیم که نور آفتاب برای گیاهانی که به‌تازگی جوانه‌زده‌اند، ضرر دارد و باعث پژمرده شدن آن‌ها می‌شود. در چنین موردی هم شما به یک لامپ رشد نیاز خواهید داشت. البته بعد از مدتی که جوانه رشد کرد، می‌توانید از نور آفتاب بهره‌مند شوید.

پروژکتور 300 وات رشد گیاه مدل DGL1000

برای خرید پروژکتور 300 وات رشد گیاه مدل DGL1000 می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

نحوه استفاده از لامپ رشد گیاه

اولین نکته‌ای که در نحوه استفاده از لامپ رشد گیاه باید به آن دقت داشته باشید، فاصله لامپ تا گیاه است. برای دانستن این فاصله باید در ابتدا توان مصرفی لامپی که خریداری می‌کنید را بدانید. لامپ‌ها به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند، لامپ با توان کم و لامپ با توان بالا، این دو دسته هستند.
درصورتی‌که لامپ شما با توان کم است، فاصله آن تا گیاه باید بین 40 تا 60 سانتی‌متر باشد. درصورتی‌که لامپ با توان بالا را خریداری کرده‌اید، آن را در فاصله 80 تا 120 سانتی‌متری گیاه قرار دهید. توجه داشته باشید که در فاصله بیشتر لامپ تأثیری ندارد و در فاصله کمتر باعث آسیب به گیاه می‌شود.
مورد دیگری که در نحوه استفاده از این لامپ‌ها باید بدانید، مدت زمان استفاده از آن است. عده‌ای تصور می‌کنند که برای رشد بهتر گیاه باید لامپ 24 ساعت شبانه‌روز روشن باشد، این تصور کاملاً اشتباه است. گیاه شما به زمانی برای استراحت نیاز دارد، به همین دلیل در ساعاتی از شبانه‌روز (معمولاً شب‌ها) باید لامپ را خاموش کنید.
البته مدت زمان روشن بودن لامپ با توجه به دوره‌ای که گیاه در آن قرار دارد، متفاوت خواهد بود. درصورتی‌که گل‌های آپارتمانی دارید، روزی 8 ساعت روشن بودن لامپ کافی است. اگر گیاه شما در دوره رویشی قرار دارد، بهتر است لامپ بین 16 تا 18 ساعت روشن باشد.
اگر از گیاهانی نگه‌داری می‌کنید که گل یا میوه می‌دهند و گیاه در این دوره قرار دارد، زمان روشن بودن لامپ باید 12 ساعت در شبانه‌روز باشد. دقت داشته باشید که اگر لامپ بیشتر از این مقدار روشن باشد، معمولاً آسیبی به گیاه شما وارد نمی‌شود اما برای رشد بهتر آن این ساعت‌ها را رعایت کنید.
تابه‌حال برای بسیاری از ما پیش آمده که گیاهی را خریده‌ایم و بعد از مدت زمان کمی پژمرده شده است. درصورتی‌که با کمی مراقبت از گیاهان می‌توان آن‌ها را برای سال‌های سال نگه داشت. نور نقش بسیار مهمی در رشد گیاه دارد و نباید از آن غافل شد.

نتیجه‌گیری

در مطالب بالا اطلاعاتی کاربردی در رابطه با نحوه استفاده از لامپ رشد گیاه بیان کردیم. فراموش نکنیم که گیاهان بسیاری از مواد موردنیاز برای رشد خود را از نور دریافت می‌کنند، پس طبیعی ست که به آن نیاز حیاتی داشته باشند.
درصورتی‌که هر سؤال دیگری در رابطه با این موضوع دارید، آن را با ما در میان بگذارید.

برای کسب اطلاعات بیشتر فروشگاه تهران گرولایت مطالعه مقالات زیر را به شما پیشنهاد می کند: