نور مورد نیاز گیاهان حکم میزان و نوع تغذیه ای را دارد که به یک کودک می دهید؛ به همان میزان همراه با حساسیت و ریز بینی. وقتی صحبت از نور مورد نیاز گیاهان می شود منظور فقط میزان نور مورد نیاز آن ها نیست. در واقع شدت نور، تعداد ساعات نوردهی و طیف نوری مورد نیاز گیاه در همین یک عبارت خلاصه می شود. بنابراین شما باید دقت داشته باشید که چه طیف نوری را با چه شدتی و برای چه مدت به گیاه می تابانید. برای اینکه نور دهی درستی را روی گیاه اجرا کنید باید نسبت به نیازهای گیاه شناخت درستی داشته باشید. برخی گیاهان مانند گیاه کروتون به قدری روی نوردهی حساس اند که کافی ست جای آن ها را کمی تغییر دهید و یا زاویه نوردهی به آن را عوض کنید؛ آنگاه خواهید دید که گیاه چگونه با تغییر شکل ظاهری خود عدم رضایت از مکان جدید و میزان نوردهی را نشان می دهد.

چگونه بفهمیم که نور مورد نیاز گیاهان چقدر است؟

پیش از هر چیز باید نوع گیاه را به خوبی بشناسید بنابراین سعی کنید تاریخچه ای هرچند کوچک از گیاه تان درآورید. این تاریخچه به شما زادگاه گیاه را نشان می دهد و از روی زادگاه آن متوجه خواهید شد که نور مورد نیازش چقدر می باشد. به عنوان مثال گیاهی که زادگاه آن مناطق استوایی و گرمسیری می باشد به نور بسیار زیادی احتیاج دارد و احتمالا تعداد ساعات نوردهی به آن نیز باید بیشتر از سایر گیاهان باشد. رعایت همین نکات ساده می تواند گیاهانی شاداب را برای شما به ارمغان آورد.

لامپ رشد گیاه

برای خرید لامپ رشد گیاه می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

چگونه می توان تشخیص داد که نور مورد نیاز گیاهان کافی نیست؟

در این مورد خاص نیازی نیست تا شما کاری کنید بلکه گیاهان با تغییر شکل ظاهری خود همچون زرد یا قهوه ای شدن برگ ها، ظاهری بی جان و افتاده و یا برگ های پلاسیده این موضوع را فریاد میزند که نور مورد نیاز آنها کافی نیست. این نشانه ها به شما می گوید که نور مورد نیاز گیاه بیشتر یا کمتر از حد نیازش می باشد. بنابراین اگر بی دلیل تغییر ظاهری در گیاه مشاهده کردید بدانید که شدت و میزان و طیف نوردهی به آن مناسب نیست و باید تجدید نظری در این باره داشته باشید.

نور مورد نیاز گیاهان آپارتمانی چقدر است؟

گیاهان آپارتمانی به طور عمده به 12 تا 16 ساعت نوردهی در روز نیاز دارند اما این میزان نور را نمی توان در بسیاری از منازل آپارتمانی یافت کرد. راه حل آن استفاده از لامپ رشد گیاه می باشد. شما می توانید با استفاده از لامپ رشد گیاه هم شدت هم میزان و هم طیف نوردهی به گیاه را تنظیم کنید. بنابراین دیگر نیازی نیست تا بی محابا گیاهان تان را زیر نور خورشید قرار دهید و نگران باشید که مبادا نورهای مضر خورشید به آن آسیب برسانند. یکی از خوبی های لامپ رشد گیاه این است که می توان آن را به گیاهان نزدیک یا از آن ها دور کرد و اینگونه شدت نور مورد نیاز گیاهان را کنترل کرد.

پروژکتور ال ای دی رشد گیاه 7 وات

برای خرید پروژکتور ال ای دی رشد گیاه 7 وات می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

آیا با قرار دادن گیاه در کنار پنجره نیاز آن به نور تامین می شود؟

یکی از مواردی که باید به آن توجه داشت این است که ساقه ی گیاهان به سمتی که نور می تابد متمایل می شود و اگر منبع نور فاصله ی زیادی با آن داشته باشد یا شدت نور بسیار ضعیف باشد ساقه ها تمام تلاش خود را برای رسیدن به نور انجام خواهند داد و اینگونه ضعیف و ضعیف تر خواهند شد. بنابراین اگر گیاه شما به نور زیادی احتیاج دارد بهتر است آن را در کنار پنجره های کم نور قرار ندهید و به جای آن از لامپ رشد گیاه برای آن استفاده نمایید. چنانچه رنگ دیوارهای اتاق را به رنگ سفید درآورید مطمئنا بازتاب خوبی از نور در اتاق ایجاد می شود و ساقه های گیاه قوی تر خواهد شد.

نتیجه گیری

گیاهان مختلف دارای نیازهای نوری متفاوتی هستند. تعدادی از آن ها دارای نیاز نوری بیشتری هستند و تعدادی دیگر می توانند در سایه یا نورهای مایل نیز دوام آورند. مهمترین رکن در تعیین میزان نور مورد نیاز گیاهان شناخت گیاه و داشتن تاریخچه ای کوچک از آن است. چنانچه می خواهید مقدار نور مورد نیاز گیاهان خود را به طور دقیق کنترل کنید و گیاهانی شاداب داشته باشید پیشنهاد ما به شما استفاده از لامپ رشد گیاه است چرا که می توانید تعداد ساعات نوردهی و طیف نوری را نیز به شخصه تعیین نمایید و کنترل کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر فروشگاه تهران گرولایت مطالعه مقالات زیر را به شما پیشنهاد می کند: