برای پرورش هرچه بهتر گیاهان باید از انواع کودها و مکمل های مواد مغذی استفاده کرد. کود برگ یکی از انواع کودهاست که می تواند برای انواع گیاهان مناسب باشد. در ادامه به شما می گوییم که کود برگ چیست و طرز تهیه کود برگ را به شما بیاموزیم.

کود برگ چیست؟

کود برگ از ترکیب برگ های خشک و تجزیه شده و شاخه های کوچک و نرم شده و در واقع هر نوع ماده گیاهی پوسیده شده تولید می شود. کود برگ دارای مواد مغذی مورد نیاز گیاهان نیست و نمی تواند به تنهایی به عنوان بستر کشت و خاک گلدان استفاده شود بلکه بیشتر به عنوان تقویت کننده و جزئی از ترکیب خاک مورد استفاده قرار می گیرد.

مزایای کود برگ

کود برگ توانایی خوبی در حفظ رطوبت دارد و اضافه کردن آن به خاک های فشرده و سنگین می تواند علاوه بر سبک تر کردن و افزایش نفوذپذیری، به زهکشی خاک نیز کمک کند. در واقع کود برگ برای خاک مانند تهویه کننده عمل می کند و ذرات بهم چسبیده را جدا می کند. همچنین کود برگ می تواند از شور شدن خاک، آبشویی و از دست رفتن مواد مغذی خاک جلوگیری کند.

کود

برای خرید کود می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

طرز تهیه کود برگ

درست کردن کود برگ کار چندان سخت و پیچیده ای نست. شما از دو راه می توانید کود برگ تهیه کنید:

روش اول برای تهیه کود برگ: بعد از جمع کردن برگ های مدنظر ابتدا مطمئن شوید رطوبت برگها از بین رفته و برگ ها کاملا خشک باشند. سپس برگ ها را داخل کیسه بریزید، در کیسه را ببندید و به وسیله قیچی یا چاقو چند سوراخ روی کیسه ایجاد کنید تا جریان هوا داخل کیسه وجود داشته باشد. در نهایت کیسه را به مدت دو سال به همین حالت کنار بگذارید تا کود برگ شما آماده شود.

روش دوم برای تهیه کود برگ: روی زمین یک گودال به شکل دایره یا مربع ایجاد کنید، یک لایه برگ بریزید، روی برگ ها را با کمی آب مرطوب کنید و به دلخواه می توانید کمی کود نیتروژن (ازته) هم اضافه کنید. دوباره لایه دیگری برگ ریخته و به همان ترتیب قبلی آب و کود را بریزید. کود برگ بعد از 8 تا 12 ماه آماده است اما کود برگ های 3 تا 4 ساله از کیفیت بهتری برخوردارند. در صورتی که قصد ساخت کود برگ در خانه را دارید می توانید مراحل پیشتر گفته شده را داخل یک سطل انجام دهید.

پکیج کامل کودهای رشد و گلدهی آلمندو Almendo

برای خرید پکیج کامل کودهای رشد و گلدهی آلمندو Almendo می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

نکات مهم برای تهیه کود برگ

همانطور که گفته شد ساخت کود برگ کار دشواری نیست اما برای نتیجه گیری بهتر توجه و رعایت برخی نکات ضروری است؛ اول آن که بهتر است جمع آوری برگ ها در فصل پاییز که برگ درختان در حال خشک شدن و جدا شدن است انجام شود. بهتر است توده برگ ها را هر چند وقت یک بار زیر و رو کرد تا هم از ایجاد حرارت داخل توده جلوگیری شود و هم هوارسانی بهتری برای باکتری های مفید داخل کود برگ صورت پذیرد. بعد از آماده شدن کود برگ انجام دو کار را فراموش نکنید. اول کود برگ های آماده شده را پیش از استفاده الک کنید تا شاخه ها و بخش های اضافی جدا شوند و دوم ممکن است بذرهای علف هرز و برخی آفات و بیماری ها داخل کود برگ وجود داشته باشند بنابراین قبل از استفاده حتما کود برگ های خود را گندزدایی و ضدعفونی کنید.

طرز استفاده از کود برگ

کود برگ را می توان به راحتی با خاک تهیه شده برای بستر کشت و گلدان ها ترکیب کرد. تنها موردی که باید به آن توجه کرد این است که کود برگ را نباید فشرده کرد زیرا باعث می شود ذرات خاک بهم بچسبند و خاصیت هوارسانی کود برگ برای ریشه ها از بین برود و همچنین زهکشی خاک آسیب ببیند.

استفاده از کود برگ برای گیاه کاکتوس

در ترکیب خاک گلدان های کاکتوس نباید از کود برگ استفاده شود. گیاه کاکتوس نسبت به رطوبت و وجود آب زیاد حساس است و پیشتر اشاره شد که یکی از ویژگی های کود برگ حفظ رطوبت است. بنابراین استفاده از این خاک برای بستر کشت و گلدان حاوی کاکتوس مناسب نیست.

سخن پایانی

در نهایت در صورتی که سوالی در رابطه با طرز تهیه کود برگ و مصرف آن دارید، می توانید از طریق تماس با مشاوران متخصص سایت تهران گرولایت پاسخ سوال های خود را دریافت نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر فروشگاه تهران گرولایت مطالعه مقالات زیر را به شما پیشنهاد می کند: