مقدمه

فرآیند آبیاری به گیاه در این خلاصه نمی شود که تا می توانید به آن آب بدهید و تصور کنید که سیراب شدن گیاه از آب مساوی با طراوت و شادابی آن خواهد بود و یا اینکه تصور کنید اگر به تعداد دفعات بیشتری به گیاه آب بدهید برای سرزندگی آن بهتر است. شما باید بهترین زمان آبیاری گیاه را دانسته و طبق برنامه ای خاص آن را آبیاری کنید. گیاهان هم مانند سایر موجودات زنده به زمانی خاص برای تغذیه نیاز دارند؛ دقیقا مانند انسان ها که در ساعات مشخصی از روز غذا می خورند. بنابراین به عنوان یک باغدار، صاحب گلخانه و یا حتی فردی که در منزل از گیاهان نگهداری می کند باید بهترین زمان آبیاری گیاهان را بدانید و طبق آن ساعات عمل کنید.

تجهیزات هیدروپونیک و ایروپونیک

برای خرید تجهیزات هیدروپونیک و ایروپونیک می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

چگونه بهترین زمان آبیاری گیاه را تشخیص دهیم؟

چک کردن رطوبت خاک
یکی از مهمترین فاکتورهایی که مانند یک آلارم می تواند بهترین زمان آبیاری گیاه را نشان دهد، چک کردن رطوبت خاک است. برای این کار نیاز به تجهیزات عجیب و غریبی در منزل ندارید و می توانید با لمس دست، سطح رطوبت خاک را تشخیص دهید. از آنجایی که خاک ها به طور سطحی خشک می شوند، نیاز است که رطوبت انتهای گلدان را چک کنید تا با آبیاری بیش از حد موجب پوسیدگی ریشه نشوید. این موضوع از طریق منافذ باز انتهای گلدان یا همان زهکش گلدان قابل تشخیص است.
شما همچنین می توانید یک تکه چوب سالم را درون خاک فرو کنید و بعد از چند دقیقه آن را درآورید، چنانچه اثری از رطوبت بر روی چوب مشاهده نکردید، خاک کاملا خشک است و نیاز به آبیاری دارد.

آبیاری گیاهان در صبح زود

بنا به دلایلی منطقی، بهترین زمان آبیاری گیاه صبح زود است. از آنجایی که صبح زود خبری از آفتاب نیست، گیاه فرصت بیشتری برای جذب آب داشته و رطوبت خاک به مدت زمان بیشتری ماندگار خواهد بود.
اگر گیاهان را در صبح زود آبیاری نمایید، تا زمان غروب آفتاب گیاه کاملا فرصت خشک شدن داشته و در طول شب که سطح رطوبت بالا می رود امکان بروز بیماری های باکتریایی و قارچ درون خاک گلدان وجود نخواهد داشت. چنانچه خاک گلدان در طول شب مرطوب باشد، محیط کشت مناسبی برای رشد قارچ ها خواهد بود. بنابراین با آبیاری گیاهان در صبح زود، گیاهی سالم تر خواهید داشت.

دستگاه آبیاری اتوماتیک گیاهان آپارتمانی Claber ایتالیا

برای خرید دستگاه آبیاری اتوماتیک گیاهان آپارتمانی Claber ایتالیا می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

نتیجه گیری

بهترین زمان آبیاری گیاه، علیرغم نکات ذکر شده به نوع گیاه نیز بستگی دارد. چنانچه گیاه شما، گیاهی دوستدار آب و رطوبت زیاد است بایستی تعداد دفعات آبیاری آن را در روز افزایش دهید و بالعکس. اما مهمترین نکته در تعیین بهترین زمان آبیاری گیاه این است که برنامه ریزی خاصی برای آن نداشته باشید. چرا که شرایط محیطی در روزهای مختلف می تواند تغییر کند. به عنوان مثال در روزهای گرم و بلند تابستان که نور خورشید بی امان می تابد، خاک گیاه زودتر خشک می شود و برگ ها آب خود را سریع تر از دست می دهند در حالی که در روزهای معتدل، ممکن است خاک گلدان ها برای یک یا دو روز کامل مرطوب باقی بماند.
میزان خشک شدن خاک گیاه، شناخت نیازهای گیاه، بررسی وضعیت ساقه و برگ ها و سطح رطوبت خاک از جمله عواملی هستند که شما را در تعیین بهترین زمان آبیاری گیاه کمک خواهند کرد.مجموعه تهران گرولایت به عنوان یک مشاور قوی و حرفه ای در زمینه سیستم های گلخانه ای، می تواند بهترین مشاوره را در این زمینه به شما ارائه دهد.

تهران گرولایت مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می دهد: