کود پتاسیم یکی از پرکاربرد ترین انواع کودهای شیمیایی است. پتاسیم جزو درشت مغذی ها و در کنار فسفر و نیتروژن، عنصری ضروری برای رشد گیاه می باشد. در این مقاله قصد داریم به شرح مزایای استفاده از کود پتاسیم و زمان مصرف آن بپردازیم.

کود پتاسیم چیست؟

کود پتاسیم که نام کود پتاس شناخته می شود یکی از پراستفاده ترین کودها توسط کشاورزان و باغداران است. در واقع کود پتاس ترکیبی از مواد معدنی و شیمیایی پتاسیم با نام علمی k2o بوده و وجود آن برای حفظ سلامت گیاهان، فتوسنتز و انجام فرایند تبخیر و تعرق ضروری است.

کود و خاک

برای خرید کود و خاک می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

انواع کود پتاسیم

پتاسیم کلرید: رایج ترین نوع در میان کودهای پتاس، پتاسیم کلرید می باشد چراکه میزان پتاسیم آن بالا و هزینه تهیه آن پایین است. پتاسیم کلرید به شکل رسوبات معدنی به طور طبیعی وجود داشته و قابل استخراج است. سرعت حل شدن این کود در آب بسیار بالاست و از آنجا که میزان شوری خاک را افزایش می دهد برای حفاظت از دانه می توان آن در را کانالی در کنار بذرها به خاک اضافه کرد و به همین دلیل در صورتی که شوری خاک به خودی خود بالا باشد استفاده از این کود توصیه نمی شود.
سولفات پتاسیم: کود سولفات پتاسیم که با نام سولوپتاس نیز شناخته می شود، بعد از پتاسیم کلرید پرمصرف ترین کود در خانواده پتاسیم است و برخلاف پتاسیم کلرید، به ندرت در طبیعت یافت می شود. شناخته شده ترین روش برای تولید این کود روش هارگریوز است که در آن کلرید پتاسیم با مخلوطی از دی اکسید گوگرد، آب و هوا و یا سولفوریک اسید واکنش نشان می دهد.
پتاسیم نیترات: کود پتاسیم نیترات با نام اختصاری kno3 یکی از گران ترین انواع کود پتاس است. پرورش دهندگان گیاهان گران قیمت زمانی که نیاز به استفاده از کود نیتروژن دار بدون کلر داشته باشند، می توانند پتاسیم نیترات را انتخاب کنند.
پتاسیم فسفات: فسفر نیز مانند پتاسیم یکی از عناصر ضروری برای کشت گیاه و غنی سازی خاک می باشد. یکی از ویژگی های این کود این است که با کودهای حاوی نیتروژن نیز سازگار بوده و می توان هر دو مدل کود را در کنار هم استفاده نمود.
پتاسیم منیزیم: منیزیم نقشی اساسی در کلروفیل گیاه دارد و کمبود آن منجر به زرد شدن برگهای گیاه می شود. البته میزان نیاز به این عنصر در گیاهان متفاوت است. حلالیت کود پتاسیم منیزیم در آب کمتر از سایر انواع کود پتاس است اما برخلاف سایر کودهای حاوی منیزیم، این کود پی اچ خاک را تغییر نخواهد داد.

کود پتاسیم زاگرس

برای خرید کود پتاسیم زاگرس می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

مزایای استفاده از کود پتاسیم

همانطور که پیشتر اشاره شد پتاسیم یکی از عنصر ضروری برای رشد گیاه و یکی از عناصر اصلی در گروه ماکرو یا درشت مغذی هاست. در ادامه قصدا داریم برخی از فواید مصرف این کود را خاطر نشان کنیم:
• تسهیل فرایند تنفس گیاه
• افزایش رشد ریشه
• افزایش مقاومت گیاه در برابر سرما و خشکی
• افزایش مقاومت گیاه در برابر بیماری ها و آفات
• فعال کردن آنزیم های موثر بر رشد گیاه
• انتقال و افزایش شکر و نشاسته در گیاهان
• افزایش میزان پروتئین
• افزایش نگهداری آب در طریق حفظ فشار اسمزی

نحوه مصرف کود پتاسیم

تمامی انواع کودهای پتاسیم به میزان های مختلف قابل حل شدن در آب هستند. برخی از این کودها میزان نمک بالاتری نسبت به بقیه دارند و در زمین های شنی یا در موارد مصرف بیش از اندازه از کود پتاسیم امکان ایجاد مشکل برای کشت بوجود می آید. به همین جهت برای جلوگیری از بروز آسیب به بذر و خاک، بهتر است این کودها در فاصله 5/7 سانتی متری از بذر و 5 سانتی متر پایین تر از دانه در خاک قرار بگیرند. البته این روش برای محیط کشت های کوچک بسیار مناسب است اما در زمین های بزرگ و وسیع بهتر است از روش پاشیدن بر سطح استفاده شود. به این شکل که ابتدا کودها را روی سطح زمین پاشیده شود سپس شخم زنی انجام شود تا کودها در لایه های مختلف خاک قرار بگیرند. نکته دیگری که باید به آن توجه داشت این است که برخی ممکن است گمان کنند در صورتی که گیاهی مریض باشد استفاده از کود می تواند به بهبود گیاه کمک کند اما اینطور نیست. در صورتی که گیاه شما دچار بیماری و آفت شده است ابتدا منشا مشکل را از بین ببرید سپس اقدام به کود دهی کنید.

مصرف زیاد کود پتاسیم

پیشتر اشاره شد که اکثر کودهای پتاس از نمک بالایی برخوردار هستند و استفاده بیش از اندازه از آنها علاوه بر تحمیل هزینه می تواند شوری خاک را بالاتر از حد مجاز برده و موجب آسیب رسانی به خاک شود.

علائم کاهش پتاسیم

کمبود پتاسیم علاوه بر کاهش رشد گیاهان، نشانه هایی در برگ ها، ساقه و ریشه به همراه خواهد داشت و این نشانه ها عبارتند از:
• زرد و قهوه ای شدن برگها
• ایجاد لکه های بافت مرده در برگ
• رشد برگها با زاویه های متفاوت و شلخته
• شکستگی و خمیدگی ساقه
• نرم شدن و له شدن ریشه ها

جمع بندی

در صورتی که قصد پرورش گیاه دارید، پتاسیم یکی از مهم ترین عناصری است که باید در تامین آن برای گیاهانتان اقدام کنید. چراکه کمبود این عنصر می تواند حیات گیاه را به خطر اندازد. در نتیجه باید متناسب با نیاز گیاهان کشت شده یکی از انواع پتاس را تهیه کرد. شما می توانید انواع کودهای پتاسیم را با بهترین کیفیت از فروشگاه تهران گرولایت خریداری نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر فروشگاه تهران گرولایت مطالعه مقالات زیر را به شما پیشنهاد می کند: