مقدمه

اولین سوالی که خریداران گیاه بعد از خرید از فروشنده می پرسند این است که چقدر به گیاه خود آب بدهیم. مرز بین تشنگی و سیراب شدن انواع گیاهان آنقدر باریک است که باید تمام دقت خود را روی آب دهی اصولی به گیاه بگذارید. بنابراین پاسخ به این سوال پاسخی واحد نیست که بتوان نسخه ی آن را برای تمام گیاهان پیچید. در واقع اینکه باید چقدر به گیاه خود آب بدهیم به عوامل و فاکتورهای مختلفی بستگی دارد و با دانستن این قوانین می توانید در مورد آب دهی به گیاه تصمیم صحیح تری بگیرید. پس در ادامه با ما همراه باشید تا در این باره اطلاعات بیشتری کسب کنید.

از کجا میتوان فهمید که چقدر به گیاه خود آب بدهیم؟

  • گونه ی گیاهی شما مربوط به کدام اقلیم است؟

پاسخ به این سوال، تا حد زیادی می تواند ابهامات را در مورد میزان آب دهی به گیاه مرتفع سازد. گیاهانی که خاستگاه آن ها مناطق گرم و بیابانی می باشد، نیاز کمتری به آب دارند و مقاومت آن ها در برابر کم آبی بیشتر است بنابراین آب دادن مکرر به این گیاهان به معنای کمر بستن به نابودی آن هاست. در عوض گیاهانی که خاستگاه آن ها مناطق مرطوب و بارانی می باشد، باید به میزان بیشتری آب دهی شوند.

  • مکان قرار گرفتن گیاه کجاست؟

اگر گیاه تان را در بیرون از محیط منزل نگهداری می کنید؛ مانند حیاط یا تراس، باید به میزان بیشتری به آن آب بدهید چرا که بخش زیادی از آب ریخته شده پای گیاه به وسیله ی باد و نور آفتاب و حرارت محیط تبخیر خواهد شد. در حالی که گیاهانی که درون منزل نگهداری می شوند به طور مداوم در سایه هستند و خبری از باد و آفتاب نیست. بنابراین میزان آب کمتری نیاز دارند.

  • نوع گیاه و نیاز آن را بشناسید

اینکه چقدر به گیاه خود آب بدهیم بستگی به گونه ی گیاهی دارد. گیاهان گوشتی و گیاهانی که دارای قدمت بیشتری هستند به طور عمده به میزان بیشتری می توانند در برابر کم آبی مقاومت کنند در حالی که گیاهان با برگ های ظریف و نازک و گیاهان تازه کاشته شده نیاز به آب دهی بیشتری دارند.

خاک و بستر کشت

برای خرید خاک و بستر کشت گیاه می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

  • رطوبت خاک را اندازه بگیرید

اگر خاک گلدان هنوز مرطوب است به آن آب ندهید چرا که این کار موجب پوسیدگی ریشه ها خواهد شد و این یعنی نابودی گیاه. شما می توانید به واسطه ی یک رطوبت سنج میزان رطوبت خاک را اندازه گرفته و طبق آن مقدار آب دهی به گیاه را مشخص کنید. همچنین می توانید با لمس دست، میزان رطوبت خاک را حس کنید. اگر سطح خاک هنوز مرطوب بود، از آب دهی به گیاه خودداری نمایید. بهترین حالت برای آب دهی به گیاه زمانی است که به اندازه دو بند انگشت خاک آن خشک شده باشد.

نتیجه گیری

پیاده سازی یک سیستم آب دهی یکسان برای تمام گیاهان اشتباهی بزرگ است چرا که هر گیاه با توجه به شرایط محیطی و نیازهایی که دارد، به میزان متفاوتی از آب احتیاج پیدا خواهد کرد. داشتن یک برنامه ریزی مدون نیز برای آب دهی به گیاه توصیه نمی شود چرا که در فصل های مختلف سال و همچنین در شرایط مختلف آب و هوایی نیاز گیاه به آب تغییر پیدا خواهد کرد. چنانچه در این زمینه نیاز به مشاوره دارید، کارشناسان و متخصصین تهران گرولایت با کمال افتخار آماده ی ارائه ی خدمات به شما می باشند؛ از تجهیزات گلخانه ای گرفته تا انواع مشاوره در زمینه ی پرورش گیاهان.

برای کسب اطلاعات بیشتر فروشگاه تهران گرولایت مطالعه مقالات زیر را به شما پیشنهاد می کند: