گیاهان گلخانه ای همانطور که از اسم شان پیداست در محیط گلخانه کشت و نگهداری می شوند. محیط گلخانه در واقع محیطی است که نمی توان بدون برنامه ریزی در آن عمل کرد؛ از سیستم نور دهی گرفته تا کود دهی و تنظیم رطوبت و پی اچ خاک و سیستم آبیاری گیاهان گلخانه ای همگی باید تخت نظارت بوده و به شکلی اصولی کنترل شوند. صحبت از آبیاری گیاهان گلخانه ای شد، باید گفت که هر گلخانه ای بنا به نوع گیاهانی که در آن نگهداری می شود و همچنین تعدادی از فاکتورهای مهم همچون نوع خاک، ساختار گلخانه و شرایط آب و هوایی منطقه، نوعی از سیستم آبیاری در آن پیاده سازی می شود. بنابراین نحوه صحیح آبیاری گیاهان گلخانه ای بستگی به عوامل مختلفی دارد. سیستم های اصولی مختلفی برای آبیاری گیاهان گلخانه ای وجود دارد که در ادامه به توضیح بیشتر آنها می پردازیم.

رطوبت ساز صنعتی و خانگی

برای خرید رطوبت ساز صنعتی و خانگی می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

صحیح ترین نحوه آبیاری گیاهان گلخانه ای چیست؟

فارغ از اینکه چه نوع سیستمی را برای آبیاری گیاهان گلخانه ای پیاده سازی می کنید؛ سیستم مه پاش، آبیاری قطره ای، بارانی، آبشاری یا هیدروپونیک، باید نکات زیر را در آبیاری گیاهان گلخانه ای مد نظر داشته باشید.
⦁ گیاهان را در هر نوبت از آبیاری به طور کامل سیراب کنید و تنها به آبیاری سطحی بسنده نکنید.
⦁ تا حد امکان از خیس کردن ساقه و برگ ها در حین آبیاری خودداری کنید چرا که این کار منجر به رشد قارچ خواهد شد.
⦁ برای آبیاری منتظر خشک شدن کامل خاک نمانید.
⦁ سعی کنید آبیاری گیاهان گلخانه ای را در صبح زود انجام دهید.
⦁ حتما میزان سختی و پی اچ آب را قبل از آبیاری گیاهان اندازه گیری کنید.
⦁ شناخت کاملی نسبت به نیازهای گیاه داشته باشید.

چه عواملی در انتخاب سیستم آبیاری گیاهان گلخانه ای موثر است؟

سیستم صحیح آبیاری گیاهان گلخانه ای یک سیستم واحد نیست که بتوان آن را برای همه ی گلخانه ها تجویز کرد. بلکه باید با توجه به عوامل زیر، سیستم مورد نظر را انتخاب نمود:
⦁ ساختار گلخانه از لحاظ سازه؛ ارتفاع گلخانه، مساحت گلخانه و ساختار آن تعیین خواهد کرد که چه شیوه ای میتواند بهترین شیوه برای آبیاری گیاهان گلخانه ای باشد.
⦁ بافت خاک؛ در برخی از بافت ها امکان ایجاد حوضچه وجود ندارد بنابراین نوع خاک در نحوه ی آبیاری موثر خواهد بود.
⦁ شرایط آب و هوایی؛ در برخی از مناطق به دلیل رطوبت هوا و مرطوب بودن همیشگی خاک و یا مواجهه با بحران کم آبی، باید نوع خاصی از سیستم آبیاری پیاده سازی شود. بنابراین نوع اقلیم نیز در این راستا تاثیر گذار است.
⦁ نوع محصول تحت کشت؛ شیوه ی صحیح آب دهی به محصولات مختلف می تواند متفاوت باشد.

آب پاش 1 لیتری

برای خرید آب پاش 1 لیتری می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

نتیجه گیری

یکی از بهترین روش های آبیاری گیاهان در گلخانه استفاده از سیستم اتوماتیک آبیاری می باشد. سیستم های اتوماتیک آبیاری با دارا بودن تایمر و دریافت برنامه از شما، می توانند زمان و مقدار آب دهی به گیاهان گلخانه ای را تنظیم نمایند. این کار باعث صرفه جویی در وقت و هزینه شما خواهد شد چرا که اطمینان خواهید داشت گیاهان در ساعت مقرر و به میزان کافی آبدهی خواهند شد و علاوه بر این ها، میزان خطای انسانی در آب دهی گیاه به حداقل خواهد رسید.
چنانچه در مورد آب دهی به گیاهان گلخانه ای خود نیاز به دریافت راهنمایی دارید، می توانید از کارشناسان حرفه ای و متخصص در حوزه ی پرورش گیاهان گلخانه ای در مجموعه تهران گرولایت مشاوره دریافت کنید.