برگ های گیاه پرسیاوشان سبز و براق با لبه های دالبری شبیه به برگ گشنیز می باشد و دمبرگ باریک و بلندی شبیه به سیم دارد که در گونه های مختلف به رنگ ارغوانی مایل به سیاه یا صورتی روشن دیده می شود. این گیاه همیشه سبز، بین 30 تا 75 سانتی متر رشد می کند و به صورت آویز درمی آید که بسیار زیبا ست و برای تزیین بالکن های سایه دار همچنین کاشت در زیر سایه درختان باغچه و در محیط داخلی با نور غیر مستقیم مناسب می باشد. پرسیاوشان گل یا میوه ندارد و ریشه های این گیاه به صورت رزیوم های خزنده است. حال که با مشخصات ظاهری گیاه پرسیاوشان آشنا شدید شرایط نگهداری و تکثیر این گیاه زیبا را بررسی می کنیم.

شرایط پرورش و نگهداری از گیاه پرسیاوشان

بستر کشت: این گیاه بسیار رطوب دوست است و باید در محیط گرم و مرطوب نگهداری شود بنابراین به خاکی با زهکشی مناسب برای رشد راحت تر رزیوم ها و همچنین جلوگیری از خفگی ریشه به علت تجمع آب در گلدان نیاز دارد .خاک کمی اسیدی با سطح ph 6 مناسب پرورش این گیاه است. خاکی که غنی از هوموس باشد و یا از خزه های تولید شده در بستر زغال نارس (تورب) تشکیل شده باشد. شما برای خرید خاک مناسب پرورش پرسیاوشان می توانید به سایت تهران گرولایت مراجعه کنید و یا از کارشناسان خبره این مجموعه برای انتخاب خاک مناسب کمک بگیرید.

نور: پرسیاوشان نیاز به نور غیرمستقیم و سایه دار برای رشد بهتر دارد. بنابراین می توان در بالکنی که نور مستقیم روز را به مدت طولانی ندارد یا در سایه درختان و یا در محیط منزل جایی که نور مستقیم خورشید تابیده نمی شود گیاه را نگهداری کرد. در صورتی که شرایط نور طبیعی مناسب برای پرورش این گیاه زیبای زینتی را ندارید می توانید با تامین نور به روش مصنوعی از نگهداری و پرورش این گیاه زیبا لذت ببرید. برای خرید لامپ رشد گیاه مناسب می توانید به سایت تهران گرولایت بخش لامپ های رشد گیاه مراجعه کنید و یا با تماس با تیم پشتیبانی و به کمک مشاورین مجموعه، لامپ رشد گیاه مناسب گلدان پرسیاوشان خود را انتخاب کنید.

دما و رطوبت: گیاه پرسیاوشان را نباید در دمای زیر 15 درجه سانتی گراد و در معرض باد وسایل سرمایشی و گرمایشی قرار داد. دمای مناسب برای نگهداری گیاه پرسیاوشان بالای 20 درجه سانتی گراد است و برای تامین رطوبت مورد نیاز گیاه می توانید آن را با آب ولرم آبیاری کنید و در صورتی که در جای خشک و بدون رطوبت هستید چندبار در روز با آب ولرم بدون آهک گیاه را مه پاشی کنید و یا در زیر گلدان با گذاشتن سنگ ریزه، جزیره ایجاد کنید. روش دیگر استفاده از دستگاه رطوبت ساز برای تامین رطوبت گیاه می باشد.

آبیاری: گیاه پرسیاوشان را به دفعات زیاد با کم آبیاری کنید تا سطح آب مورد نیاز گیاه تامین بماند. این کار را میتوانید یک روز در میان انجام دهید اما هرگز اجازه ندهید خاک گلدان خشک شود. پیشنهاد ما به شما برای جلوگیری از باتلاقی شدن گلدان در اثر آبیاری مکررو ایجاد هوادهی مناسب خاک استفاده از گلدان های با کیفیت پارچه ای سایت تهران گرولایت است. این مجموعه با توجه به نیازهای گوناگون مشتریان و با سلایق متفاوت اقدام به تامین گلدانهای پارچه ای با کیفیت در رنگبندی های متفاوت کرده است.

کود دهی: چنانچه گیاه پرسیاوشان را تازه تکثیر کردید نیاز به کود دهی ندارد زیرا خاک آن مواد مغذی لازم برای رشد گیاه را در اختیار دارد. در فصل رشد گیاه (بهار و تابستان) برای گیاه بالغ هر ماه یکبار خاک را با کود مناسب رقیق شده آبیاری کنید. در انتخاب کود توجه داشته باشید کود مناسب برای رشد گیاه پرسیاوشان باید سطح پایینی از نیتروژن در ترکیب آن در نظر گرفته شده باشد. در این زمینه می توانید از راهنمایی و مشاوره کارشناسان سایت تهران گرولایت بهره مند شوید.

کود و خاک

برای خرید کود و خاک می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

روش تکثیر پرسیاوشان 

روش تکثیر گیاه پرسیاوشان بسیار راحت است. بهتر است تکثیر گیاه را در فصل بهار یا تابستان (در فصل رشد گیاه) انجام دهید.
قبل از اینکه گیاه مادر را از خاک خارج کنید گلدان را آبیاری کنید پس از خارج کردن گیاه با وسیله ای تیز ریشه ها را از هم جدا کنید و در بستر مناسب بکارید و سپس آن را آبیاری کنید. چنانچه بعد از تکثیر قسمتی از برگها زرد شدند نگران نباشید و اجازه دهید گیاه به محیط جدید عادت کند و دوباره شروع به رشد خواهد کرد.

گیاه پرسیاوشان یک گیاه آپارتمانی زیبا و مقاوم می باشد که شما می توانید با فراهم کردن شرایط مطلوب خاستگاه اولیه گیاه یک گلدان زیبای پرسیاوشان را در منزل پرورش دهید. مجموعه ی تهران گرولایت با فراهم کردن تمام لوازم کاشت گیاه و با بهره گیری از دانش متخصصان خود به شما کمک خواهد کرد تا گیاهان دلخواه خود را در منزل نگهداری کنید و از پرورش آنها لذت ببرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر فروشگاه تهران گرولایت مطالعه مقالات زیر را به شما پیشنهاد می کند: