آیا تا به حال برای شما پیش آمده که یکی از گیاهان تان را بیش از سایرین دوست بدارید و تمایل داشته باشید تا تعداد بیشتری از آن گیاه را در منزل یا گلخانه خود نگهداری کنید؟ در اینگونه مواقع اولین اقدام شما چیست؟ خرید بذر؟ خرید یک گیاه جدید؟ باید گفت که بهترین کاری که باید در این مواقع انجام دهید قلمه زنی گیاهان است. قلمه زنی گیاه یک روش بدون هزینه و کاربردی است که از این طریق می توانید گلخانه خود را توسعه دهید. اما بهترین روش قلمه زنی گیاهان چیست و چه نکاتی را باید طی این فرآیند رعایت کرد؟ در ادامه با ما همراه باشید تا در این باره بیشتری بدانید.

بهترین شیوه قلمه زنی گیاهان چیست؟

گیاهان را از طریق ساقه، برگ و ریشه می توان قلمه زد اما بهترین و سریع ترین روش قلمه زنی گیاهان، قلمه ساقه می باشد که خود دارای چند نوع مختلف است. در ادامه بهترین روش های قلمه زنی گیاهان از طریق ساقه را معرفی کرده ایم.

کود و خاک

برای خرید کود و خاک می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

قلمه زنی چوب سخت

در این نوع شیوه از قلمه زنی، فاصله بین دو گره را به اندازه 15 تا 60 سانتی متر انتخاب نمایید؛ برش پایینی را یک سانت زیر گره و برش بالایی را کمی بالاتر از آخرین گره به طور مورب بزنید و بعد از آغشته کردن انتهای قلمه به محلول ریشه زا و جدا کردن تمامی برگ ها آن را در خاک قرار دهید. بهترین زمان برای این نوع قلمه زنی در پاییز و زمستان است.

قلمه چوب نرم

در این نوع قلمه زنی باید از بخش های بالایی گیاه، اقدام به انتخاب یک ساقه نسبتا نرم نمایید. اندازه این ساقه بهتر است بیش از 15 سانت نباشد. برعکس قلمه زنی چوب سخت، در این نوع از قلمه زنی، باید چند برگ در بخش بالای قلمه باقی بماند و سایر برگ ها کنده شود. حتی غنچه ها و گل ها نیز باید جدا شوند. دلیل این کار این است که برگ ها توان ریشه را در جذب مواد مغذی کاهش ندهند و همچنین آبی که برای تغذیه گیاه به آن داده می شود از طریق برگ ها تبخیر نشود. چوب نرم با سرعت بیشتری ریشه می زند اما مراقبت بیشتری هم نیاز دارد.

چگونه به شیوه ای صحیح گیاهان را قلمه بزنیم؟

فارق از اینکه قصد دارید گیاهان را از ساقه، برگ یا ریشه قلمه بزنید، باید نکات مهمی را در این حین رعایت کنید تا قلمه زنی به بهترین شکل ممکن اجرا شود و جواب بگیرید، تعدادی از مهمترین این نکات عبارتند از:
⦁ دقت داشته باشید از قیچی و چاقوی استریل استفاده کنید تا گیاهان دچار بیماری و انگل نشوند.
⦁ گلدان یا ظرف آبی که برای کاشت قلمه و یا قرار دادن ریشه انتخاب می کنید بهتر است کوچک یا متوسط باشد تا ریشه سریعتر مواد مغذی را جذب نموده و پا بگیرد.
⦁ بهتر است انتهای قلمه را آغشته به قارچ کش نموده و بعد اقدام به کاشت آن نمایید.
⦁ سعی کنید تا قلمه را در برابر نور مستقیم خورشید قرار ندهید، لامپ رشد گیاه می تواند انتخاب بهتری برای پا گرفتن قلمه باشد.

قیچی باغبانی کلاسیک مدل TGL1121

برای خرید قیچی باغبانی کلاسیک مدل TGL1121 می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

نتیجه گیری

از مزایای قلمه زنی گیاهان این است که نیازی به پرداخت هزینه های بی مورد جهت خرید بذر و طی کردن مراحل کشت ندارید. همچنین در روش قلمه زنی گیاهان، سرعت بالای رشد گیاه را شاهد خواهید بود، احتمال پا گرفتن گیاه بسیار بالا است و به جای دور ریختن شاخ و برگ های اضافی موقع هرس از آن ها برای قلمه زنی استفاده می کنید. چنانچه نیاز به هر گونه مشاوره در زمینه کاشت و پرورش گیاهان گلخانه ای و تجهیزات پرورش گیاه داشتید می توانید با مجموعه تهران گرولایت تماس برقرار کنید.