اگر اهل کاشت و پرورش گل و گیاه باشید ممکن است نام کود آلی مایع به گوشتان خورده باشد. در این مقاله قصد داریم ضمن معرفی کود آلی مایع، مزایا و ویژگی های این کود را بررسی کنیم.

کود آلی چیست؟

کودهای آلی که با نام کود ارگانیک نیز شناخته می شوند، تشکیل شده از مواد آلی بر پایه کربن هستند و از موجودات زنده و سابقا زنده شامل فضولات حیوانی، مشتقات گیاهان زنده یا مرده و پسماندهای گیاهی به دست می آیند. این کودها هیچ خطری برای محیط زیست نداشته و ساختار خاک را تخریب نمی کنند.

کود آلی مایع چیست؟

کود آلی مایع به این شکل است که مواد آلی و ارگانیک به شکل کنستانتره درآمده و باید به شکل محلول پاشی به گیاه اضافه شود. این کودها تقریبا با تمامی گیاهان سازگار هستند و هم از طریق برگ و هم ریشه قابل جذب شدن توسط گیاه می باشند. کود آلی مایع حاوی میزان مناسبی از عناصر ریزمغذی و درشت مغذی است که گیاه برای رشد به آنها نیاز دارد به خصوص نیتروژن که با نام ازت نیز شناخته می شود. در واقع تمامی عناصر مورد نیاز گیاه مانند نیتروژن، پتاسیم، منیزیم و فسفر به صورت فشرده در کود آلی مایع وجود دارد.

کود

برای خرید کود می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

نحوه استفاده از کود آلی مایع

نحوه استفاده از کود آلی مایع به این ترتیب است که مقدار کود مورد نیاز با آب ترکیب می شود تا رقیق شود و بعد از طریق محلول پاشی مورد استفاده قرار می گیرد. مقدار آب مورد نیاز برای ساخت محلول معمولا روی برچسب کالا نوشته شده است، بنابراین حتما اطلاعات مربوط به کود آلی مایع خریداری شده را پیش از استفاده مطالعه کنید. محلول پاشی می تواند به دو روش انجام شود؛ اول اسپری کردن محلول آماده شده روی برگها که بر افزایش رشد برگها اثر قابل توجهی دارد و دوم محلول پاشی روی سطح خاک و نزدیک ریشه های گیاه.

مزایای کود آلی مایع

کودهای آلی مایع دارای عنصر بسیار مهمی هستند که معمولا صاحبان کشت از آن غافل می باشند، این عنصر گوگرد است. وجود گوگرد در این کود باعث ایجاد خاصیت ضد قارچ بودن می شود. بنابراین با مصرف کودهای حاوی گوگرد از بروز قارچ در ریشه و انتشار بیماری های قارچی در گیاه جلوگیری می شود. مزیت بعدی کود آلی مایع حفاظت از خاک است، استفاده بیش از اندازه از کودهای شیمیایی آسیب های غیرقابل جبرانی به گیاه و خاک وارد می کند مانند ایجاد سوختگی در ریشه گیاه و شورشدن و از بین بردن ساختار خاک. کودهای آلی مایع هیچ آسیبی متوجه محیط زیست نخواهند کرد. حتی با استفاده از کودهای آلی مایع صدمات وارد شده به خاک بهبود می یابند، شوری خاک از بین رفته و pH خاک تنظیم می شود.

معایب کود آلی مایع

کودهای آلی مایع معایب چندانی ندارند تنها نکته ای که درباره این کودها باید مورد توجه قرار بگیرد این است که مدت زمان تاثیر گذاری کودهای آلی طولانی تر از کودهای شیمیایی است. می توان مدتی قبل از کاشت بذر یا نشاء اقدام به کوددهی کرد تا خاک در زمان کاشت آماده باشد. البته به خاطر بسپارید اگرچه تغذیه خاک و گیاه مدت زمان بیشتری نیاز دارد اما تاثیر و ماندگاری کود آلی مایع طولانی تر از کود شیمیایی است.

کود ریشه آلمندو روت Almendo Root

برای خرید کود ریشه آلمندو روت Almendo Root می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

کود آلی مایع و علوفه هرز و آفات

این کودها اصطلاحا دارای پاستوریزاسیون بیولوژیک هستند، یعنی به خودی خود قافد بذر علف هرز و ژن بیماری‌زا هستند. به همین دلیل استفاده از آنها می تواند احتمال ابتلای گیاه به بیماری و شیوع آفت را کاهش دهد و همچنین امکان رشد علف هرز را از بین ببرد.

کود آلی مایع برای گیاهان حساس

همانطور که گفته شد کودهای آلی مایع حاوی گوگرد هستند و این امر علاوه بر دور کردن آفات می تواند از بروز و شیوع بیماری های قارچی و باکتریایی جلوگیری کند. برای گیاهان حساسی مانند انگور، مرکبات، چغندر و برخی سبزیجات مانند تره کود آلی مایع بهترین انتخاب است.

سخن پایانی

استفاده از کودهای آلی مایع با توجه به مزایای فراوانی که دارد انتخاب بهتری نسبت به کودهای شیمیایی می باشد. البته برای کسب نتیجه مورد نظر و ایده آل باید از کیفیت کود خریداری شده مطمئن باشید بنابراین حتما کود مورد نیاز خود را از فروشگاهی معتبر و با ضمانت کیفیت کالا خریداری کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر فروشگاه تهران گرولایت مطالعه مقالات زیر را به شما پیشنهاد می کند: