خاک به طور طبیعی دارای مقادیری نمک هست اما افزایش بیش از حد نمک، حاصلخیزی خاک را کاهش داده و امکان کشت و پرورش گیاه را از بین می برد. در ادامه به معرفی بهترین کودها جهت رفع و اصلاح شوری خاک پرداخته می شود.

دلایل شور شدن خاک

شور شدن خاک می تواند دلایل زیادی داشته باشد و برای رفع این مشکل ابتدا باید منشا شوری را پیدا کرد. برخی از مهم ترین این عوامل عبارتند از؛

1. کودهای شیمیایی
یکی از این دلایل مربوط به فرایند کود دهی است. در صورتی که کود خریداری شده از کیفیت مناسبی برخوردار نباشد و همچنین استفاده بیش از حد از کودهای شیمیایی می تواند نمک خاک را افزایش دهد. برخی از کودهای شیمیایی مانند پتاسیم کلرید نمک بالایی دارند و استفاده زیاد از آنها به خصوص در زمین های شنی یا زمین هایی که به خودی خود دچار شوری هستند، خاک را غیرقابل کشت می کند.

2. آبیاری
استفاده از روش های قدیمی و غیراستاندارد و همچنین عدم برنامه ریزی منظم و زمان بندی دقیق برای آبیاری گیاهان می تواند باعث شوری خاک شود. یکی دیگر از عوامل بالا رفتن نمک خاک آبیاری بیش از اندازه و سیراب کردن گیاهان با آب شور است. برای داشتن یک برنامه صحیح برای این کار می توان از یک کارشناس و متخصص کمک گرفت.

3. عدم رسیدگی به خاک
رسیدگی به سلامت و حفظ ساختار خاک در پیشگیری از شور شدن خاک می تواند بسیار موثر باشد. زهکشی و شخم زدن کار یکی از همین اقدامات است چراکه باعث هوا رسانی به سطوح پایین تر خاک می شود و از تراکم و فشردگی خاک جلوگیری میکند. زهکشی یکی از بهترین روش ها برای رفع شوری در ناحیه ریشه است. یکی از دیگر از عواملی که می تواند باعث شوری خاک شود، کشت مداوم و عدم اجازه به خاک برای استراحت است.

کود و خاک

برای خرید کود و خاک می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

اثرات شور شدن خاک

اولین تاثیر نمکی شدن خاک، افزایش نیاز به آبیاری است. زیرا نمک موجود در خاک اکثر آب مصرف شده را جذب می کند و نیاز گیاه به آب بیشتر می شود در صورتی که جذب آب توسط ریشه ها کاهش خواهد یافت. در نتیجه گیاه از ریشه ضعیف شده و در نهایت فرایند رشد و توسعه گیاه متوقف می شود و نهایتا محصول بدست آمده نیز فاقد کیفیت کافی خواهد بود. تاثیر ثانویه شوری فرسایش شدید خاک، ایجاد لکه های سفید نمکی روی سطح زمین و بالا رفتن میزان ابتلا به بیماری و شیوع آفات می باشد.  

بهترین کود جهت رفع شوری خاک

هنگامی که میزان نمک خاک به بالاتر از حد استاندارد می رسد بهترین کود جهت رفع و اصلاح شوری خاک، کودهای ارگانیک است. کودهای ارگانیک یا آلی تشکیل شده از پسماند گیاهی، فضولات حیوانی و دیگر میکروارگانیسم های زنده است. در میان کودهای آلی هیومیک اسید و گوگرد ارگانیک بهترین انتخاب ها برای رفع و اصلاح شوری خاک هستند.

هیومیک اسید
به بقایا و مولکول های تجزیه شده مواد آلی هیومیک اسید گفته می شود. برای داشتن محیط کشت سالم وجود این کود ارگانیک در خاک ضروری است. از فواید این عنصر می توان تحریک میکروارگانیسم های خاک، افزایش جوانه زنی، حذف مواد سمی از خاک، افزایش ظرفیت نگهداری آب و افزایش جذب مواد مغذی را نام برد.

گوگرد ارگانیک
گوگرد ارگانیک یکی از بهترین موادی است که در رفع شوری خاک تاثیرگذار است، به خصوص در مناطق جغرافیایی گرم و خشک مانند ایران که با کم آبی و خشکسالی مواجه است و کمتر امکان آبشوی وجود دارد. با اضافه کردن گوگرد به خاک و ایجاد واکنش در مجاورت با آب، دما و هوا، سولفوریک اسید رقیق تولید می شود که این ماده باعث کاهش قلیای خاک می شود.

سایر روش های رفع و اصلاح شوری خاک

رفع و اصلاح شوری با ژیپس
ژیپس نوعی کانی معدنی و غیرآلی است که در سنگ های پوسته زمین پیدا می شود. اضافه کردن ژیپس به خاک می تواند کربنات و بی کربنات سدیم را به سولفات تبدیل کند و نمک خاک را کاهش دهد. لازمه اضافه کردن این ماده مرطوب بودن خاک است تا امکان ترکیب شدن برای آن بوجود بیاید.

رفع و اصلاح شوری با آبشویی
علاوه بر استفاده از کودهای ارگانیک، آبشویی یکی دیگر از روش های رفع نمک اضافی خاک است. برای آبشویی به هیچ عنوان نباید از آب شور استفاده کرد چراکه منجر به نمکی تر شدن خاک می شود، پس در صورت بی اطلاعی از ترکیب آب، حتما آن را آزمایش کنید. بهترین شیوه آبشویی، آبیاری در فواصل کوتاه است زیرا با این روش غلظت نمک حل شده در خاک به تدریج کاهش می یابد. نکته دیگری که برای آبشویی باید به آن توجه کرد، این است که این کار بهتر است در فصول سرد صورت گیرد. زیرا علاوه بر در دسترس تر بودن منابع آبی، میزان حلالیت نمک در فصل های گرم سال بیشتر است.

سخن پایانی

در صورتی که قصد کشت در زمینی نمکی داشته و یا میزان شوری زمین شما بالاتر از حد استاندارد رفته است، حتما از یک متخصص برای رفع و اصلاح شوری خاک کمک بگیرید. مشاوران ما در تهران گرولایت با پشتیبانی 24 ساعته آماده پاسخگویی به سوالات هستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر فروشگاه تهران گرولایت مطالعه مقالات زیر را به شما پیشنهاد می کند: