قصد داریم در این مقاله به کود دهی گیاهان در فصل پاییز و زمستان بپردازیم. بسیاری از علاقه مندان به پرورش گیاه تصور می کنند زمان کود دهی به گیاهان فصل بهار است و در فصول پاییز و زمستان از انجام این امر اجتناب می کنند، که این کار اشتباه است.

کود دهی گیاهان در فصل پاییز و زمستان

با آغاز فصل پاییز کم کم هوا رو سرد شدن می رود و گیاهان ضعیف توان مقاومت در برابر سرما را نخواهند داشت. برای افزایش توان و قوی شدن گیاهان، کود دهی در فصل پاییز الزامی است. از آنجا که در زمستان گیاهان به خواب زمستانی می روند، کود دهی در پاییز نه تنها باعث ذخیره غذایی آنها در زمستان می شود بلکه گیاه را برای شکوفایی مجدد در بهار آماده خواهد کرد، به علاوه کود دهی درختان میوه در پاییز موجب افزایش کیفیت محصولاتشان می شود. می توان گفت اندازه میوه درختان و همچنین میزان گل دهی گیاهان گل دار بستگی به چگونگی کود دهی آنها در پاییز خواهد داشت.
توجه به این نکته ضروری است که اگرچه گیاهان در زمستان فعالیتی نخواهند داشت اما در اواخر این فصل و پیش از آغاز جوانه زدن کودپاشی می تواند کمک زیادی به بهبود عملکرد آنها در بهار کند. در واقع اصلی ترین دلیل کود دهی به گیاهان و درختان در فصل زمستان آماده سازی آنها و افزایش کیفیت خاک برای فصل بهار است. البته باید دانست که کود دهی درختان و گیاهان آپارتمانی دو موضوع کاملا جدا هستند و در ادامه به نحوه کود دهی گیاهان آپارتمانی در پاییز و زمستان نیز اشاره خواهیم کرد.

کود و خاک

برای خرید کود و خاک می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

بهترین کود برای پاییز و زمستان

برای انتخاب مناسب ترین گزینه بهتر آن است که اول نمونه ای از خاک را آزمایش کنید تا بدانید خاک به چه عناصری نیازمند است. برای اینکار می توانید نمونه ای از خاک خود را به آزمایشگاه ارسال کنید. کودهای رایج و پراستفاده را می توان در دو بخش جای داد؛
1. کودهای شیمیایی: این کودها به خودی خود در طبیعت یافت نمی شوند. کودهای شیمیایی مزایای فراوانی دارند، از جمله: بازدهی بالا و سریع، در دسترس بودن و دقیق و مشخص بودن مواد تشکیل دهنده. در ادامه به چند نمونه از کودهای شیمیایی که برای استفاده در پاییز و زمستان مناسب هستند، اشاره می شود:

• کودهای NPK: نیتروژن، فسفر و پتاسیم سه عنصر ضروری برای حفظ سلامتی و شادابی گیاه هستند، بنابراین گروه کودهای NPK می تواند یکی از بهترین انتخاب ها برای کودپاشی باشد. همچنین استفاده از کودهای پتاس بالا نیز در این فصول مناسب خواهند بود چراکه پتاسیم می تواند به افزایش مقاومت گیاه و ریشه ها در برابر سرما، آفات و انواع بیماری کمک کند. نکته دیگری که باید مورد توجه قرار بگیرد این است که با وجود مزایای کودهای نیتروژنی در فصل های سرد، استفاده بی رویه از این کودها باعث رشد بیش از حد شاخه ها و برگ ها خواهد شد. در نتیجه انرژی دریافتی گیاه به جای تولید محصول برای برگ و شاخه های اضافی مصرف خواهد شد.

• کود کلات آهن: مهم ترین خاصیتی که این کود را به گزینه ای مناسب برای برای فصل پاییز یا زمستان تبدیل می کند این است که مقاومت گیاهان در برابر سرما را بالا می برد. به علاوه کلات آهن تاثیر چشمگیری بر افزایش شادابی، درمان زردی برگ و ریشه و جلوگیری از ریزش برگ گیاهان خواهد داشت.

• کود کلات مس: این کود نیز مانند کلات آهن موجب افزایش مقاومت گیاهان و درختان مقابل سرما می شود و علاوه براین احتمال ابتلا به بیماری و آفات رانیز کاهش می دهد. کمبود مس در گیاهان می تواند باعث کاهش و توقف فرایند رشد آنها شود. از دیگر مزایای کلات مس می شود به کاهش اثرات سمی یون های فلزی و بهبود فرایند حل شدن یون ها در آب اشاره کرد.

2. کودهای ارگانیک یا آلی: گروه دوم کودهای مورد استفاده کودهای آلی یا ارگانیک می باشند. کودهای ارگانیک بدون دخالت های آزمایشگاهی به طور معمول در طبیعت وجود دارند. برخلاف کودهای شیمیایی استفاده مداوم از کودهای آلی هیچ آسیبی به طبیعت وارد نخواهد کرد. همچنین کودهای ارگانیک حاوی نیتروژن یکی از کودهای مورد علاقه درختان میوه است. در ادامه چند نمونه از کودهای ارگانیک مناسب برای فصل پاییز و زمستان معرفی می شوند:

• اسید هیومیک: به بقایا و مولکول های تجزیه شده مواد آلی هیومیک اسید گفته می شود. برای داشتن محیط کشت سالم وجود این کود ارگانیک در خاک ضروری است. از فواید این عنصر می توان تحریک میکروارگانیسم های خاک، افزایش جوانه زنی، حذف مواد سمی از خاک، افزایش ظرفیت نگهداری آب و افزایش جذب مواد مغذی را نام برد.

• کنجاله سویا: کنجاله سویا یکی دیگر از انواع کودهای آلی بوده که منبعی غنی از نیتروژن و فسفر می باشد. این کود به فرایند رشد برگها کمک خواهد کرد. این کود پی اچ خنثی داشته و دارای اثری طولانی مدت بر خاک است.

کود فیدینگ Green House مدل Bio Bloom

برای خرید کود فیدینگ Green House مدل Bio Bloom می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

کود دهی گیاهان آپارتمانی در پاییز و زمستان

برای گیاهان آپارتمانی مهم ترین موضوع داشتن یک برنامه منظم و دقیق برای کود دهی است و یکی از نکاتی که باید رعایت کرد این است که با تغییر فصل کودهای مصرفی باید تغییر کنند. به طور کلی کودهای پتاس بالا می توانند برای پاییز و زمستان مناسب باشند زیرا این کودها علاوه بر کمک به تولید گل و میوه تاثیر چشمگیری بر قوی تر شدن بنیه و سلامتی گیاه دارند. کود هیومیک اسید نیز یک انتخاب عالی برای این فصول و کاملا سازگار با خاک است. هیومیک اسید را می توان همزمان با مصرف کودهای پتاس نیز استفاده کرد. نکته دیگر گیاهان زینتی و برگ داری هستند که همیشه سبز خواهند بود، کود دهی به این گیاهان در زمستان نیز نباید متوقف شود اما لازم است کودها به شکل رقیق تری (نصف یا یک چهارم) در اختیار گیاه قرار گیرند به علاوه باید فواصل کود دهی را نیز بیشتر کرد.

نتیجه گیری

برای افزایش مقاومت گیاهان در برابر سرما و با وجود به خواب رفتن آنها در فصل زمستان کود دهی در فصل های پاییز و زمستان نباید متوقف شود. کودهای ارگانیک می توانند انتخاب بسیار مناسبی برای این فصول باشند چراکه علاوه بر سازگاری با محیط زیست فاقد ضرر و دارای اثرات طولانی مدت بر خاک هستند. مشاورین سایت تهران گرولایت آماده پاسخگویی به سوالات در این زمینه خواهند بود و برای خرید کودهای مورد نیاز در این فصل ها می توانید به فروشگاه سایت تهران گرولایت مراجعه کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر فروشگاه تهران گرولایت مطالعه مقالات زیر را به شما پیشنهاد می کند: