رطوبت یکی از عوامل مهم در رشد گیاهان است و راه های زیادی برای افزایش رطوبت محیط وجود دارد. برای تامین رطوبت گیاهان آپارتمانی استفاده از بخور سرد یکی از ساده ترین روش هاست. در این مقاله قصد داریم شما را با تاثیر بخور سرد بر روی گیاهان آشنا کنیم.

علائم کمبود رطوبت در گیاهان

مهم ترین علائم ظاهری کمبود رطوبت در گیاهان عبارتند از:
• نازک و خشک شدن برگ گیاه
• فرخوردگی نوک برگ ها به سمت داخل
• تغییر رنگ برگ ها به زرد و قهوه ای
• توقف رشد برگ جدید یا رشد برگ های بدشکل و کوچک
• خشک شدن غنچه های گیاه
• پژمردگی گیاه
البته باید به این نکته توجه داشت که برخی از این علائم ممکن است به دلایل دیگری مانند کم آبی و عدم زهکشی مناسب ایجاد شده باشند. بنابراین پیش از هر اقدامی ابتدا علت اصلی ایجاد علائم را بیابید.

بخور گرم بهتر است یا بخور سرد

برای افزایش رطوبت در گیاهان، بخور سرد به دو دلیل عملکرد بهتری خواهد داشت. اول آن که بخورهای سرد به نسبت بخور گرم انرژی کمتری مصرف می کنند. دومین دلیل نیز این است که هوای گرم به علت سبک بودن میل به بالا رفتن دارد به همین دلیل دریافت رطوبت بخور سرد برای گیاهان راحت تر است. پس نتیجه می گیریم که تاثیر بخور سرد بر روی گیاهان بیشتر از بخور گرم است.

رطوبت ساز صنعتی و خانگی

برای خرید رطوبت ساز صنعتی و خانگی می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

تاثیر بخور سرد بر روی گیاهان

استفاده از تجهیزات گرمایشی در فصول سرد سال، فضای خانه را بسیار خشک می کند. به همین دلیل برای تامین رطوبت گیاهان آپارتمانی خود می توانید از بخور سرد استفاده کنید. توجه داشته باشید که گیاهانی که برگ های ضخیم دارند نیاز کمتری به رطوبت دارند. در مقابل گیاهانی با برگ های نازک به رطوبت زیادی برای رشد نیازمندند. نباید دستگاه بخور را بیش از اندازه به گیاهان نزدیک کرد چراکه ممکن است سرمای آن باعث ایجاد شوک در گیاه شود. وجود دستگاه بخور سرد در منزل برای شادابی و سلامت پوست شما نیز مفید است.

بهترین زمان برای تاثیر بخور سرد بر روی گیاهان

در صورتی که گیاهان شما در معرض نور مستقیم خورشید قرار دارند در زمان های تابش شدید اقدام به بخوردهی نکنید چراکه می تواند باعث ایجاد لکه روی برگ های گیاه شود. بهترین زمان برای روشن کردن بخور سرد جهت افزایش رطوبت گیاهان هنگام صبح زود و عصر می باشد. به طور معمول مجموعا روزی دو ساعت برای بخوردهی به گیاهان کافی می باشد.

میزان نیاز گیاهان به رطوبت

پیشتر از معایب کمبود رطوبت برای گیاهان گفتیم اما توجه داشته باشید که افزایش بیش از حد رطوبت نیز آسیب های جدی به گیاه می رساند. برای دانستن میزان رطوبت مورد نیاز گیاهان بهترین راه این است که پیش از خرید اطلاعات خود را درباره شرایط رشد گیاه در منزل و میزان نیاز گیاه به رطوبت کامل کنید. مثلا گیاهان خانواده کاکتوس یا ساکولنت نیاز چندانی به رطوبت ندارند. در مقابل اکثر گیاهان زینتی مانند ارکیده باید در فضای مرطوب قرار داشته باشند و به شرایط هوایی خشک عادت ندارند.

بهترین مدل بخور سرد برای گیاهان

دستگاه های بخور سرد مدل ها و ویژگی های مختلفی دارند. برای انتخاب بهترین مدل بخور سرد باید چندین عامل را مدنظر قرار داد.
1. تعداد گلدان ها و میزان نیاز گیاهان به رطوبت
2. میزان خشکی محیط زندگی
3. میزان دمای منزل، زیرا این عمل تاثیر مستقیم بر زمان خشک شدن خاک گلدانها دارد
4. مبلغی که برای تهیه بخور سرد درنظر گرفته شده

رطوبت ساز صنعتی التراسونیک ۶۰۰ | ۵۰M

برای خرید رطوبت ساز صنعتی التراسونیک ۶۰۰ | ۵۰M می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

نکات مهم برای نگهداری بخور سرد

برای اینکه دستگاه بخور عمر مفید طولانی تری داشته باشد رعایت چند نکته می تواند موثر باشد. تلاش کنید برای بخور همواره از آب مقطر یا تصفیه شده استفاده کنید. با این کار علاوه بر جلوگیری از رشد باکتری و جلبک و ایجاد رسوب در مخزن، بخار آب بدون املاح و خالص در خانه شما پخش می شود. دستگاه بخور را هر چند وقت یک بار و به طور مرتب تمیز کنید. پاکسازی پایه و مخزن می توانید از پراکسید رقیق شده یا سرکه استفاده کنید. این کار می تواند از تجمع رسوب، باکتری و جلبک جلوگیری کند.

نتیجه گیری

برای افزایش رطوبت از تاثیر بخور سرد بر روی گیاه غافل نشوید. بخورهای سرد معمولا دارای درجه های مختلفی می باشند و این امکان را به شما می دهند تا با توجه به میزان خشکی محیط تولید بخار به مقدار دلخواه را انتخاب کنید. در این مقاله تلاش شد تا علائم کمبود رطوبت در گیاهان، بهترین زمان برای بخوردهی و میزان نیاز گیاهان به رطوبت بررسی شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر فروشگاه تهران گرولایت مطالعه مقالات زیر را به شما پیشنهاد می کند: