بسیاری از افراد علاقه بسیاری به پرورش گل و گیاه دارند اما به علت زندگی در مناطقی که قابل کشت نیست و یا نداشتن زمین بزرگ برای ساخت گلخانه های بزرگ از رسیدن به علایق خود باز می مانند. اما می توان با امکانات کم هم یک گلخانه کوچک ساخت، حتی راهکارهایی برای ساخت گلخانه های خانگی وجود دارد.

ساخت گلخانه کوچک

برای ساخت یک گلخانه کوچک بهتر است مراحل کار را به سه بخش تقسیم کرد؛
• ساخت اسکلت
• عایق بندی
• تعبیه سیستم آبیاری
گلخانه های کوچک می تواند در اندازه ها و اشکال متنوعی ساخته شود، فردی که قصد راه اندازی یک گلخانه کوچک را دارد می تواند با توجه به میزان بودجه، محل مورد نظر برای احداث و نوع گیاهان مدنظر برای کشت مناسب ترین مصالح و شکل ظاهری گلخانه را برای ساخت انتخاب کند.

ساخت گلخانه کوچک تونلی یا گنبدی

برای گلخانه های گنبدی و کوچک بهترین انتخاب برای ساخت اسکلت، استفاده از چوب است، چراکه نسبت به فلز انتخاب به صرفه تر و کم هزینه تری می باشد. برای سقف گنبدی این گلخانه می توان از لوله های تو خالی پی وی سی استفاده کرد که قابلیت انعطاف پذیری مناسبی دارند.  برای پوشش دیوارها و سقف هم می توان از ورق های پلاستیک استفاده کرد.
یکی دیگر از راه های ساخت اسکلت گلخانه کوچک گنبدی استفاده از پی وی سی برای چهارچوب هاست، یعنی علاوه بر سازه سقف برای کف و دیوارها هم از لوله های پی وی سی توخالی استفاده شود و برای پوشش گلخانه هم انتخاب یکی از انواع ورقه های پلاستیکی بهترین کار است.

اتاق رشد گیاه

برای خرید اتاق رشد گیاه می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

ساخت گلخانه با پنجره های قدیمی

با پیچ کردن و جوش دادن قاب های پنجره های قدیمی و سفارش شیشه های مخصوص گلخانه به اندازه قاب ها، می توان صاحب یک گلخانه زیبا با پوشش گلخانه ای شیشه ای شد. برای سقف گلخانه هم می شود با توجه به مکان احداث گلخانه از پوشش های پلاستیکی رایج برای پوشش های گلخانه ای استفاده کرد.

سیستم آبیاری در گلخانه های کوچک

می توان آبیاری گیاهان در گلخانه های کوچک را به صورت دستی انجام داد اما بهترین شیوه برای آبرسانی در این گلخانه ها، سیستم آبیاری قطره ای است که ممکن است نسبت به آبیاری دستی هزینه بیشتری داشته باشد اما میزان مصرف آب در آن کمتر است و ارزش این هزینه را دارد. آبیاری قطره ای می تواند به طور یکنواخت و با فواصل زمانی منظم گیاهان گلخانه ای را آبدهی کند و عملکرد گلخانه و بازدهی محصولات را بالا ببرد.

آب پاش (کارواش) مدل MRT

برای خرید آب پاش (کارواش) مدل MRT می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

ساخت گلخانه کوچک خانگی

افرادی که علاقه مند به پرورش گل و گیاهان گلخانه ای هستند اما مکانی برای احداث یک گلخانه کوچک یا امکان مالی خرید یک گلخانه دست دوم را ندارند می توانند در خانه خود یک گلخانه خانگی کوچک برپا کنند. گلخانه خانگی قاعدتا الزامات و شمایل یک گلخانه واقعی را ندارد اما می تواند علاقه مندان به پرورش گل و گیاه را راضی کند.
با استفاده از شیشه های کوچک یا تنگ گرد ماهی می توان یک گلخانه کوچک برای رشد و پرورش یک یا چند گیاه بسته به اندازه و نوع گیاهان کاشت. همچنین در صورت داشتن چند قاب عکس قدیمی یا بلااستفاده و چسباندن آنها به یکدیگر به شکلی که اسکلت یک گلخانه را ترسیم کنند می توان یک گلخاننه کوچک و خانگی زیبا ساخت برای پوشش دیوارها هم می شود از پلاستیک استفاده کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر فروشگاه تهران گرولایت مطالعه مقالات زیر را به شما پیشنهاد می کند: