بعد از اسکلت ساختمان گلخانه، انتخاب پوشش مناسب برای سقف و دیوارها مهم ترین بخش احداث و طراحی یک گلخانه است. پوشش های گلخانه ها انواع مختلفی دارند که بسته به نیاز صاحب کشت انتخاب می شوند. بهتر است این پوشش شفاف باشد تا گیاهان گلخانه بتوانند حداکثر نور خورشید را که برای رشد به آن نیاز دارند دریافت کنند.

انواع پوشش گلخانه ها

پوشش های گلخانه در واقع محافظان گلخانه هستند و انواع بسیار مختلفی دارند اما شناخته شده ترین آنها در پنج دسته خلاصه می شوند:
• پوشش شیشه ای
• پوشش فایبرگلاس
• پوشش پلی اتیلن
• پوشش ورق آکریلیک
• پوشش پلی کربنات

پوشش گلخانه ای شیشه ای 

پوشش شیشه ای رایج ترین نوع پوشش های گلخانه ای است. چراکه نور خورشید را به خوبی از خود عبور می دهد و مانع خوبی در برابر عوامل خارجی ست. البته برای شیشه های رنگی میزان نفوذ نور و گرما کمتر است و انتخاب مناسبی برای گیاهانی هستند که به نور کمتری نیاز دارند.
حداقل میزان ضخامت دیواره شیشه ای باید 4 میلی متر باشد.

مزایای پوشش شیشه ای

از مزایای پوشش شیشه ای در گلخانه می توان به طول عمر زیادش در مقابل شرایط مختلف جوی مانند باران و تگرگ اشاره کرد. همچنین استفاده از پوشش شیشه ای بسیار در زیبا کردن منظره گلخانه موثر است. به علاوه به علت شفاف بودن، نفوذپذیری مناسبی در برابر نور و گرما دارند که برای استفاده در مناطق سردسیر و کم نور انتخاب مناسبی هستند.  

معایب پوشش شیشه ای

بزرگترین عیب این مدل بالا بودن میزان اتلاف گرما و انرژی داخل گلخانه است چراکه اندازه های قالب شیشه نمی تواند ابعاد بسیار بزرگی داشته باشد بنابراین فواصل و بست های زیادی بین قالب های شیشه وجود دارد، همین اتلاف گرما می تواند باعث شود در فصول سرد میزان استفاده از سیستم گرمایشی بالا رفته و در نتیجه هزینه سیستم گرمایشی بالا رود. همچنینپوشش گلخانه ای شیشه ای به علت نیاز به تهیه قاب های متعدد برای شیشه و باقی تجهیزات می تواند به نسبت باقی پوشش ها پرهزینه تر باشد.

اتاق رشد گیاه

برای خرید اتاق رشد گیاه می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

پوشش گلخانه ای فایبرگلاس

فایبرگلاس ترکیبی از الیاف شیشه و مواد پلیمری ست و یکی از شناخته شده ترین پوشش ها برای دیوار و سقف گلخانه می باشد. از مزایای پوشش فایبرگلاس می توان به مقاومت زیاد آن در دماهای مختلف نسبت به دیگر پلاستیک ها، پخش یکنواخت نور در گلخانه و اتلاف کمتر انرژی نسبت به شیشه اشاره کرد. اما این پوشش معایبی هم دارد که عبارتند از؛ احتمال زیاد ساییدگی و فرسودگی، عمر کمتر نسبت به شیشه و جذب غبار و ایجاد جلبک که البته با یک فرچه آغشته به رزین آکریلیک قابل تمیز کردن است.

پوشش گلخانه ای پلی اتیلن

پلی اتیلن یکی دیگر از انواع پوشش های گلخانه ای ست که میزان عبور نور از آن، از شیشه کمتر می باشد. این محصول به دو شکل یک لایه و دو لایه تولید می شود. مهم ترین مزیت پلی اتیلن قیمت ارزان آن در مقایسه با دیگر پوشش هاست و همچنین این پوشش برای انواع گلخانه ها با اسکلت دائمی و موقتی قابل تهیه است. معایبی که باعث می شود پلی اتیلن انتخاب اول صاحبان گلخانه نباشد این است که به علت عبور اشعه ماورابنفش مقاومت و ماندگاری بسیار پایینی دارد. به علاوه هدررفت انرژی در پوشش پلی اتیلن زیاد است، در کنار این، در گلخانه های با پوشش پلی اتیلن میزان رطوبت زیاد است، و این امر موجب بالا رفتن احتمال رشد و شیوع قارچ، باکتری و بیماری می شود.

پوشش گلخانه ای آکریلیک

پوشش گلخانه ای آکریلیک یکی از محبوب ترین پوشش هاست، آکریلیک در بین پوشش های پلاستیکی بیشترین میزان نور را از خود عبور می دهد و به مرور زمان زرد نخواهد شد. پوشش اکریلیک گرمای داخل گلخانه را دوبرابر بیشتر از شیشه حفظ می کند. این پوشش در دو مدل تک لایه و دو لایه تولید می شود. از مزایای این پوشش می توان به خش پذیری کمتر نسبت به دیگر پوشش های پلاستیکی و مقاومت بالاتر در برابر شرایط مختلف آب و هوایی در مقایسه با شیشه اشاره کرد. به علت بالا بودن مقاومت کششی ورق های آکریلیک، پوشش آکریلیک برای گلخانه هایی با سقف قوسی یا تونلی مناسب است. مهم ترین نقطه ضعف این پوشش قابل اشتعال بودن آن است که موجب می شود انتخاب مناسبی برای گلخانه های دائمی نباشد.

پارچه رفلکتور 60 درصد

برای خرید پارچه رفلکتور 60 درصد می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

پوشش گلخانه ای پلی کربنات

پلی کربنات در واقع نوعی پلیمر پلاستیکی است. پوشش های پلی کربنات بسیار شفاف بوده و میزان زیادی از نور خورشید را از خود عبور می دهند، همچنین مقاومت بسیار بالایی در برابر عوامل جوی مانند تگرگ دارند. علاوه بر این پلی کربنات به علت آنکه در دسته پوشش های منعطف جای می گیرد، می تواند به شکل ورقه های تک لایه و موج دار به عنوان پوشش سقف استفاده شود. یکی از مهم ترین مزایای پوشش گلخانه ای پلی کربنات جلوگیری از اتلاف انرژی در داخل گلخانه است. همچنین از آنجا که ورقه های پلی کربنات در اندازه های بزرگ ساخته می شوند، استفاده از آنها در کاهش هزینه ها موثر است.

گلخانه مقاوم در برابر برف و باد شدید

بهتر است کسانی که قصد احداث گلخانه دارند، ابتدا درباره محل مورد نظر تحقیق کنند تا اطلاعات کافی در مورد چگونگی شرایط جوی در فصول مختلف سال و میزان بارش برف و وزش باد در محل مورد نظر برای احداث را به دست آورند. همانطور که پیشتر گفته شد پوشش گلخانه در واقع اولین محافظ گلخانه است، پس با انتخاب پوشش مناسب می توان گام مهمی در ایجاد یک گلخانه مقاوم برداشت. پوشش های شیشه ای و پلی کربنات در برابر ضربه مقاوم هستند و می توانند در شرایط نامطلوب هوایی بسیار موثر عمل کنند. همچنین ورق های آکریلیک نیز به علت برخورداری از مقاومت کششی در برابر ناملایمات آب و هوایی و ضربه، می توانند به عنوان پوشش گلخانه ای عملکرد مناسبی داشته باشند. در کنار انتخاب پوشش مناسب برای گلخانه، نوع اسکلت و ساختمان گلخانه هم در میزان مقاومت گلخانه در برابر باد شدید و برف تاثیرگذار است. به طور مثال استفاده از سقف های شیب دار یا تعبیه لوله های گرم کننده داخل سقف می تواند در برداشتن وزن برف از روی ساختمان گلخانه موثر باشد.