باغداران برای کسب سود بیشتر، همواره به دنبال بهترین راه ها برای بهبود کیفیت و افزایش محصول درختان خود هستند. آنچه در این مقاله خواهیم خواند معرفی بهترین کود برای رشد سریع درختان میوه است.

مواد مغذی مورد نیاز گیاهان

برخی عناصر که می توانند در رشد سریع درختان میوه موثر باشند، به طور طبیعی و به میزان کافی در خاک وجود ندارند و از طریق استفاده از کود می توان این عناصر را تامین کرد.
• درشت مغذی ها: نیاز اصلی گیاهان برای رشد به عناصر این دسته می باشد. کربن، اکسیژن، گوگرد، فسفر، نیتروژن، پتاسیم، منیزیم، هیدروژن و کلسیم درشت مغذی هایی هستند که گیاه همواره به آنها نیازمند است.

• ریز مغذی ها: ریزمغذی ها نسبت به درشت مغذی ها در مقادیر کمتری مورد نیاز گیاهان هستند، اما با این حال وجود همین مقادیر کم برای گیاه ضروری است. روی، نیکل، آهن، منگنز، بور، مس، مولیبدنیوم و کلر ریزمغذی هایی هستند که وجودشان به میزان کم برای گیاه حیاتی است.

معرفی بهترین کود برای رشد سریع درختان میوه

کودهای نیتروژن دار: نیتروژن یا ازت مهم ترین عنصر برای تغذیه درختان میوه است. نیتروژن نقشی کلیدی و اساسی در تمام مراحل رشد، گلدهی، میوه دهی، برداشت محصول باکیفیت و باقی مسائل فیزیولوژی پس از برداشت محصول دارد. به علاوه این کود در تعیین رنگ میوه ها نیز تاثیرگذار است. بهترین زمان برای استفاده از کودهای نیتروژنی وقتی است که درخت هنوز وارد مرحله زایشی نشده باشد، زیرا اگرچه نیتروژن محرک اصلی رشد گیاه است اما کودپاشی در زمان نامناسب نتیجه عکس به دنبال خواهد داشت. مثلا اگر در مرحله زایشی کود دهی انجام شود، رشد شاخ و برگها ادامه پیدا خواهد کرد و رشد شکوفه ها به تاخیر افتاده و تعداد آنها کمتر خواهد شد و نهایتا میزان محصول نهایی کاهش می یابد. نکته دیگری که می توان به آن توجه داشت این است که در صورتی که کود ازته غلظت بالایی داشته باشد میزان رسیدگی میوه ها بالا رفته و عمر نگهداری آنها در انبار کم می شود، مخصوصا برای میوه سیب. علاوه بر این همانطور که پیشتر گفته شد کود نیتروژن بر رنگ میوه ها موثر است و در صورت استفاده بیش از حد این کود، رنگ گیری میوه دچار اختلال خواهد شد.

کود پتاسیم: کودهای پتاس علاوه بر پربار کردن درخت های میوه، در افزایش محصول، بالا رفتن مقاومت در برابر آفات و بیماری ها و همچنین بهبود کیفیت میوه موثر هستند. عنصر پتاسیم در دسترسی سلول های گیاه به آب و قند، افزایش وزن و درشتی میوه نیز تاثیرگذار است. به علاوه کود پتاسیم در افزایش رشد ریشه و دور کردن درخت از سوختگی، یخ زدگی و پژمردگی نقشی حیاتی دارد. بهتر است کود پتاس بعد از مرحله فندقی شدن میوه ها تا پایان یافتن برداشت محصول در اختیار درخت قرار بگیرد.

کود منیزیم: منیزیم عنصری فلزی است که بخشی از ساختار حلقوی مولکولهای کلروفیل را تشکیل می دهد و همچنین محرک و فعال کننده آنزیم های موثر در فتوسنتز است به همین دلیل کودهای حاوی منیزیم دارای توانایی سرعت بخشیدن به رشد درختان میوه هستند. منیزیم در ساخت هسته درختان میوه هسته دار نقشی فعال دارد مانند گوجه سبز، هلو و مرکبات. به همین علت کمبود منیزیم در این درختان زودتر از درختان میوه بی هسته خود را نشان می دهد.

کود گوگرد: گوگرد یکی از عناصری است که متاسفانه باغداران کمتر به تامین آن توجه می کنند در حالی که نقش آن در ساختار سبزینگی به اندازه نیتروژن است و کمبود آن از سرعت فرایند رشد می کاهد. به علاوه گوگرد در بالا بردن مقاومت گیاه در برابر آفات و بیماری ها نیز موثر است و همچنین می تواند میزان تولید محصول و کیفیت محصول درختان میوه را بالا ببرد. برای انتخاب مناسب ترین نوع کود گوگرد باید به چند عامل از جمله نوع درخت میوه، شرایط خاک و زمان استفاده دقت داشت.

کود آهن: آهن نیز مانند مینزیم در فرایند کلروفیل سازی و فتوسنتز موثر است به همین دلیل کمبود آن در درختان میوه باعث ایجاد رگبرگ های زرد و حاشیه قهوه ای در برگ درخت می شود. کودهای دارای  آهن بهترین کود برای رشد سریع درختان میوه هستند همچنین این کودها میزان محصول دهی درختان را نبز افزایش می دهند.

کود ادونس دوره میوه دهی bloom

برای خرید کود ادونس دوره میوه دهی bloom می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

نحوه مصرف کود برای رشد سریع درختان میوه

اولین نکته ای که برای انتخاب بهترین کود برای رشد سریع درختان میوه باید به آن توجه کرد نیاز خاک است. بنابراین قبل از آغاز کشت نمونه ای از خاک محل کشت خود را به آزمایشگاه بفرستید. دومین نکته خرید و استفاده از کودهای باکیفیت است. برای اطمینان از این امر حتما خرید خود را از فروشگاهی معتبر انجام دهید.
زیاده روی در استفاده از کود نیز علاوه بر کاهش محصول می تواند حیات درخت را به خطر انداخته و همچنین باعث ایجاد آسیب برای خاک و محیط زیست شود. اگر درختان میوه شما دچار بیماری یا آفت شده باشند کود دهی کمکی به آنها نخواهد کرد بنابراین حتما در ابتدا منشا مشکل را از بین برده و سپس اقدام به کود دهی نمایید.
در پایان باید به این نکته توجه داشت که استفاده همزمان از برخی کودها اثرات منفی به همراه دارد، مثلا ممکن است یکی از کودها اثر دیگر عناصر را خنثی کند. به همین دلیل پیش از اقدام به خرید کود حتما از یک کارشناس متخصص کمک بگیرید. چراکه تعیین بهترین کود برای رشد سریع درختان میوه شما باید بر اساس نیاز خاک و نوع درخت صورت پذیرد.

قیمت و خرید بهترین کود برای رشد سریع درختان میوه

پیشتر گفته شد که خرید از یک فروشگاه معتبر یکی از اولین گام ها برای تهیه کود است. فروشگاه تهران گرولایت یکی از بزرگ ترین و معتبرترین مراکز فروش کود باکیفیت و دارای پشتیبانی 24 ساعته می باشد. همچنین مشاوران متخصص ما آماده پاسخگویی به سوالات شما در این زمینه هستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر فروشگاه تهران گرولایت مطالعه مقالات زیر را به شما پیشنهاد می کند: