معرفی گیاه برگ عبایی

برگ عبایی گیاهی بسیار مقاوم به کمبود رطوبت محیط، کم نوری، نوسانات پیوسته دمایی و تا حدودی کم آبی می باشد و در تمامی منازل و ادارات امکان نگهداری از آن وجود دارد، این گیاه دارای طول عمر بسیار بالایی نیز می باشد و در صورت تامین نیازهای آن تا سالیان سال میتوان از آن نگهداری کرد.
بسیاری از گیاه شناسان برگ عبایی را مقاومترین گیاه آپارتمانی و زینتی معرفی میکنند که قابل سازش با شرایط متغیر آپارتمانی است، بر همین اساس به آن گیاه فولادی نیز گفته می شود.
این گیاه دارای گونه ابلق نیز می باشد که گونه برگ عبایی ابلق به سبب کم داشتن سبزینه و کم بود میزان فتوسنتز و غذاسازی از رشد و طول عمر کمتری برخوردار است، اما زیبایی و نقوش بسیار جذابی دارد.

گلدهی گیاه زینتی برگ عبایی

گیاه برگ عبایی دارای گل هایی استکانی شکل به رنگ ارغوانی و بنفش می باشد که در گیاهان بالغ و در فصل تابستان ظاهر می شود، این گل ها بر روی سطح خاک ظاهر شده و جذابیت چندانی را به گیاه نمی‌دهند زیرا ساقه گل بسیار کوتاه بوده و در نزدیکی سطح خاک غنچه گل شکوفا می شود بنابراین گلدهی این گیاه به آن جنبه زینتی نخواهد داد.

گلدان پارچه ای

برای خرید گلدان پارچه ای می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

نور مورد نیاز گیاه برگ عبایی

همانطور که از قبل نیز گفته شد گیاه برگ عبایی ، یک گیاه زینتی بسیار مقاوم می باشد بنابراین می توان آن را در کلیه منازل، آپارتمان ها و ادارات با میزان نور کم تا متوسط نگهداری کرد، در صورت تامین نور بیشتر میزان پهن شدگی و سبز بودن برگ های گیاه بیشتر خواهد شد اما کمبود نور نیز به این گیاه آسیب وارد نمی‌کند و به عنوان یک گیاه بسیار منعطف قابلیت نگهداری در منازل و ادارات را دارد.
توجه داشته باشید برگ این گیاه بسیار براق و روغنی شکل است بنابراین تابش آفتاب مستقیم میتواند باعث سوختگی برگ ها شود ، لذا از نگهداری گیاه برگ عبایی در نور مستقیم خورشید خودداری کنید.

رطوبت مورد نیاز گیاه برگ عبایی

برگ عبایی امکان سازش با کلیه شرایط منزل را دارد لذا میتوان آن را در محیط های کم رطوبت نیز نگهداری کرد ،اما درصورتی که امکان تامین رطوبت برای گیاهان مقدور است مناسب ترین میزان رطوبت برای این گیاه بین 50 تا 70 درصد می باشد ،که میتوان از طریق دستگاه رطوبت ساز یا استفاده از جزیره زیر گلدانی تا حدودی رطوبت مورد نیاز گیاه را در حد مناسب تامین کرد.

خاک مناسب برای گیاه زینتی برگ عبایی

مناسب ترین ترکیب خاکی برای کاشت این گیاه ترکیب خاک برگ کاملا پوسیده یا تورب با شن و ماسه و کمی خاک باغچه می باشد، این گیاه را میتوان در خاک های سبک و سنگین کاشت از طرفی امکان کشت آن حتی در خاک های قلیایی نیز وجود دارد اما مطلوب ترین PH خاک ، برای این گیاه در محدوده 5.5 تا 6.8 می باشد.

آبیاری گیاه برگ عبایی

این گیاه به خاک همیشه مرطوب نیاز ندارد و صرفا زمانی که دو سانت بالایی خاک کم رطوبت شد میتوان آن را آبیاری کرد، برای سنجش میزان رطوبت لایه بالایی خاک این گیاه میتوانید از یک خلال دندان خشک استفاده کنید و آن را در کنار گیاه داخل خاک کنید و در بیاورید، در صورتی که رطوبت چوب کم باشد میتوانید آبیاری کنید اما در صورتی که خاک پر رطوبت باشد، رطوبت چوب خلال دندان کاملا مشخص می باشد و نیازی به آبیاری وجود ندارد.

تعویض گلدان گیاه زینتی برگ عبایی

گیاه برگ عبایی به تراکم ریشه  و در هم تنیده شدن ریشه ها عادت دارد و نیاز به تعویض گلدان هرساله برای آن نیست، هر چقدر که حجم ریشه موجود در گلدان بیشتر باشد، پاجوش دهی و تولید جوانه های جدید بیشتر اتفاق می افتد زیاد گیاه توان کمتری را برای پراکنده ریشه در خاک مصرف میکند، لذا از تعویض گلدان هر ساله در این گیاه خودداری کنید.
مناسب ترین زمان برای تعویض گلدان گیاه زینتی برگ عبایی، اواسط فروردین تا اواخر تیر ماه می باشد.

گلدان فشرده جیفی پلت Jiffy Pelete

برای خرید گلدان فشرده جیفی پلت Jiffy Pelete می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

تکثیر گیاه برگ عبایی

گیاه زیبای برگ عبایی از دو روش قابل تکثیر می باشد:
- تقسیم بوته
- جداسازی ریزوم

در روش تقسیم بوته، پس از خارج کردن گیاه از گلدان آن را به چندین قسمت تقسیم کرده و هر کدام از قسمت ها را در گلدان مناسب در بستر خاک ترکیبی شن و ماسه +خاک برگ پوسیده + خاک باغچه، کاشته شود. این روش رایج ترین راه تکثیر این گیاه می باشد.
روش دوم تکثیر گیاه زینتی برگ عبایی، جدا کردن هر برگ با ریزوم و مقداری ریشه و کاشتن آن در گلدان شماره هشت می باشد، در این روش در صورت بلند بودن طول ریزوم ها، میتوان قسمت اضافی ریزوم را قطع و در کنار گیاه کشت کرد.
در هر دو حالت تکثیر گیاه برگ عبایی دمای خزانه را بین ۱۸ تا ۲۰ درجه سانتی گراد حفظ کنید و خاک گیاهان را همواره مرطوب نگهدارید تا سرعت ریشه دهی پاجوش ها افزایش پیدا کند.
گیاه برگ عبایی گزینه ی بسیار مناسبی برای علاقمندان آماتور پرورش گیاهان زینتی و آپارتمانی می باشد و به سبب کم توقع بودن این گیاه میتوان در سخت ترین شرایط آن را نگهداری کرد و از شادابی و طراوت آن لذت برد.

تهران گرولایت مشاهده محصولات دسته بندی های زیر را به شما پیشنهاد می کند:

تهران گرولایت مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می دهد: