شاید تا به حال نمی دانستید که گیاهان هم ممکن است در معرض استرس قرار بگیرند، اما توجه به این نکته بسیار ضروری است و بهم خوردن تعادل هورمونی گیاهان و بروز استرس می تواند موجب کاهش عملکرد گیاه شود. استفاده از کودهای ضد استرس می تواند این تعادل را به گیاه بازگرداند. ایجاد تغییرات ناگهانی در محیط رشد گیاه می تواند موجب بروز استرس شود مانند کم آبی، افزایش رطوبت، باد و سرمای شدید و مواردی از این قبیل.

کود ضد استرس چیست؟

برای از بین بردن مواد مخربی که توسط خود گیاه به علت شرایط استرس زا تولید می شود، کود ضد استرس یکی از بهترین روش هاست. کود ضد استرس گیاه را در مقابل استرس های محیطی مقاوم کرده و به گیاه می آموزد که آنتی اکسیدان تولید کند. علاوه براین با وجود آنکه گیاهان قادر به تولید اسید آمینه هستند، در شرایط استرس این توانایی را از دست می دهند و نبود اسید آمینه موجب از بین رفتن گیاه می شود، کود ضد استرس در ترکیبات خود حاوی اسید آمینه مورد نیاز گیاه در شرایط نامطلوب هست.
بنابراین شیوه عملکرد کود ضد استرس را می توان در سه مرحله خلاصه کرد؛ ابتدا مواد سمی که در شرایط استرس زا توسط گیاه ایجاد شده را از بین می برد، بعد با اثرگذاری بر ژن گیاه به آن می آموزد چگونه آنتی اکسیدان بسازد و در نهایت میزان مقاومت گیاه را در مقابل عوامل استرس زا افزایش می دهد.

کود و خاک

برای خرید کود و خاک می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

انواع کودهای ضد استرس

با توجه به دلیلی که موجب بروز استرس در گیاه شده، کودهای ضد استرس در انواع مختلف و با کاربردهای مختلفی تولید می شوند، مانند:
• کود ضد استرس کم آبی
• کود ضد استرس شوری
• کود ضد استرس رطوبت بیش از حد
• کود ضد استرس سرمازدگی
• کود ضد استرس ناشی از مواد شیمیایی

مواد تشکیل دهنده کود ضد استرس

ترکیبات کودهای ضد استرس با توجه به منبع ایجاد استرس برای گیاهان متفاوت است و کشاورز باید با توجه به ترکیبات و کاربردهای مختلفی که دارند، مناسب ترین گزینه را انتخاب کند. اما دو ماده ای که به طور معمول در کودهای ضد استرس استفاده می شوند:
• جلبک دریایی؛ که می تواند عناصر ثابت در خاک را آزاد کند تا در اختیار گیاه قرار بگیرد.
• آمینو اسیدها؛ باعث جذب بهتر عناصر غذایی توسط غذا می شود.
البته محصولاتی مانند کودهای ویتامینه هم وجود دارند که علاوه بر خاصیت ضد استرسی، حاوی انواع ویتامین های مورد نیاز گیاه برای رشد نیز هستند. علاوه بر آمینواسید و عصاره جلبک، نیتروژن و پتاسیم و هیومیک اسیدها هم می توانند جزو عناصر تشکیل دهنده کود ضد استرس باشند.

کود مایع کلات شده کوپردن Eden

برای خرید کود مایع کلات شده کوپردن Eden می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

مزیت کودهای ضد استرس

مزایای استفاده از کودهای ضد استرس را می توان در چند مورد عنوان کرد:
• ترمیم سلول های آسیب دیده
• از بین بردن مواد مخربی که توسط خود گیاه ایجاد می شود
• افزایش فعالیت های متابولیک گیاه
• افزایش تولید مواد ارگانیک و کربوهیدرات
• بالابردن مقاومت گیاه در برابر عوامل محیطی
• افزایش جذب آب
• ایجاد امکان جذب از طریق تمام قسمت های گیاه

معایب کودهای ضد استرس

استفاده بیش از اندازه از کود ضد استرس یا عدم استفاده از کود در زمان صحیح می تواند آسیب هایی جدی به گیاه یا محصول گیاه وارد کند، مثلا از میزان حاصلخیزی خاک کاسته می شود و فعالیت های میکروبی خاک را کاهش می دهد. استفاده زیاد از این کود ها همچنین با ورود به منابع آب زیرزمینی باعث آلودگی محیط زیست شده و با ورود به چرخه غذایی انسان می تواند ایجاد صدمات جدی کند. به علاوه آنکه کودهای ضد استرس نسبت به انواع دیگر کودها گران تر است بنابراین بالارفتن مصرف این کودها کشاورز را متحمل هزینه های گزاف می کند.

مقدار و زمان استفاده کود ضد استرس

مقدار و زمانی که از کود ضد استرس استفاده می شود کاملا بستگی به شرایط، دلیل و نوع گیاه آسیب دیده دارد. حتما در مقدار مصرف کود ضد استرس و زمان صحیح استفاده از آن دقت شود زیرا در غیر اینصورت ممکن است صدمات جدی به گیاه وارد شود. برای صیفی جات گلخانه ای مانند گوجه فرنگی و فلفل دلمه ای می توان کود ضد استرس را همراه با کود های دیگر 2 الی 3 هفته پس از رشد برگ های گیاهان استفاه کرد اما در مورد مرکبات بهتر آن است که از همان ابتدای کشت تا پایان دوره کودهای ضد استرس مورد استفاده قرار بگیرد. از آنجا که کود ضد استرس به دو شکل مایع و جامد تولید می شود باید به این نکته توجه شود که مقدار مصرفی کود جامد با مایع متفاوت است، پس حتما با توجه به نوع کود ضد استرسی که تهیه شده مقدار کوددهی تعیین شود. برای 120 سی سی کود مایع 100 لیتر آب و در صورت اسپری کردن کود جامد، برای 250 گرم کود جامد 500 لیتر آب مناسب است.

برای کسب اطلاعات بیشتر فروشگاه تهران گرولایت مطالعه مقالات زیر را به شما پیشنهاد می کند: