شکل ظاهری و مورفولوژی گیته زینتی شفلرا آمیت 

گیاه شفلرا آمیت دارای برگ های پنجه ای و نسبتا بزرگ می باشد که هر برگ از پنج برگچه مستطیلی _تخم مرغی شکل تشکیل شده است بر خلاف گونه نرمال شفلرا که در آن برگ ها از 6 الی 9 برگچه کوچک تخم مرغی تشکیل شده است.
رنگ برگ های این گیاه سبز روشن بوده و از برگ هایی براق، چرمی و ضخیم برخوردار است و برگچه ها در انتها به یک دمبرگ ختم و به وسیله همین دمبرگ به تنه گیاه متصل می شوند. معمولا این گیاه تک شاخه بوده و خیلی کم می توان در آن شاخه فرعی مشاهده کرد.
این گونه دارای رشد آهسته می باشد و میتواند در منزل تا 2 متر ارتفاع پیدا کند (در محیط طبیعی رشد تا 5 متر نیز میتواند رشد کند) همچنین گسترش جانبی این گیاه 70 تا 100 سانتی متر خواهد بود.

نحوه نگهداری از گیاه آپارتمانی شفلرا آمیت 

گیاه شفلرا جز گیاهان بسیار مقاوم و کم توقع می باشد که می توان آن را در منازل و ادارات به راحتی نگهداری کرد، اما گیاه شفلرا آمیت به دلیل پهن بودن برگ ها و سطح تماس بالا برگ نیازمندی رطوبتی بیشتری نسبت به گونه معمولی شفلرا دارد و برای جلوگیری از سوختگی برگچه ها باید میزان رطوبت و تهویه مناسبی در محیط نگهداری وجود داشته باشد.
نگهداری از گیاه شفلر آمیت در خانه می تواند یک گزینه عالی جهت تصیفه هوای منزل، جذب CO2 و افزایش میزان رطوبت هوا و تولید اکسیژن باشد.
نور و آبیاری، دو بخش مهم در نگهداری این گیاه محسوب میشود که برای حفظ نشاط و شادابی این گل بایستی به دقت مورد توجه قرار گیرند. در ادامه به نکات مهمی که در کاشت و نگهداری از این گل باید رعایت شوند اشاره خواهیم کرد.

نور مورد نیاز گیاه شفلرا آمیت

این گیاه می تواند در مناطق با نور متوسط تا نور زیاد نگهداری شود. مناسب ترین نور برای نگهداری این گیاه، نور فیلتر شده از پرده برای پنجره های جنوبی می باشد اما این بدین معنا نیست که در سایر پنجره های نور گیر امکان نگهداری از این گیاه وجود ندارد، زیرا همانطور که گفته شد این گیاه را میتوان در شدت نوری متوسط تا زیاد نگهداری کرد، هرچقدر میزان نور دریافتی توسط برگچه های این گونه بیشتر باشد گیاه سبز تر و شاداب تری خواهید داشت و در صورت کمبود نور، برگ ها رنگ پریده و بسیار نازک خواهند شد همچنین فاصله بین بندهای ساقه به شدت افزایش پیدا میکند که این نشانه کمبود نور گیاه بوده و باید آن را به موقعیت پر نورتر انتقال دهید. همچنین میتوانید از لامپ های رشد گیاه فول اسپکتروم برای تامین نور این گیاه استفاده کنید، در این حالت اثرات نامطلوب تنش جابجایی نیز به گیاه اعمال نخواهد شد.

گلدان پارچه ای

برای خرید گلدان پارچه ای می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

آبیاری گیاه شفلرا آمیت

گیاه شفلرا آمیت از آنجایی که خاستگاه استوایی و مرطوب دارد نیاز به خاک با ظرفیت ذخیره آب مناسب و خاک مرطوب می باشد، اما این به معنای خیس بودن همیشگی خاک نیست و صرفا زمانی که دو سانت بالایی خاک کم رطوبت شد باید آبیاری کامل انجام شود، منظور از آبیاری کامل این است که آنقدر به گیاه آب داده شود که اب اضافی از زهکشی گلدان خارج شود و از آبیاری تمام قسمت های خاک گلدان اطمینان حاصل شود، البته همراه زهکشی گلدان را چک کنید و از مسدود نبودن آن مطمئن شوید، چون ماندن آب مازاد داخل خاک باعث پوسیدگی ریشه و قارچی شدن ریشه ها خواهد شد و امکان از دست دادن گیاه وجود خواهد داشت.
پس از اتمام آبیاری مقادیر آب اضافی موجود در زیر گلدانی را تخلیه کنید و اجازه ندهید این آب برای مدت طولانی در زیر گلدانی باقی بماند چون باعث باتلاقی شدن لایه زیرین خاک گلدان خواهد شد.

خاک مورد نیاز گیاه شفلرا آمیت

امکان کشت این گیاه در ترکیبات مختلف خاک از بازه کمی اسیدی تا کمی قلیایی وجود دارد اما باید توجه کنید که خاک مورد استفاده باید دارای مقادیر کافی ترکیبات آلی مانند پیت ماس یا خاک برگ کاملا پوسیده یا کمپوست و ورمی کمپوست باشد، همچنین به منظور ایجاد زه کشی مناسب و سهولت در نفوذ آب باید از مقادیر کافی شن و ماسه یا پرلیت دانه متوسط استفاده شود، بنابراین خاک این گیاه را میتوانید نیمه سنگین و از ترکیب اجرا بالا با مقادیری خاک باغچه به دست آوردید.

رطوبت مورد نیاز گیاه شفلرا آمیت

همانطور که گفته شد این گیاه دارای برگچه های بسیار پهن بوده و به سبب زیاد بودن سطح تماس برگ با اتمسفر میزان تبخیر سطحی برگ نیز به نسبت بالا می باشد، بنابراین در صورت تامین رطوبت برای این گیاه می توان شاهد رشد مطلوب و شادابی آن بود، مناسب ترین میزان رطوبت برای این گیاه بین 50 تا 70 درصد می باشد که به وسیله دستگاه های رطوبت ساز به راحتی قابل تامین می باشد.

بستر کشت و قلمه گیری روت ریوت Root riot

برای خرید بستر کشت و قلمه گیری روت ریوت Root riot می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

کود دهی گیاه شفلرا

کود دهی گیاه شفلرا صرفا در فصول رشد گیاه یعنی بهار و تابستان باید انجام شود و در فصول استراحت پاییز و زمستان در محیط خانه (در گلخانه کود دهی ادامه پیدا میکند) کود دهی متوقف خواهد شد (در صورت مطلوب بودن شرایط می توان در هر فصل یک مرتبه کود دهی انجام شود)، در فصول رشد گیاه نیز کود دهی دو هفته یکبار انجام خواهد شد و میتوان هر ۶ ماه یکبار از کود هیومیک اسید برای تنظیم PH و تنظیم میزان جذب عناصر توسط ریشه، استفاده کرد.
مناسب ترین کود برای این گیاه کود های دوره رشد می باشد و از آنجایی که این گیاه در محیط منزل گلدهی ندارد نیاز به کود های گلدهی نخواهد داشت.

تکثیر گیاه زینتی شفلرا آمیت

این گیاه را می‌توانید از اواسط تا اواخر بهار، از طریق کشت بذر ، قلمه های انتهایی ساقه  تکثیر کنید.
برای تکثیر بذر شفلرا آمیت، بذرها را به صورت پراکنده، در سینی بذر حاوی کمپوست و پرلیت یا کوکوپیت و پرلیت بکارید و در دمای ۲۰ درجه سانتیگراد نگاه دارید زمانی که نهال‌های بذری به طول ۵/۲ تا ۴ سانتیمتر رسیدند، آنها را بیرون آورده و هر یک را در گلدانی با قطر دهانه ۶ سانتیمتر بکارید و در نور مناسب و کافی قرار دهید در تکثیر با روش قلمه گیری ، قلمه هایی را به طول ۸ تا ۱۰ سانتیمتر، با قیچی باغبانی جدا کنید. انتهای آنها را در پودر هورمون ریشه زایی فرو ببرید و هر یک را در گلدانی با قطر دهانه ۶ تا ۹ سانتیمتر ، بکارید و قلمه را با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید. دما را روی ۲۱ تا ۲۴ درجه سانتیگراد تنظیم کرده و قلمه ها را دور از تابش مستقیم خورشید بگذارید. خاک باید مرطوب باشد اما خیس بودن زیاد از حد خاک هم باعث فساد ریشه می شود. پس از یک ماه که ریشه دهی انجام شد، کیسه پلاستیکی را از روی قلمه بردارید. سپس گیاه را به گلدانی با قطر دهانه ۱۳ سانتیمتر حاوی ترکیب خاک ذکر شده  منتقل کنید.

تذکر: برگ و ساقه در خانواده گیاه شفلرا به هر دو شکل برای سگ ها و پرندگان خانگی سمی است و میتواند باعث تلفات این حیوانات شود. این گیاه حاوی اگزالات کلسیم نامحلول، ساپونین ها و ترپنوئیدها (مواد شیمیایی هیدروکربن معطر) است، که گیاه در طبیعت برای دفاع خود در برابر خورده شدن از آن استفاده میکند، بلع این گیاه توسط کودکان و انسان میتواند باعث ایجاد آلرژی و واکنش های التهابی در بدن شود همچنین می تواند باعث تورم و التهاب مجاری گوارشی سوزش دهان، لب و زبان و مشکلات تنفسی، مشکلات کلیوی و مشکلات قلبی شود، لذا این گیاه را دور از دسترسی اطفال و کودکان، پرندگان خانگی و سگ و گربه نگه دارید.

برای کسب اطلاعات بیشتر فروشگاه تهران گرولایت مطالعه مقالات زیر را به شما پیشنهاد می کند: