کاشت گیاهان و سبزیجات در خانه علاوه بر آنکه موقعیتی مناسب ایجاد می کند تا از محصولات خود در انواع غذا بهره ببرید؛ باعث آرامش روح و روان نیز می گردد. مراقبت از یک گیاه باعث میشود تا برای مدت کوتاهی هم شده روزمرگی را فراموش کنید.
با این حال، برای داشتن یک تجربه موفق در کاشت و پرورش یک گیاه باید خود را به تجهیزات لازم مجهز کنید. البته، بگویم این تجهیزات در ابعاد مختلف قابل دسترس هستند و تنها مختص خانه نیستند. مواردی که قرار است به آنها اشاره کرده و توضیح دهیم، در ابعاد گلخانه ای و بزرگ نیز در دسترس شما خواهند بود.
برای کاشت گیاه در گلدان باید به ابعاد گیاه توجه کنید. ابعاد گلدان باید متناسب با گیاه باشد. برای درختان میوه قاعدتا باید بزرگترین گلدان انتخاب شود. در اینجا قصد داریم تا گلدان پارچه ای را به عنوان یکی از محصولات مورد نیاز برای کاشت یک گلدان به شما معرفی کنیم.

چرا گلدان پارچه ای انتخاب کنیم؟

گلدان پارچه ای از پلی پروپیلن دو لایه ساخته می شود. یکی از روش های مناسب برای گیاهان کوچک و نهال است. برای مثال گلدان پارچه ای 25 لیتری (طول و عرض و ارتفاع : 30 سانتی متر) برای گیاهان کوچک مناسب است و از گلدان پارچه ای 35 لیتری به بالا می تواند برای رشد انواع نهال و درختان مناسب باشد. امّا چرا گلدان پارچه ای انتخاب کنیم؟ گلدان های پلاستیکی در بازار فروش بسیاری دارند ولی هر چقدر هم که انتهای آنها را سوراخ کنیم و سنگ بگذاریم، باز هم مقداری از خاک شسته میشود و با فرسایش خاک مواد مغذی نیز از بین می رود. گلدان پارچه ای آب اضافی را از داخل بافت خود خارج می کند بدون آنکه باعث فرسایش شود. این مسئله مانع از پوسیدگی ریشه می گردد.
⦁ حفظ تعادل رطوبت و دمای خاک
⦁ مانع از پوسیدگی ریشه
⦁ قابل استفاده برای مصارف خانگی و کشاورزی
⦁ سبک و قابلیت حمل آسان

گلدان پارچه ای

برای خرید گلدان پارچه ای می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

خاک و کود مناسب انتخاب کنید

پس از انتخاب گلدان میرسیم به یکی دیگر از محصولات مورد نیاز برای کاشت یک گلدان؛ و آن خاک مناسب است. گیاهان برای رشد و نمو خود به خاکی م ناسب دارند. به خصوص بذرها و نهال که در ابتدا نیازمند خاک های مغذی هستند. به طبع برای یک گلدان پارچه ای 25 لیتری به مقدار خاک 25 لیتر احتیاج خواهید داشت. دقت کنید برای خرید کود نیز، کودی را انتخاب کنید که شامل فسفر، پتاسیم و نیتروژن باشد.

بهتر است از پی اچ متر آب و خاک استفاده کنید. میزان اسیدی یا بازی بودن خاک به طور مستقیم و غیر مستقیم بر کیفیت رشد گیاهان تاثیر خواهد گذاشت. درصد اسیدی بودن خاک میزان دسترسی ریشه به منابع غذایی را مشخص می کند. اگر میزان آن بالا باشد باید کاهش و بعلکس در صورت نیاز آن را افزایش دهید.

جریان هوای مناسب و رطوبت کافی

پس از کاشت بذرها و نهال ها در خاک، باید با آب پاش آنها را آبیاری کنید. انواع آب پاشدر محصولات مورد نیاز برای کاشت یک گلدان دیده میشود که ابعاد آن به تعداد گلدان ها و ابعاد آنها بستگی خواهد داشت. ولی میزان آب و بهتر است بگویم میزان رطوبت باید اندازه گیری شود. برای اندازه گیری آن باید رطوبت سنج و دماسنج استفاده کنید. انواع رطوبت سنج و دما سنج ها وجود دارد. از مدل های آنالوگ گرفته که نیازی به باطری و منبع تغذیه نخواهند داشت، تا مدل های دیجیتالی. می توانید یک تایمرجدا تهیه کرده تا مدت زمان تغییرات رطوبت و جریان هوا را متوجه شوید.

انتخاب نوع رطوبت سنج و دما سنج به میزان بودجه شما مقداری وابسته خواهد بود. اینکه چقدر بخواهید حساس باشد و در چه ابعادی بخواهید از آن استفاده کنید نیز از عوامل دیگر در انتخاب رطوبت سنج خواهد بود. امّا تصور کنید رطوبت سنجی را تهیه کردید، اگر میزان رطوبت کافی نبود باید چه کار کنیم؟ می توانیم با آب پاش مجدد آبیاری را انجام دهیم. یا از دستگاه های رطوبت ساز استفاده کنیم.

روش های دیگر برای افزایش رطوبت برای گیاهان:  

⦁ استفاده از دستگاه های بخور
⦁ آب پاشی گیاهان در چند نوبت در روز
⦁ ایجاد محیط تراریوم مانند با قرار دادن پلاستیک در اطراف گیاهان
⦁ کنار هم قرار دادن گیاهان همراه با یک ظرف آب برای ایجاد یک محیط مرطوب
دقت کنید در محیطی که میزان رطوبت آن را افزایش میدهید از محافظ برق استفاده کنید. برای دستگاه های بخور و یا هر دستگاه دیگری بهتر است از محافظ برق استفاده کرده تا در صورت اتصالی به دلیل آب، دستگاه اصلی از بین نرود. برای آنکه رطوبت را کنترل کنید و جریان هوایی طبیعی ایجاد نمایید، می توانید از انواع هواکش استفاده کنید. میزان سرعت هواکش بهتر است بالا نباشد. همچنین گیاهان را در برابر باد مستقیم کولر یا تهویه هوا قرار ندهید. بهتر است جریان هوا غیر مستقیم باشد.

لامپ رشد گیاه

هنوز یک مورد از محصولات مورد نیاز برای کاشت یک گلدان مانده است، پس ما را همراهی کنید. نور آپارتمانی و چراغ های معمولی برای رشد گیاهان کافی نخواهد بود. برای داشتن یک گیاه سالم و سرزنده بهتر است از لامپ رشد گیاه استفاده کنید. برای یک گیاه گلدانی 25 لیتری یک لامپ رشد گیاه 150 واتکافی خواهد بود. در وب سایت از انواعلامپ های رشد گیاه برای شما گفته ایم، پس با مطالعه آنها می توانید بهترین گزینه را برای گیاه خود انتخاب نمایید.

به طور کل تمامی اینها مواردی مهم برای رشد و پرورش یک گیاه سالم و قوی خواهند بود. توجه به تغییرات گیاه می تواند کمک کند تا متوجه شوید به چه چیز احتیاج پیدا کرده است. شاید لازم باشد لامپ بهتری برای آن خریداری کنید یا کود فصلی برای آن تهیه نمایید. در صورتی که در این زمینه سوالی دارید می توانید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

لامپ رشد گیاه 600 وات بخار سدیم نور مدل PLANET

برای خرید لامپ رشد گیاه 600 وات بخار سدیم نور مدل PLANET می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

محصولات مورد نیاز برای کاشت یک گلدان در یک نگاه:

⦁ لامپ رشد گیاه 150 وات
⦁ گلدان پارچه ای 25 لیتری یا گلدان پارچه ای 35 لیتری
⦁ خاک 25 لیتر
⦁ رطوبت سنج و دما سنج
⦁ تایمر
⦁ دستگاه رطوبت ساز
⦁ محافظ برق
⦁ کود
⦁ پی اچ متر آب و خاک
⦁ هواکش
⦁ آب پاش

برای کسب اطلاعات بیشتر فروشگاه تهران گرولایت مطالعه مقالات زیر را به شما پیشنهاد می کند: