مقدمه

عده ای از آپارتمان نشین ها که از قضا از گیاهان آپارتمانی نگهداری می کنند بر این باورند که با قرار دادن گیاهان در برابر تابش نورهای داخلی منزل می توانند نیاز گیاه به نور را برطرف سازند، غافل از اینکه گیاهان نمی توانند هر طول موجی از نور را جذب کنند. در واقع لامپ های معمولی قادر به تولید طول موج مناسب برای رشد گیاهان نیستند. اما بهترین نانومتر لامپ برای رشد و گلدهی گیاه چیست و چگونه می توان آن را فراهم نمود؟ پیش از هر چیز بگوییم که فکر لامپ های معمولی را از سرتان بیرون کنید. شما باید سراغ خرید لامپ های رشد گیاه بروید. این لامپ ها نوری با طول موج قابل جذب توسط گیاهان تولید می کنند در حالی که خبری از اشعات مضر و آسیب رسان خورشید و حرارت لامپ های معمولی در آن ها نیست.

بهترین نانومتر لامپ برای رشد و گلدهی گیاه در چه بازه ای قرار دارد؟

همانطور که میدانید گیاهان موجوداتی دارای حیات هستند و گیرنده های مختلفی درون آنها وجود دارد. گیرنده ها یا حسگرهایی که به نور، رطوبت و دما واکنش نشان می دهند. حسگرهای نوری گیاه در سه دسته طبقه می شوند که طول موج های مشخصی از نور را جذب می کنند. اکنون خواهیم گفت که بهترین نانومتر لامپ برای رشد و گلدهی گیاه چیست، در واقع بهترین طیف های نوری برای رشد و گلدهی گیاه را معرفی خواهیم کرد.

لامپ رشد گیاه

برای خرید لامپ رشد گیاه می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

نوری که از لامپ رشد گیاه ساطع می شود معمولا در بازه ی 380 تا 840 نانومتر قرار دارد. این بازه ممکن است کمی متغیر باشد و در تمام لامپ ها یکسان نباشد.

⦁ طول موج کمتر از 400 نانومتر
محدوده ی 380 تا 400 نانومتر شامل نور فرابنفش می شود. این نور در رشد و گلدهی گیاه تاثیر مستقیمی ندارد اما موجب از بین رفتن قارچ ها و آفت های آسیب رسان برای گیاه می شود. بنابراین طول موجی مشخصی از این نور در لامپ رشد گیاه لحاظ می شود.

⦁ طول موج 400 تا 520 نانومتر
طول موج 400 تا 520 نانومتر به سرعت توسط کلروفیل گیاه جذب می شود. این طول موج که مربوط به نور آبی و بنفش می شود بیشترین تاثیر را در سبزینه سازی و شکل گیری ساختار فیزیکی گیاه دارد. چنانچه قصد دارید گیاهی با شاخ و برگ های پرپشت و شاداب و ساقه های سالم داشته باشید، بهترین نانومتر لامپ برای رشد و گلدهی گیاه در لامپ هایی به رنگ آبی و بنفش موجود است.

⦁ طول موج 520 تا 610 نانومتر
این طیف از نور که به رنگ سبز و زرد قابل رویت است کمترین تاثیر را در رشد و گلدهی گیاه دارد. اگر دقت کرده باشید متوجه خواهید شد که لامپ های رشد گیاه به هیچ وجه در رنگ های زرد و سبز تولید نمی شوند.

⦁ طول موج 610 تا 750 نانومتر
این طیف از نور با رنگ قرمز، بهترین نانومتر لامپ برای رشد و گلدهی گیاه را در بر دارد که عمده تمرکز آن به میزان بیشتری روی گلدهی است. نور قرمز بهترین نور برای سبزینه سازی، غنچه زنی، گلدهی و آغاز پیدایش رنگدانه در گل و میوه می باشد.

پروژکتور رشد گیاه Mars Hydro مدل SP3000

برای خرید پروژکتور رشد گیاه Mars Hydro مدل SP3000 می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

نتیجه گیری

بهره مندی از لامپ رشد گیاه به تنهایی نمی تواند موجب پا گرفتن و تقویت گیاهان شما شود. بلکه شدت و مدت زمان نور دهی نیز در این فرآیند موثر است. چنانچه می خواهید گلخانه ای شاداب داشته باشید و اقدام به خرید بهترین لامپ رشد گیاه یا دریافت مشاوره در این زمینه نمایید، با مجموعه تهران گرولایت تماس حاصل فرمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر فروشگاه تهران گرولایت مطالعه مقالات زیر را به شما پیشنهاد می کند: