سال ها پیش اگر کسی ادعا می کرد که می توان گیاهان را بدون نیاز به خاک، سموم شیمیایی و با حداقل میزان آب در هر کجا پرورش داد، کسی ادعای او را باور نمی کرد. اما باید گفت که امروز این دیگر یک ادعا نیست بلکه یک حقیقت علمی است که در قالب کشت هیدروپونیک به واقعیت پیوسته. کشت هیدروپونیک یک نوع کشت گلخانه ای و پر طرفدار در مناطقی است که دارای خاک و آب و هوای مستعدی برای رشد گیاهان نمی باشند. در واقع این نوع کشت بر شیوه های خلاقانه رشد گیاه استوار است و می توان به واسطه ی آن در هر اقلیمی، بدون توجه به نوع خاک و شرایط آب و هوایی، گیاهان دلخواه را پرورش داد.

کشت هیدروپونیک چیست؟

اگر تسلطی هرچند کم به زبان لاتین داشته باشید متوجه خواهید شد که کشت هیدروپونیک در ارتباط با عنصر آب است؛ در واقع این کشت نمایانگر نوعی از کشت گیاهان است که در بستری از آب و محلول های مغذی صورت می گیرد. در کشت هیدروپونیک خبری از خاک گسترده نیست و این موضوع باعث شده تا این نوع کشت بتواند به یکی از محبوب ترین روش های کشت گلخانه ای در راستای کاهش هزینه ها تبدیل شود.
خیار، گوجه فرنگی، کاهو، فلفل، سبزیجات و توت فرنگی انواع گیاهان و میوه هایی هستند که به روش هیدروپونیک می توان آنها را کشت کرد. با این حال نمی توان نسخه ای کلی برای تمام گیاهان پیچید؛ به این معنا که پرورش یک گیاه خاص در یک اقلیم به واسطه کشت هیدروپونیک نیاز به امکان سنجی دارد.

تجهیزات هیدروپونیک

برای خرید تجهیزات هیدروپونیک می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

کشت هیدروپونیک چگونه انجام می شود؟

در کشت هیدروپونیک، محلولی از آب و مواد معدنی به طور دورانی در یک بستر در چرخش بوده و ریشه ی گیاهان را تغذیه می نماید. بنابراین گلخانه داران دیگر بابت بیماری های گیاهان نگرانی نخواهند داشت چرا که اغلب آفات گیاهی از خاک آلوده سر بر می آورد.
چرخش دورانی محلول تغذیه کنند موجب می شود تا نیاز به آبیاری گیاهان کاهش پیدا کرده و در هزینه های گلخانه به میزان زیادی صرفه جویی شود. این موضوع برای شهرهای روبرو با بحران کم آبی بسیار کاربردی است. در واقع دو عنصر آب و هوا می تواند برای رشد گیاه کافی باشد.

مزایای کشت هیدروپونیک چیست؟

⦁ صرفه جویی در مصرف آب؛ بالاخص در شهرهایی که با بحران کم آبی روبرو می باشند.
⦁ از بین بردن آفات و قارچ ها و علف های هرزی که در خاک های آلوده رشد می کنند.
⦁ عدم نیاز به آفت کش و سموم شیمیایی که نه تنها موجب آلوده شدن محصولات و خاک می شوند بلکه هزینه های جانبی زیادی روی دست گلخانه داران می گذارند.
⦁ نیاز به حجم بالایی از خاک برای کشت وجود ندارد، حتی در مواردی میتوان بدون نیاز به خاک، کشت هیدروپونیک را صورت داد.
⦁ به بار آوردن محصولات کشاورزی در مناطقی که امکان رشد و پرورش گیاهان به صورت طبیعی وجود ندارد.

تایمر آبیاری هیدروپونیک مدل LT D-01

برای خرید تایمر آبیاری هیدروپونیک مدل LT D-01 می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

نتیجه گیری

با بررسی اجمالی کشت هیدروپونیک ممکن است تصور کنید که راه پیاده سازی این نوع کشت بسیار ساده می باشد و کاری ندارد در حالی که کشت هیدروپونیک هم مانند سایر کشت های گلخانه ای نیاز به تخصص، مهارت و دانش در حوزه ی پرورش گیاهان دارد. بنابراین بایستی از نیروی کار ماهر در این راستا کمک بگیرید. مجموعه تهران گرولایت با دارا بودن تیم متخصص و حرفه ای در ارائه ی انواع تجهیزات گلخانه ای، آماده ی خدمات رسانی به شما در زمینه ی مشاوره و فروش تجهیزات لازم برای کشت هیدروپونیک می باشد.

تهران گرولایت مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می دهد: