ابزار و تجهیزات زیادی در گلخانه مورد استفاده قرار می گیرد. هدف از استفاده این تجهیزات ایجاد بستری مناسب برای رشد هرچه بهتر گیاهان است. از لامپ رشد گیاه و رطوبت سنج گرفته تا پی اچ متر و سختی سنج آب که یکی از مهمترین این تجهیزات می باشد. لزوم استفاده از سختی سنج آب در گلخانه از بابت تعیین کیفیت آب است. کیفیت آب نقش مهمی در تولید موفقیت آمیز محصولات گلخانه ای ایفا می کند. کیفیت آب به فاکتورهای مهمی بستگی دارد که یکی از این فاکتورها سختی آب است. درجه سختی آب می توانند تعیین کننده سطح کیفیت آب مورد استفاده برای آب دهی به گیاهان باشد. با ما همراه باشید تا لزوم استفاده از سختی سنج آب در گلخانه را دریابید.

لزوم استفاده از سختی سنج آب چیست؟

سختی آب به میزان کلسیم و منیزیم محلول در آن آب برمی گردد. وجود بیش از حد این عناصر در آب می تواند موجب سختی آن شود. چنانچه آبی که برای آبیاری گیاهان گلخانه ای استفاده می شود، سطح بالایی از این عناصر را داشته باشد، موجب کاهش توانایی گیاه در جذب سایر عناصر مغذی خواهد شد. بنابراین با آبیاری گیاهان توسط آب سخت، قدرت جذب عناصر مفید را از گیاه خواهید ربود.
سطح کلسیم و منیزیم آب گلخانه به ندرت در حدی خواهد بود که موجب سمی شدن گیاهان شود اما آب بسیار سخت می تواند باعث بروز سفیدک و رسوبات در برگ گیاهان شود، تجهیزات آبیاری را مسدود کند و باعث پوسته پوسته شدن و تجمع رسوبات در دیگ های بخار گلخانه شود.

تجهیزات اندازه گیری اتاق رشد گیاه

برای خرید تجهیزات اندازه گیری اتاق رشد گیاه می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

سختی مجاز برای آب گلخانه چقدر است؟

سختی آب برای استفاده در گلخانه و آبیاری گیاهان نباید بیش از 150 میلی گرم در لیتر باشد در واقع میزان کلسیم کربنات موجود در هر لیتر آب اجازه ندارد از 150 میلی گرم تجاوز کند. اما چگونه می توان فهمید که این مقدار کلسیم کربنات در آب موجود است یا خیر؟ اینجاست که لزوم استفاده از سختی سنج آب نمایان می شود. با استفاده از سختی سنج آب می توان فهمید که اجازه آبدهی گیاهان با آب مورد نظر را داریم یا خیر.

سختی سنج آب در چه انواعی موجود است؟

سنجش میزان سختی آب گلخانه توسط ابزارهایی ساده صورت می گیرد. می توان سختی آب را با استفاده از نوارهای آزمایشی ساده ای که سختی را در قالب میلی گرم در لیتر اندازه گیری می کنند سنجید. به این شکل که نوار آزمایش را در یک نمونه آب قرار می دهید و سپس منتظر تغییر رنگ خواهید ماند. سپس با استفاده از یک نمودار و تطبیق رنگ نمونه، میزان سختی آب را خواهید فهمید.
روش دیگر نیز از طریق تیتراسیون است که مقدار مشخصی از معرف به نمونه آب اضافه می شود تا زمانی که تغییر رنگ ایجاد شود.

سختی سنج آب مدل TDS & EC

برای خرید سختی سنج آب مدل TDS & EC می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

نتیجه گیری

آب سخت نه تنها دارای مقادیر بالای منیزیم و کلسیم است بلکه نسبت به آب معمولی دارای پی اچ بیشتری می باشد. این دو مورد در کنار هم می توانند عاملی بسیار تهدید کننده برای رشد گیاهان باشند. لزوم استفاده از سختی سنج آب در گلخانه از این بابت است که جلوی آبیاری گیاهان با آب سخت گرفته شود. آب سخت باعث مرگ گیاه نمی شود اما موجب کند شدن رشد گیاه و تخریب تجهیزات گلخانه ای می شود. چنانچه برای گلخانه خود به سختی سنج آب احتیاج دارید می توانید با مجموعه تهران گرولایت تماس حاصل نمایید.

تهران گرولایت مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می دهد: