مقدمه

یکی از نکاتی که یک باغبان باید به آن توجه زیادی داشته باشد، انتخاب تجهیزات صحیح و مناسب باغبانی است. داشتن تجهیزات مناسب می تواند نقش مهمی در عملکرد درست باغبان در قبال گیاه داشته باشد.

انواع ابزارهای باغبانی

ابزارهای باغبانی انواع مختلفی دارند که باغبان باید با توجه به نیاز، مناسب ترین آنها را انتخاب کند. می توانیم این ابزارها را در چهار دسته کلی جای دهیم:
ابزارآلات باغبانی دستی: این دسته از تجهیزات محدود به امور معمول و روتین باغبانی هستند و نیازمند صرف انرژی بالا نمی باشند. مانند چنگک، قیچی، بیلچه و دستکش.
ابزارآلات برقی: این وسایل معمولا در باغبانی حرفه ای و زمین های با وسعت بالا مورد استفاده قرار می گیرد. مانند چمن زن برقی و اره برقی.
ابزارآلات شارژی: برای زمینها و باغ هایی که دسترسی به برق ندارند، این گروه از تجهیزات بسیار مناسب و کاربردی است. البته باید به مدت زمان شارژدهی توجه داشت. مانند: مانند قیچی هرس شارژی و اره درخت بر شارژی.
ابزارآلات وابسته به سوخت فسیلی: این لوازم دارای موتورهایی هستند که صرفا با سوخت فسیلی مانند بنزین یا گازوئیل کار می کنند. اره موتوری و شمشاد زن موتور.

کود و خاک

برای خرید کود و خاک می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

تجهیزات باغبانی

قیچی باغبانی: یکی از ابزار های کاربردی برای باغبانی است که به آن قیچی هرس یا اصلاح نیز گفته می شود. همان طور که از اسم آن مشخص است برای اصلاح و هرس گیاهان استفاده می شوند. تیغه های تیز آن ها برای بریدن شاخه های درختان مناسب اند. سبک و ماندگار و ضد زنگ است. قیچی باغبانی در دو مدل دستی و شارژی به فروش می رسد. باید توجه داشت که قیچی باغبانی را نباید در محیز مرطوب نگه داری کرد همچنین باید با چرب کردن تیغه ها مانع از زنگ زدگی آنها شد.
چنگک ها: از این ابزار، برای از بین بردن علف های هرز، سله شکنی، ایجاد زهکشی در خاک برای تنفس بهتر گیاه و تمیز کردن بین بوته ها استفاده می شود. جنس چنگک باید با دوام و ضد زنگ باشد و کارآیی آسانی دارد. چنکگ در اندازه های مختلفی تولید می شود تا هم برای استفاده های خانگی مناسب باشد و هم برای کشت گیاه در سطح وسیع.
بیلچه: کوچک تر از بیل است و برای کندن زمین، جمع کردن خاک، کاشت گیاه و کود پاشیدن، تعویض گلدان و غیره استفاده می شود. این محصول ممکن است تک کاره یا ترکیبی از چند وسیله مانند کلن، تیغه اره ای و قطب نما باشد. دسته بیلچه می تواند پلاستیکی، چوبی یا فایبرگلاس و تیغه آن فلز یا پلاستیک مقاوم باشد. بیلچه برای باغبانی وسیله ای بسیار کاربردی است پس، در هنگام خرید حتما به جنس، رنگ و وزن آن دقت کنید.
کج بیل: ابزاری  مناسب برای شکل دادن به خاک، جمع کردن خاک دور ریشه گیاهان، کندن شیار‌های باریک در خاک برای آبیاری یا کاشت بذر و مخصوصا برای حذف علف‌های هرز و ریشه‌های پوسیده گیاهان استفاده می شود. کج بیل دارای دو مدل است، کج بیل رو به پایین که خاک را به سمت خود میکشد و کج بیل رو جلو که خاک را عقب و جلو می کند.
سمپاش: سموم کشاورزی در بهبود کیفیت رشد گیاهان و محصولات کاربرد مهمی دارند، پس باید یک سمپاش خوب را به لیست ابزار های مورد نیازمان اضافه کنیم. انواع مختلفی دارد مانند تلمبه ای (دستی)، شارژی، موتوری و ترکیبی، که بر اساس نیاز باغبان و کاربری و وسعت مزرعه باید انتخاب شوند. از مزایای سمپاش کاهش هزینه و افزایش بازدهی سمپاشی و پاشش یکنواخت سم می باشد. نکته ی دیگر آنکه در هنگام استفاده از این محصول باید  به نکات بهداشتی مانند، استفاده از ماسک و دستکش و عینک مخصوص، لباس کار مناسب، نصب تابلو و انجام ندادن این کار در هنگام بارندگی یا وزش باد دقت کرد. به هنگام خرید سمپاش باید به منبع تغذیه، نازل سمپاش، حجم مخزن و طول شلنگ توجه کرد.
شاخه زن: این نوع از قیچی ها، با دسته ی بلند و تیغه ی تیز خود قابلیت هرس کردن شاخه های بلند تر را به شما می دهند. قیچی های شاخه زن انواع مختلفی دارند اما ساختار کلی آنها یکسان است و دارای دو دسته و تیغه های فولادی هستند که در برابر زنگ زدگی مقاوم است. برای تیز ماندن تیغه ها باید بعد از هربار استفاده، کاملا آنها را تمیز کنید و تیز کردن تیغ ها با سوهان را با روش و زاویه صحیح انجام دهید.

قیچی باغبانی بهکو مدل TGL1181

برای خرید قیچی باغبانی بهکو مدل TGL1181 می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

گلدان: اولین مکان زندگی گیاهان گلخانه ای، گلدان ها هستند. انواع مختلفی مانند سفالی، پلاستیکی و پارچه ای دارند که به طور وسیعی از گلدان های پلاستیکی و سفالی استفاده می شود. اما قطعا شما با مراجعه به بخش گلدان های پارچه ای در همین سایت، نظرتان راجع به آن ها تغییر می کند. گلدان های پارچه ای، محصولاتی سبک، با دوام و بهتر برای رشد مناسب گیاه و ریشه ی آن هستند.
دستکش باغبانی: از ضروری ترین ابزار آلات باغبانی، دستکش است. برای جلوگیری از حساسیت های پوستی و آفتاب سوختگی استفاده شده و پوست شما را از آسیب دیدگی و عفونت های باکتریایی حفظ می کند.
شمشاد زن: از این وسیله برای کوتاه و مرتب کردن شمشادها استفاده می شود و در سه نوع دستی، شارژی و موتوری بنزینی تولید می شود و مزیت مدل شارژی بر دو نوع دیگر کم صدا بودن آن است.
برگ جمع کن: ابزاری ست با دو نوع عملکرد، یکی دمنده که با آن برگ و خاشاک جمع می کنند. دیگری مکنده، که از این حالت برای جمع کردن زباله ها استفاده می شوند. برگ جمع کن در دو مدل بنزینی و برقی تولید می شود.
لوازم آبیاری و شلنگ: می توان گفت یکی از مهم ترین ملزومات باغداری تجهیزات مناسب برای آبیاری گیاهان و درختان است. بهتر است باغبان اندازه و جنس شلنگ را متناسب با وسعت زمین و نوع کشت و گیاهان انتخاب کند.
نکات مهم در خرید تجهیزات باغبانی
هر باغبانی در بهبود عملکرد کاشت باید بهترین تجهیزات را انتخاب کند، و بهترین ابزار برای هر فرد با توجه به امکاناتش متفاوت است و باغبان باید در هنگام خرید با توجه به همین نکات بهترین انتخاب را کند. به اختصار به برخی از این نکات اشاره می کنیم:
• توجه به ابعاد زمین و گلخانه
• خرید جنس با کیفیت
• توجه به میزان مصرف برق در لوازم الکتریکی
• در دسترس بودن سوخت، در صورت خرید تجهیزات موتوری با سوخت فسیلی
• میزان شارژدهی و مدت زمان شارژ شدن در تجهیزات شارژی

تهران گرولایت مشاهده محصولات زیر را به شما پیشنهاد می کند:

تهران گرولایت مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می دهد: