پیشرفت تکنولوژی، نوآوری های زیادی را به بار آورده است که اغلب آن ها در راستای ساده سازی فرآیندهای زندگی و کسب و کارها می باشند. لامپ رشد گیاه نیز یکی از این نوآوری هاست که به شدت مورد استقبال صاحبان گلخانه و باغداران بوده است چرا که می توان جایگزین بسیار مناسبی برای نور خورشید باشد. اما این پیشرفت تا جایی توجیه پذیر است که به سلامت انسان ها آسیب رسان نباشد و مضرات برخی از این پیشرفت ها با گذشت زمان مشخص می شود.
ابهامات زیادی حول مخاطره آمیز بودن یا نبودن لامپ های رشد گیاه برای سلامت انسان ها وجود دارد. عده ای بر این باورند که لامپ های رشد گیاه می توانند برای موجودات زنده همچون انسان ها و حیوانات مضر باشند. اما باوری که پشت آن هیچ گونه پیشینه و حقایق علمی وجود نداشته باشد، مردود است. در ادامه به این سوال که آیا لامپ های رشد گیاه واقعا سلامت انسان و حیوانات را به مخاطره می اندازند، پاسخ خواهیم داد.

برای خرید لامپ رشد گیاه می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

تفاوت لامپ معمولی با لامپ رشد گیاه

لامپ های معمولی تنها امکان تابش رنگ های زرد و سفید را دارند، اما لامپ های رشد گیاه همانطور که گفته شد توانایی تولید نور در طیف هایی را دارند که برای رشد گیاهان لازم است. بنابراین دارای رنگ های قرمز، آبی و بنفش هستند.

آیا لامپ رشد گیاه می تواند تهدیدی برای سلامتی انسان باشد؟

از آنجایی که لامپ رشد گیاه، امواج نوری از خود متصاعد می کند، ممکن است باعث برخی تصورات غلط در بین عامه مردم مبنی بر تهدید آمیز بودن این نور برای سلامتی شود. برای اینکه این قضیه را به شکلی علمی بشکافیم و توجیه منطقی برای عدم آسیب رسان بودن لامپ رشد گیاه بیاوریم بایستی توضیحاتی در مورد طول موج منتشر شده از آن بدهیم.
طول موج مورد نیاز برای انواع گیاهان جهت رشد و نمو، طول موجی در حدود 380 تا 840 نانومتر می باشد که لامپ رشد گیاه نیز این طول موج را منتشر می سازد. اشعه ماورای بنفش در طیف های مختلفی تولید می شود و ماورای بنفشی که توسط لامپ های رشد گیاه ایجاد می شود هیچ ضرری برای سلامتی انسان ها و حیوانات ندارد. بنابراین می توان نتیجه گرفت که نور لامپ رشد گیاه به هیچ عنوان برای انسان ها و حیوانات آسیب رسان نیست. البته به خاطر سپردن این نکته ضروری ست که قرار گرفتن در معرض چراغ های روشن از هر نوعی در اواخر شب می تواند در خواب انسان خلل ایجاد کند چراکه بدن انسان این روشنایی را نشانه ای برای بیدار شدن دانسته و مانع خواب با کیفیت و خوب می شود. به همین دلیل است که پزشکان توصیه کرده اند از دوساعت قبل خواب، هر منبع نوری مانند موبایل، تلویزیون و حتی لامپ رشد گیاه خاموش شود.

برای تهیه لامپ رشد گیاه 200 وات اس ام دی می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

آیا لامپ رشد گیاه حاوی عناصر سمی است؟

لامپ رشد گیاه ال ای دی به هیچ عنوان خطر شکستگی، ترکیدن و منتشر ساختن عناصر سمی را در پی نخواهد داشت. برعکس ال ای دی ها، لامپ های بخار سدیم پر فشار به دلیل دارا بودن عناصری چون جیوه و کربن، در زمان شکستگی می تواند عناصر سمی را از خود منتشر سازد و یا حتی نمونه های بی کیفیت آن دچار ترکیدن و آتش سوزی شوند. این در حالی ست که لامپ رشد گیاه ال ای دی به هیچ وجه چنین آسیب هایی را برای افراد به دنبال نخواهد داشت.

نتیجه گیری

لامپ های ال ای دی رشد گیاه، نور شبیه سازی شده ای مانند نور خورشید ساطع نموده اما حرارت و گرمایی به اندازه نیاز گیاهان تولید می کنند و نه بیشتر از آن، بنابراین حرارت آن ها به اندازه ای نیست که حتی توسط انسان ها ملموس باشد. به علاوه امکان شکستن این لامپ ها بسیار کم است و از این بابت نیز تهدیدی متوجه سلامت انسان نخواهد بود. این لامپ ها با تولید طیف نوری مورد نیاز تمام گیاهان، انتخابی استاندارد و مقرون به صرفه برای گلخانه شما می باشد. همچنین به خاطر سپردن این نکته ضروری ست که باید به فاصله لامپ با گیاهان اهمیت داد، و با توجه به میزان نیاز گیاه به نور و نوع لامپ، فاصله مناسب را انتخاب کرد.
مجموعه تهران گرولایت در تولیدات خود، تمامی جوانب و اصول استاندارد را رعایت می نماید. حفظ سلامتی شما در وهله ی اول از اولویت های ما و هم راستا با کیفیت بالای تولید محصول قرار دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر فروشگاه تهران گرولایت مطالعه مقالات زیر را به شما پیشنهاد می کند: