مقدمه
پیشرفت تکنولوژی، نوآوری های زیادی را به بار آورده است که اغلب آن ها در راستای ساده سازی فرآیندهای زندگی و کسب و کارها می باشند. لامپ رشد گیاه نیز یکی از این نوآوری هاست که به شدت مورد استقبال صاحبان گلخانه و باغداران بوده است. اما این پیشرفت تا جایی توجیه پذیر است که به سلامت انسان ها آسیب رسان نباشد. ابهامات زیادی حول آسیب رسان بودن یا نبودن لامپ رشد گیاه به سلامت انسان ها وجود دارد. عده ای بر این باورند که لامپ های رشد گیاه می توانند برای موجودات زنده همچون انسان ها و حیوانات مضر باشند. اما باوری که پشت آن هیچ گونه پیشینه و حقایق علمی وجود نداشته باشد، مردود است. طبق تحقیقات، لامپ رشد گیاه ال ای دی هیچ آسیبی برای سلامت انسان ندارد. در ادامه خواهیم گفت که دلیل این موضوع چیست.


آیا لامپ رشد گیاه می تواند تهدیدی برای سلامتی انسان باشد؟
از آنجایی که لامپ رشد گیاه، امواج نوری از خود متصاعد می کند، ممکن است باعث برخی تصورات غلط در بین عامه مردم مبنی بر تهدید آمیز بودن این نور برای سلامتی شود. برای اینکه این قضیه را به شکلی علمی بشکافیم و توجیه منطقی برای عدم آسیب رسان بودن لامپ رشد گیاه بیاوریم بایستی توضیحاتی در مورد طول موج منتشر شده از آن بدهیم.
طول موج مورد نیاز برای انواع گیاهان جهت رشد و نمو، طول موجی در حدود 380 تا 840 نانومتر می باشد که لامپ رشد گیاه نیز این طول موج را منتشر می سازد. در این بازه از طیف نوری، اشعه ماورای بنفش هیچ جایگاهی ندارد چرا که طول موج این اشعه حدود 10 تا 400 نانومتر می باشد. بنابراین نور لامپ رشد گیاه به هیچ عنوان برای انسان ها و حیوانات آسیب رسان نیست.


آیا لامپ رشد گیاه حاوی عناصر سمی است؟
لامپ رشد گیاه ال ای دی به هیچ عنوان خطر شکستگی، ترکیدن و منتشر ساختن عناصر سمی را در پی نخواهد داشت. برعکس ال ای دی ها، لامپ های بخار سدیم پر فشار به دلیل دارا بودن عناصری چون جیوه و کربن، در زمان شکستگی می تواند عناصر سمی را از خود منتشر سازد و یا حتی نمونه های بی کیفیت آن دچار ترکیدن و آتش سوزی شوند. این در حالی ست که لامپ رشد گیاه ال ای دی به هیچ وجه چنین آسیب هایی را برای افراد به دنبال نخواهد داشت.


نتیجه گیری
لامپ های ال ای دی رشد گیاه، نور شبیه سازی شده ای مانند نور خورشید ساطع نموده اما حرارت و گرمایی به اندازه نیاز گیاهان تولید می کنند و نه بیشتر از آن. بنابراین حرارت آن ها به اندازه ای نیست که حتی توسط انسان ها ملموس باشد. این لامپ ها با تولید طیف نوری مورد نیاز تمام گیاهان، انتخابی استاندارد و مقرون به صرفه برای گلخانه شما می باشد.
مجموعه تهران گرولایت در تولیدات خود، تمامی جوانب و اصول استاندارد را رعایت می نماید. حفظ سلامتی شما در وهله ی اول از اولویت های ما و هم راستا با کیفیت بالای تولید محصول قرار دارد.