مقدمه
تا به حال چند بار برایتان پیش آمده که گرفتار حشرات موذی یا کرم هایی شده اید که سر از خاک گلدان ها بیرون آورده اند و محیط گلخانه ی شما را آلوده نموده اند؟ هرچقدر هم که از سموم شیمیایی برای دفع آن ها استفاده کنید فایده نخواهد داشت چرا که ممکن است خاک گلخانه شما به طور کلی آلوده شده باشد. شک نداشته باشد که گیاهان شما دچار آفت زدگی شده اند. علت اصلی آن را نیز در خاک گیاه بجویید. سرنخ عمده ی مشکلات گیاه به خاک آن باز می گردد. چالشی که در سیستم هیدروپونیک خبری از آن نیست چرا که اساسا خبری از خاک نیست. اگر هم باشد در حجم بسیار محدود است.

در سیستم هیدروپونیک تغذیه گیاه به راحتی قابل کنترل است
برای اینکه دقیقا بدانید که در حال خوراندن چه تغذیه ای به گیاه هستید و وضعیت فعلی گیاه از لحاظ تغذیه چگونه است کافی ست نگاهی به محلولی بیندازید که ریشه ی گیاه را در آن غوطه ور ساخته اید. با یک بررسی ساده و کوتاه متوجه میشوید که گیاه هم اکنون در حال تغذیه از چه موادی است. این موضوع در حالی ست که در مورد گیاهان کاشته شده در خاک به هیچ عنوان متوجه نخواهید شد که چه نوع کود یا مواد مغذی به گیاه داده شده است. اصلا این مواد جذب خاک و ریشه شده اند یا از زهکش گلدان خارج شده اند؟ شما در نهایت خاک گیاه را مشاهده خواهید کرد و دنیایی از سوالات مبهم که در مورد تغذیه گیاه برایتان پیش خواهد آمد. شما در سیستم هیدروپونیک می توانید حتی برای هر یک قطره از محلول های مغذی و کودهایی که به گیاه می دهید برنامه ریزی داشته باشید و تنها آن دسته از موادی را به خورد گیاه دهید که می دانید در محلول رشد کاهش یافته.
سیستم هیدروپونیک در مبارزه ی تن به تن با بحران کم آبی
یکی از بحران های جدی در کشور ما بحران کم آبی می باشد. پرورش دادن گیاهان آن هم به روش های سنتی میتواند حجم آب در دسترس ما را روز به روز کاهش دهد، تا جایی که قطره ای آب برای هیچ موجود زنده ای باقی نماند. بنابراین باید به فکر راه های اصولی جهت پرورش گیاهان و کاهش مصرف آب بود. سیستم هیدروپونیک انتخابی عاقلانه و هوشمندانه برای مبارزه با بحران کم آبی محسوب می شود. مصرف آب در این نوع کشت بسیار کم است و می توان با حداقل مصرف آب و بدون بهره کشی از هیچ زمین زراعی، گیاهانی شاداب و سالم پرورش داد. پس اجازه دهید نام مستعار سیستم هیدروپونیک را سیستم نجات دهنده زمین از بحران کم آبی بگذاریم.

در سیستم هیدروپونیک خبری از آلودگی ریشه نیست
خودتان قضاوت کنید؛ اگر در کشت گیاهان در خاک، ریشه ی گیاه دچار آلودگی شود چه باید کرد؟ مطمئنا باید روش های گران قیمت و پیچیده ای را بابت بازگرداندن سلامت ریشه روی گیاه پیاده کرد اما در سیستم هیدروپونیک به راحتی می توانید توسط محلول های ضدعفونی کننده ریشه ی گیاه را که در محلول رشد قرار دارد ضدعفونی کنید. نه نیازی به بیرون آوردن ریشه از خاک می باشد و نه نیاز به روش های پر هزینه دارید. تنها چیزی که بدان نیاز دارید یک محلول ضدعفونی کننده ی ساده است.
دیگر نگران قیمت بالای زمین نباشید
بالا رفتن تصاعدی قیمت زمین های کشاورزی ممکن است عده ای را از خرید زمین و آغاز کشت و کار منصرف یا دلسرد کند. اما سعی کنید تنها یک قدمی خود را نبینید. روش های مختلفی وجود دارد که می توانید بدون داشتن حتی یک تکه زمین کسب و کاری پر رونق در حوزه ی کشاورزی برپا کنید. یکی از این روشها، سیستم هیدروپونیک است که بدون نیاز به زمین کشاورزی قابل اجراست. بنابراین نگران قیمت بالای زمین تحت کشت نباشید.
نتیجه گیری
هرچند سیستم هیدروپونیک مزایای زیادی دارد و بسیار به صرفه است اما اجرای آن چندان راحت هم نیست. در واقع شما برای راه انداختن کشت و کار هیدروپونیک نیاز به تخصص، تبحر، دانش و تجربه دارید و بعید است تمامی این موارد در افراد تازه کار جمع شده باشد. بنابراین مجموعه تهران گرولایت با سعه صدر آماده ارائه هرگونه مشاوره حرفه ای در حوزه ی سیستم هیدروپونیک به شما عزیزان می باشد. تیم تهران گرولایت تیمی قوی و با تجربه است که تمامی دانش خود را بی دریغ برای ارتقای کسب و کار شما در اختیارتان قرار خواهد داد.