برای اینکه نسبت به عدم سمی بودن آب و وجود عناصر سنگین در آن آسوده خاطر شویم استفاده از پی اچ ph متر آب بسیار تا بسیار حیاتی می باشد. پی اچ آب یک عدد است اما همین عدد می تواند حاکی از اطلاعات زیادی در مورد آب باشد. آبی که به گیاهان داده می شود نباید پی اچ بالا یا پی اچ پایین داشته باشد. هر کدام از این موارد نشان دهنده ی عدم توانایی جذب ریز مغذی ها توسط ریشه و یا جذب بیش از حد عناصر سنگین توسط ریشه است که در نتیجه منجر به مرگ گیاه خواهد شد. بنابراین به عنوان فردی که از گیاهان نگهداری می کنید و صاحب یک گلخانه هستید باید نحوه ی کار با پی اچ متر آب را بدانید. در ادامه با ما همراه باشید تا زیر و بم های کار با پی اچ متر را فرا بگیرید.

کالیبراسیون پی اچ متر آب پیش از استفاده ضروری است

اگر تصور می کنید که برای سنجش پی اچ آب باید دستگاه پی اچ متر آب را مستقیما بدون هیچ گونه آماده سازی درون نمونه آب قرار دهید سخت در اشتباهید. شما پیش از استفاده از پی اچ متر آب باید آن را کالیبراسیون کنید. اینگونه اطمینان خواهید داشت که پی اچ نمونه دقیق ترین مقداری است که دستگاه می توانست نشان دهد.

تجهیزات اندازه گیری اتاق رشد گیاه

برای خرید تجهیزات اندازه گیری اتاق رشد گیاه می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

هیچ گاه الکترود پی اچ متر آب را با اجسام تیز و برنده خراش ندهید

این موضوع طبیعی ست که بعد از مدتی شاهد کمی رسوبات روی سطح الکترود باشید. در این صورت به هیچ عنوان سراغ اجسام تیز و برنده همچون چاقو برای خراش دادن سطح الکترود نباشید. خراش دادن الکترود با اجسام سخت به منزله از بین رفتن غشاء شیشه ای می باشد که سطح الکترود را پوشانده. در صورت از بین رفتن این غشاء، ممکن است پی اچ متر دیگر دقت سابق را نداشته باشد. بنابراین برای تمیز کردن الکترود از آب مقطر و یک پارچه ی نرم و لطیف کمک بگیرید.

سراغ محلول های بافر بروید

شما برای کالیبره کردن پی اچ متر آب نیازمند به یک نوع بافر با پی اچ خنثی و یک نوع بافر با پی اچ نزدیک به پی اچ نمونه تان هستید که می تواند دارای خاصیت بازی یا اسیدی باشد.

بعد از روشن کردن دستگاه پی اچ متر اجازه دهید دستگاه کمی گرم شود تا عملکرد دقیقی را ارائه دهد. در طرف دیگر طبق دستورالعمل های ثبت شده بافرها را در مقدار مشخصی آب بریزید و خوب هم بزنید. توصیه می شود تا دمای محلول های بافر را نیز با دمای دستگاه یکی کنید تا نتیجه ی بهتری حاصل شود.

وارد نمودن الکترود درون محلول بافر و ثبت پی اچ

شما برای بار اول باید الکترود تمیز و شسته شده با آب مقطر را درون بافر با پی اچ خنثی قرار دهید. بعد از اینکه الکترود را درون این محلول قرار دادید و دکمه محاسبه را فشار دادید منتظر بمانید تا پی اچ به نمایش درآمده روی صفحه نمایش پی اچ متر ثابت شود. سپس الکترود را از محلول خارج نموده و پی اچ دستگاه را تنظیم کنید.

این بار نوبت محلول بافر با پی اچ نزدیک به پی اچ نمونه آبتان است. دقیقا همان کار را دوباره تکرار کنید البته دقت داشته باشید که باید الکترود را به خوبی با آب مقطر شسته باشید و آن را با دستمال لطیف خشک نموده باشید. با ثابت شدن پی اچ، الکترود را از محلول خارج کنید و پی اچ دستگاه را تنظیم کنید. اکنون شما یکپی اچ متر آب کالیبره دارید.

پی اچ متر قلمی ضدآب مدل AD11

برای خرید پی اچ متر قلمی ضدآب مدل AD11 می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

چگونه پی اچ نمونه آب را اندازه گیری کنیم؟

اکنون که پی اچ متر آب شما کالیبره شده وقت آن رسیده تا پی اچ نمونه آبتان را اندازه گیری کنید. این پی اچ به شما خواهد گفت که آب مورد نظر برای گیاهان تان مضر است یا مفید. بنابراین تمام حواس خود را جمع کنید تا دقت کار بالا رود.

بعد از شستشوی دوباره ی الکترود با آب مقطر و خشک نمودن آن، آن را درون نمونه آبتان قرار میدهید و حدود دو دقیقه صبر میکنید تا پی اچ نمایش داده شده روی دستگاه ثابت شود. بنابراین به همین راحتی می توانید پی اچ آب را اندازه گیری کنید.

نتیجه گیری

همواره دقت داشته باشید که پی اچ متر آب باید قبل از استفاده کالیبره شود. بسیار مهم است که در فرآیند اندازه گیری پی اچ آبی که می خواهید به گیاهان تان بدهید دقت بالایی به خرج دهید. یک اشتباه کوچک می تواند جان گیاهان را به خطر بیندازد و باعث ورود عناصر سنگین و سمی به ریشه ی گیاه و نابودی آن شود. مجموعه تهران گرولایت با ارائه یبهترین پی اچ متر آب با قیمتی عالی شما را از بابت داشتن یکپی اچ متر با کیفیت آسوده خاطر نموده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر فروشگاه تهران گرولایت مطالعه مقالات زیر را به شما پیشنهاد می کند: