سطحپی اچ خاک نشان می دهد که شما در مراقبت هایی که از گیاه تان به عمل آورده اید تا چه حد موفق ظاهر شده اید. اگر این میزان، میزان مطلوبی باشد نشان می دهد که گیاه شما در شرایطی ایده آل قرار دارد اما اگر میزان پی اچ خاک از محدوده 5.5 تا 7.5 فراتر یا کمتر باشد نشان می دهد که اوضاع چندان وفق مراد نیست و باید اقدامی کنید. اما چگونه باید سطح پی اچ خاک را چک کرد؟ درست است به وسیله ی پی اچ متر خاک. پی اچ متر خاک همان دستگاهی است که به دو روش اساسی اما ساده پی اچ خاک شما را مورد سنجش قرار می دهد. اگر به تازگی وارد حیطه ی باغداری شده اید و می خواهید اطلاعات بیشتری از طریقه استفادهپی اچ متر خاک بدانید در ادامه همراه ما باشید.

نحوه استفاده از پی اچ متر خاک در روش مستقیم و محلول چه تفاوتی دارد؟

بسیار ساده و قابل درک است که میزان مواد مغذی در تمام بخش های خاکیکسان نیست. پس مقدار پی اچ خاک هم در تمام بخش ها یکسان نیست. ممکن است در حوزه ای که گیاه رشد می کند این مقدار کمتر یا بیشتر از حوزه های دیگر باشد. بنابراین در هنگام سنجش پی اچ خاک باید نمونه های مختلفی تهیه کرد تا نتیجه ی دقیق تری حاصل شود.

این دو روش که می خواهیم زیر و بم های آنها را به شما بگوییم از این جهت با هم تفاوت دارند که در روش محلول تنها از یک نقطه نمونه برداری می شود اما در روش مستقیم به سنجش پی اچ خاک در یک نقطه نمی توان بسنده کرد و چند بخش مختلف از خاکرا باید مورد سنجش قرار داد.

طریقه استفاده از پی اچ متر خاک در روش مستقیم چگونه است؟

ابتدا سطح خاکرا تا 5 سانتی متر کنار بزنید و بعد تا عمق 20 سانتی متری خاکنفوذ کنید. اگر خاکخشک است به آن کمی آب مقطر اضافه کنید تا مرطوب شود. الکترود را با آب بشویید و بعد با فشاری مناسب الکترود را درون سطح خاکوارد کنید. دقت داشته باشید که به الکترود فشار بیش از حد وارد نشود. بعد از ثابت شدن پی اچ، مقدار آن را از صفحه نمایش پی اچ متربخوانید. شما می توانید این کار را در نقاط مختلف خاکتکرار کنید و میانگین مقدار به دست آمده را به عنوان پی اچ خاک در نظر بگیرید. دقت داشته باشید که برای هر بار سنجشپی اچ خاک، باید الکترود را با آب مقطر بشویید و با یک پارچه نرم آن را کاملا خشک کنید. دقت داشته باشید که هیچ ذره خاکی روی آن باقی نمانده باشد چرا که این موضوع دقت کار شما را کاهش می دهد.

از مزایای این روش این است که در آن واحد به شما میزان پی اچ خاک را می دهد و نیازی به صبر کردن نیست اما از طرفی ممکن است الکترود در برخورد با سطح سفت خاکدچار شکستگی و آسیب شود. همچنین نتایج این روش چندان قابل استناد نیست.

طریقه به کارگیری پی اچ متر خاک در روش تهیه محلول خاک چگونه است؟

پیش از هر چیز 5 سانتیمتر از سطح روی خاکرا کنار بزنید و تا عمق 20 سانتی متری زمین نفوذ کنید و مقداری خاکرا جداسازی نمایید. دقت داشته باشید که هیچ گونه چوب و سنگ و خس و خاشاک درون خاکنباشد. 25 گرم خاکغربال شده را وزن کرده و 50 میلی لیتر آب دیونیزه را اندازه گیری کنید و بدان اضافه نمایید. محلول را به مدت 30 ثانیه مخلوط کنید و بعد از اختلاط حداقل 5 دقیقه صبر کنید.سپس محلول را دوباره تکان دهید و الکترود پی اچ متر خاک را درون آن قرار دهید. شما اکنون میتوانید میزان پی اچ خاک را روی صفحه نمایش دستگاه مشاهده کنید.

از مزیت های این روش این است که روشی دقیق می باشد و امکان آسیب دیدن الکترود بسیار کمتر است اما تنها مشکلی که دارید این است که نسبت به روش مستقیم زمان بیشتری نیاز دارد.

نتیجه گیری

برای سنجش پی اچ خاک به واسطه ی پی اچ متر خاک شما به چیزی غیر از دستگاه پی اچ متر و الکترود نیاز ندارید. بنابراین می توانید پی اچ خاک تحت کشت را دائما و بدون دغدغه و دردسر اندازه گیری کنید. مجموعه تهران گرولایت به عنوان یکی از محبوب ترین مجموعه های فروش تجهیزات گلخانه ای، پی اچ متر خاک را نیز در کنار سایر تجهیزات گلخانه ای در این فروشگاه به فروش می رساند. بنابراین اگر می خواهید از قیمتی عالی و کیفیتی بی نظیر بهره مند شوید برایخرید پی اچ متر خاک از فروشگاه تهران گرولایت با مجموعه ما تماس بگیرید.