آکواریوم های گیاهی از پرطرفدارترین انواع آکواریوم در دنیا هستند و می توان هنر طراحی فضای داخل آکواریوم به وسیله سنگ، چوب و گیاهان را هنر باغبانی زیر آب نامید. این آکواریوم ها در زیر مجموعه آکواریوم های آب شیرین قرار دارند که با گیاهان مختلف تزیین می شوند.
برای کاشت گیاهان در آکواریوم دو راه وجود دارد؛ اول آنکه در تمام کف آکواریوم بستر ایجاد کرد و گیاهان را در کف آکواریوم کاشت و راه دوم این است که بستر کشت در گلدان یا ظرف در اندازه های دلخواه آماده و داخل آکواریوم گذاشته شود و در نهایت به وسیله فشار انگشت، انتهای ساقه گیاه داخل شن های بستر قرار گیرد.

نور آکواریوم گیاهی چیست؟

مهم ترین قسمت ساخت و نگهداری یک آکواریوم گیاهی انتخاب نور مناسب است. لامپ های معمولی که در محیط بیرون و داخل خانه استفاده می شوند برای آکواریوم قابل استفاده نمی باشند. در عین حال تجهیزات نوری مخصوص آکواریوم های گیاهی نیز به راحتی در دسترس نیستند و تهیه آنها می تواند هزینه بر باشد. بنابراین با وجود اینکه نور یکی از اصلی ترین اجزا می باشد اما درعین حال یکی از بزرگترین معضلات ساخت یک آکواریوم گیاهی نیز هست و سوالات و ابهامات زیادی پیرامون تهیه تجهیزات مناسب وجود دارد.
البته روی کاغذ ممکن است به نظر برسد نور خورشید برای گیاهان داخل آکواریوم کافی است اما در عمل اتفاق دیگری می افتد. نور خورشید طیف های رنگی بسیاری از نورهای مرئی و نامرئی را دربر می گیرد، در نتیجه نمی تواند برای گیاهانی که در محیط بسته آکواریوم قرار دارند مناسب و کافی باشد. زیرا درصد زیادی از این نورها در طیف های مورد نیاز گیاه برای فتوسنتز نیستند و حتی ممکن است باعث ایجاد جلبک در آکواریوم شوند.
تنها راهی که باقی می ماند این است که با انتخاب تجهیزات نوری مناسب، طیف نوری مورد نیاز گیاهان داخل آکواریوم را تامین کرد. گیاهان برای انجام فتوسنتز به طیف های رنگ قرمز و آبی نیاز دارند که لامپ های رشد گیاه می توانند این طیف ها را در اختیار گیاه قرار دهند. برای گیاهان داخل آکواریوم بهترین انتخاب می تواند لامپ های گرمسیری یا فتوسنتز باشد که درصد زیادی نور قرمز و آبی دارند و نور نهایی آنها به رنگ صورتی دیده می شود.

لامپ رشد گیاه

برای خرید لامپ رشد گیاه می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

انتخاب نور مناسب آکواریوم گیاهی

پیش از خرید لامپ برای داخل آکواریوم گیاهی بهتر است با برخی عناوین آشنا شد تا بتوان انتخاب مناسب تری داشت:
کلوین: کلوین واحد نشان دهنده رنگ نور است، به این شکل که هرچه عدد کلوین پایین تر باشد طیف رنگ قرمز بیشتر است و هرچقدر عدد کلوین بالاتر رود میزان گستردگی طیف آبی بیشتر می شود. عددهای کلوین پایین باعث غیرطبیعی شدن رنگ ماهی ها و گیاهان شده و کلوین های بسیار بالا هم آکواریوم گیاهی را رنگ پریده و سرد نشان می دهد. به طور معمول عددی حدود 8000 کلوین می تواند رنگ مناسبی به آکواریوم گیاهی بدهد.
PAR: پار مخفف photosynthetically active radiation و به معنای تابش فعال فتوسنتزی است. پار معیار سنجش مقدار نورهای مخصوص فتوسنتز در لامپ های آکواریوم گیاهی است. پیشتر اشاره شد که برای انجام فتوسنتز گیاهان به طیف های دو رنگ قرمز و آبی نیاز دارند و گیاهانی که در آب شیرین زندگی می کنند به نور قرمز نیاز بیشتری دارند. برای تعیین میزان این نورها در لامپ از واحد پار استفاده می شود.
جدول توزیع طیف های نور: نور نهایی که از لامپ به چشم می رسد تشکیل شده از چندین طیف نوری با رنگ های مختلف است. برای دانستن این طیف ها می توان به جدول توزیع طیف های نور مراجعه کرد، هر/قدر میزان نور قرمز و آبی در لامپی بیشتر و رنگ سبز کمتر باشد، نور نهایی تولید شده برای آکواریوم گیاهی مناسب تر است.
CRI: به معنای شاخص تابش رنگ می باشد. هرچه میزان شاخص CRI بالاتر باشد کیفیت تفکیک و تابش نور لامپ بیشتر است. بالاترین عدد این شاخص 100 می باشد. باید دقت کرد که برای مقایسه این شاخص بین دو لامپ باشد شاخص کلوین هر دو لامپ یکسان باشد.

انواع نورهای آکواریوم گیاهی

لامپ هایی که بتوانند به عنوان منبع نور آکواریوم گیاهی استفاده شوند بسیار متنوع هستند، اما تجهیزات نوری که برای رشد گیاهان آکواریوم گیاهی مناسب باشند، محدودند. در ادامه به برخی از پر استفاده ترین انواع این لامپ ها اشاره می شود:
لامپ های 8t و 5t فلورسنت: رایج ترین و پرکاربردترین لامپ های موجود در بازار برای استفاده در آکواریوم های گیاهی این دو مدل می باشند. هنگام خرید باید دقت کرد نوعی خریده شود که مخصوص آکواریوم گیاهی است. کلوین مناسب برای استفاده در آکواریوم گیاهی بین 5500 تا 9000 کلوین است. تنها ایرادی که این لامپ ها دارند کوتاه بودن عمر مفید آنهاست.
لامپ های متال هالید: این لامپ ها شدت نور بالایی را تولید می کنند و محدوده شاخص کلوینشان بین 5500 تا 20000 کلوین است و نسبت به لامپ های فلورسنت عمر مفید بیشتری دارند. برای استفاده در آکواریوم گیاهی مدلی که مناسب است که دارای 5500 کلوین باشد. ایرادی که این نوع لامپ دارد تولید حرارت بالا به هنگام روشن بودن است، در نتیجه حتما باید هنگام استفاده از فن و قاب مخصوص استفاده کرد.
ال ای دی: لامپ های ال ای دی مخصوص آکواریوم اخیرا تولید شده اند و انتخاب آنها می تواند برای صاحبان آکواریوم های گیاهی مشکلاتی را به همراه داشته باشد. زیرا انواع آماده آن بسیار گران قیمت بوده و مدل های دست ساز نیز از کیفیت کمتری نسبت به برندهای معروف برخوردارند. باید توجه داشت که لامپ های ال ای دی آماده ای که در مغازه های الکتریکی به فروش می رسند برای آکواریوم گیاهی مناسب نیستند و حتما باید گونه ای که مختص آکواریوم است خریداری شود.

ترانس 400 وات متال هالید هسته مسی راما

برای خرید ترانس 400 وات متال هالید هسته مسی راما می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

کاربرد آکواریوم های گیاهی

آکواریوم گیاهی یا پلنت می تواند کاربرد و مزایای بسیاری داشته باشد. این آکواریوم ها علاوه بر زیبا کردن منزل محیط های سرد اداری را چشم نواز می کنند. تماشا کردن آکواریوم های گیاهی موجب کاهش استرس و انتقال حس آرامش می شود و رسیدگی به آن ها یک سرگرمی جالب است. آکواریوم پلنت یک محیط امن و طبیعی برای آبزیان و بچه ماهی ها محیا کرده و همچنین بستر مناسبی برای تخم ریزی برخی ماهی ها فراهم می کند. به علاوه وجود گیاهان داخل آکواریوم علاوه بر زیبا کردن فضای آکواریوم، کیفیت آب را بالا برده و از رشد جلبک جلوگیری می کند و در کنار آن علاوه بر جذب کربن دی اکسید داخل آب، اکسیژن هم تولید می کند.

تهران گرولایت مشاهده محصولات دسته بندی های زیر را به شما پیشنهاد می کند:

تهران گرولایت مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می دهد: