هیدروپونیک که با نام آب کشت نیز شناخته می شود از جدیدترین شیوه های کشت گیاه است که در سال های اخیر طرفداران فراوانی پیدا کرده است. در این روش با حذف خاک، از آب به عنوان بستر رشد استفاده می شود به همین علت گلدان هیدروپونیک نیز متفاوت از گلدان های ساده است. در این مقاله قصد داریم ضمن معرفی این محصول، شما را با چند نمونه از گلدان هیدروپونیک آشنا کنیم.

گلدان هیدروپونیک (net pot) چیست؟

هیدروپونیک کشتی بر پایه آب است و ریشه های گیاه به جای خاک در بستر آب قرار می گیرد. به همین دلیل گلدان هیدروپونیک باید دارای دیواره‌ مشبک باشد تا ریشه های گیاه به آسانی از گلدان بیرون زده و داخل بستر آبی قرار بگیرند. گلدان هیدروپونیک که با نام سبد کشت نیز شناخته می شود از جنس پلاستیک است. از این گلدان ها می توان در سیستم کشت طبقه ای و کشت جزر و مد استفاده کرد.

تجهیزات هیدروپونیک و ایروپونیک

برای خرید تجهیزات هیدروپونیک و ایروپونیک می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

مزایای کشت هیدروپونیک

بهبود مصرف آب: در این کشت اتلاف آب بسیار کمتر از کشت سنتی است و ریشه گیاه می تواند آب بیشتری را جذب کند. بنابراین از کشت هیدروپونیک می توان در منطقه ای با شرایط آب و هوایی خشک نیز استفاده کرد.
افزایش جذب کود: در روش هیدروپونیک کود به شکل محلول غذایی به طور مستقیم در اختیار ریشه گیاه قرار می گیرد به همین دلیل علاوه بر افزایش جذب مواد مغذی توسط گیاه، احتمال ایجاد تخریب و ضرر رساندن به محیط زیست توسط کودهای شیمیایی از بین می رود.
استفاده بهینه از فضا: از آنجا که در کشت گلخانه ای هیدروپونیک امکان کشت عمودی نیز وجود دارد می توان در فضایی محدود نهایت استفاده برای کاشت گیاه را برد. به علاوه همانطور که اشاره شد مواد مغذی در این روش به طور مستقیم در اختیار ریشه گیاه قرار می گیرد به همین دلیل ریشه های گیاهان حجیم و بزرگ نخواد شد.
کاهش آفات و بیماری ها: از آنجا که محیط گلخانه، یک محیط بسته و کنترل شده است احتمال ورود آفات و حشرات مزاحم و شیوع بیماری بسیار کمتر از کشت سنتی است. حتی در صورت بروز چنین مشکلی، در کشت هیدروپونیک کنترل و ریشه کن کردن این معضل بسیار آسان تر از کشت خاکی است.

سیستم هیدروپونیک 10 سطله

برای خرید سیستم هیدروپونیک 10 سطله می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

معایب کشت هیدروپونیک

هزینه بر بودن: یک گلخانه هیدروپونیک برای احداث و برپاسازی نیاز به تجهیزات و ابزار مخصوص دارد که این امر می تواند هزینه زا باشد در حالی که اقدام برای کشت سنتی هزینه چندانی نخواهد داشت.
وابستگی به انرژی: سیستم پمپ آب و محلول های مغذی و همچنین سیستم های تهویه داخل گلخانه هیدروپونیک باید به طور مدام روشن باشند در نتیجه مصرف انرژی در این کشت بالاتر از کشت سنتی است.
الزام کنترل و مراقبت دائمی: در کشت هیدروپونیک نیاز است که ph آب، میزان محلول غذایی و عملکرد تجهیزات به طور مدام بازبینی شوند، علاوه بر اینها کنترل دائم نور و میزان دما در این گلخانه ها امری ضروری است.

معرفی گلدان های هیدروپونیک

گلدان هیدروپونیک غالبا برای کشت ایروپونیک نیز قابل استفاده است چراکه هر دو این کشت ها نیازمند گلدان های مشبک است تا ریشه گیاهان از گلدان خارج شود و در معرض آب، محلول های مغذی و جریان هوای مه آلود قرار بگیرد. پیش از آن که شما را با چند نمونه از این گلدان ها آشنا کنیم، بهتر است بدانید که تمامی این محصولات در فروشگاه تهران گرولایت موجود بوده و اگر هرگونه سوالی در این زمینه دارید متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما عزیزان هستند.
گلدان هیدروپونیک سایز کوچک: گلدان هیدروپونیک سایز کوچک در ابعاد 30 میلی مترطول، 34 میلی متر ارتفاع و 51 میلی متر قطر دهانه تولید می شود. دیواره مشبک این گلدان به راحتی امکان خروج ریشه و تماس با آب یا بخار آب را ایجاد می کند. ضخامت مناسب این گلدان موجب می شود فشار ریشه گیاه منجر به آسیب دیدگی و شکستگی گلدان نشود. این گلدان برای گیاهانی مانند گوجه فرنگی و کاهو مناسب است. نکته مهم در رابطه با گلدان هیدروپونیک این است که ابعاد گلدان محدودیتی برای رشد گیاه ایجاد نمی کند چراکه ریشه ها خارج از گلدان امکان رشد حداکثری خواهند داشت.
گلدان هیدروپونیک متوسط: گلدان هیدروپونیک سایز متوسط ساخته شده از پلاستیک تزریقی است و در برابر فشار ریشه مقاومت خوبی از خود نشان می دهد. گلدان هیدروپونیک سایز ۶ با وزن 5/5 گرم و ابعاد 60 میلی متر ارتفاع، 43 میلی متر قطر کفی و قطر دهانه 61 میلی متر برای کشت گیاهانی مانند فلفل دلمه‌ای، کاهو و گل لیلیوم بسیار مناسب است. با تهیه این گلدان از زمان کاشت نشاء تا زمان برداشت محصول، نیازی به تعویض گلدان نخواهید داشت. یکی از مزایای گلدان های هیدروپونیک رشد یکسان گیاهان است، زیرا ریشه های گیاهان به طور یکسان از مواد مغذی بهره مند می شوند.
گلدان هیدروپونیک سایز بزرگ: گلدان هیدروپونیک سایز بزرگ سایز 7 بوده و ابعاد آن عبارت است از قطر دهنه 73 میلی متری، ارتفاع 71 میلی متری و طول 54 میلی متری و ساخته شده از پلاستیک تزریقی ABS می باشد که با وجود انعطاف پذیری، بسیار مقاوم می باشد. دیواره این گلدان مانند سایر گلدان های هیدروپونیک مشبک بوده و دارای شیارهای افقی متعدد می باشد که موجب می شود ریشه های گیاهان به راحتی از گلدان خارج شوند. استفاده از گلدان های هیدروپونیک به ریشه های گیاه کمک می کند تا علاوه بر دسترسی به آو مواد غذایی، فرایند هوادهی و تنفس ریشه ها بهتر انجام شود. گلدان سایز بزرگ برای گیاهانی با ریشه های بزرگ تر مانند انتریوم، لیلیوم، گل رز و گوجه فرنگی می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر فروشگاه تهران گرولایت مطالعه مقالات زیر را به شما پیشنهاد می کند: