چگونه یک اتاق رشد گیاه بسازیم؟

از آنجایی که گیاهان برای فرایند غذاسازی و فتوسنتز نیازمند نور طبیعی خورشید می باشند، برای نگهداری گیاهان زینتی در آپارتمان شما به سطح مناسبی از نور خورشید نیازمند خواهید بود و در صورتی که نور دریافتی منزل شما بسیار ناچیز باشد، نگهداری از گیاهان زینتی بدون در نظر گرفتن این پارامتر مهم، موجب رشد تا معارف گیاه، افزایش فاصله بین برگ و در اصطلاح رشد علفی گیاه خواهد شد و در صورت تداوم شرایط کم نوری در منزل شما به صورت تدریجی گیاهان خود را از دست خواهید داد.

برخی از گیاهان خاص مانند ارکیده، بنفشه افریقایی، در خاستگاه اولیه خود در شرایط بسیار مرطوب رشد و نمو پیدا کرده اند لذا برای نگهداری این گیاهان شما به حجم زیادی از بخار آب و یا  رطوبت نسبی بالا نیاز دارید که تامین رطوبت در چنین سطحی برای فضای کل آپارتمان هزینه زیادی را به شما تحمیل خواهد کرد، حال این سوال پیش می آید که با این تفاسیر بهتر است از پرورش گیاهان در آپارتمان دست بکشیم!؟

پاسخ به این سوال قطعا خیر خواهد بود، امروز با توجه به گسترش علوم کشاورزی و باغبانی و ایجاد ارتباط با علوم دیگر نظیر اپتیک امکانات لازم جهت پرورش گیاهان در هر محیط با هر شرایطی وجود دارد و شما می توانید با ایجاد شرایط رشد و نمو گیاهان مورد نظر خود به صورت مصنوعی لذت کشت و تکثیر و نگهداری گیاهان زینتی مورد علاقه خود را تجربه کنید، اما چگونه؟
با استفاده از یک اتاق رشد گیاه حرفه ای!

در این مقاله همراه شما هستیم تا به معرفی ضروریات ساخت یک اتاق رشد گیاه حرفه ای بپردازیم.

اتاق رشد گیاه

برای خرید اتاق رشد گیاه می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

اتاق های رشد گیاه در ابعاد و اندازه های مختلف طراحی و ساخته می شوند و شما میتوانید قسمتی از فضای خانه را به آن اختصاص دهید، اتاق های رشد گیاه در دو مدل ثابت و غیر قابل جابجایی و متحرک و قابل جابجایی قابلیت ساخت دارند که مدل قابل جابجایی آن می تواند به صورت یک چادر کشت بسیار سبک با تجهیزات قابل جداسازی باشد.

اتاق های رشد گیاه قابل جابجایی (چادرهای کشت گیاه) معمولا دارای یک اسکلت فلزی ستون خرپایی بسیار مستحکم هستند که توانایی تحمل وزن وسایل تجهیزات حرفه ای اتاق رشد گیاه را به طور کامل دارند ، همچنین به سبب افزایش طول عمر اسکلت و تجهیزات اتصالی آن بر روی کلیه قسمت های اسکلت یه لایه استیل ضد زنگ قرار گرفته و از آن در مقابل رطوبت و بخار آب و پدیده اکسیداسیون و زنگ زدگی جلوگیری می کند.

دیواره ها، کف و سقف اتاق رشد قابل جابجایی به وسیله یک پارچه ضخیم رفلکتور یا مایلار پوشش داده می شود که لایه داخلی آن به وسیله یه ماده شفاف آینه گون پوشش داده شده است.

وجود پارچه رفلکتور و پوشش دیوارها و سطوح اتاق رشد به وسیله آن اتلاف نور مصنوعی تولید شده توسط لامپ های رشد ها را به حداقل میزان ممکن می رساند و میتواند بین 30 الی 50 درصد بازدهی جذب نور مصنوعی توسط گیاهان را افزایش دهد، از طرفی وجود پارچه مایلار به پراکندگی و دریافت یکنواخت نور توسط گیاهان نیز کمک میکند همچنین غالب پارچه های رفلکتور دارای پوشش عایق رطوبت می باشند و از خروج رطوبت داخلی اتاق رشد به بیرون جلوگیری خواهند کرد.

پارچه های رفلکتور اتاق رشد دارای دوخت صنعتی و یکپارچه و فاقد درز اضافی می باشند و در صورتی که تحت کشش قرار بگیرند دچار کشیدگی خواهند شد اما پاره نمی شوند همچنین با توجه به آنتی باکتریال بودن پارچه های مایلار ، با استفاده از آن یه محیط کاملا استریل برای پرورش گیاهان ایجاد خواهد شد.
برای تامین نور مورد نیاز گیاهان در اتاق رشد به والواشر های ال ای دی با قابلیت تغییر طیف نشری نیاز خواهید داشت ، این لامپ های نور مصنوعی دارای چندین لاین ال ای دی نور مصنوعی می باشند که میتوانید مبتنی بر دوران رشد گیاهان یا شروع دوران گلدهی در گیاهان طیف نور منتشر شده توسط لامپ را تغییر و تنظیم کنید.

برای خرید رفلکتور برزنتی 65 درصد می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

پس از تنظیم نور مورد نیاز گیاهان نوبت به منبع تامین رطوبت اتاق رشد خواهد رسید، گیاهان برای تنفس از طریق روزنه های موجود بر روی برگ نیازمند رطوبت نسبی مشخصی هستند همچنین وجود رطوبت کافی به گیاهان در تعدیل دمایی کمک خواهد کرد.

برای تامین رطوبت اتاق رشد شما به یک دستگاه رطوبت ساز سرد خانگی یا بخور سرد خواهید بود که بسته به حجم اتاق رشد و دبی خروجی رطوبت مورد نیاز می توانید یک انتخاب بهینه داشته باشید.

آخرین پارامتر تنظیمی اتاق رشد جریان دهی هوا و سیستم تهویه خواهد بود، برای اینکه دمای اتاق رشد در تمامی قسمت ها یکنواخت و پایدار باشد و از سکون هوا و پیدایش بیماری های قارچی در اتاق رشد گیاه جلوگیری شود شما به فن های تهویه هوا و پنکه های سیرکوله نیاز خواهید داشت، هر اتاق رشد حداقل دارای دو پنجره می باشد که میتوان از یک یا هر دو آن به جهت نصب فن های تهویه استفاده کرد، در صورتی که تهویه اتاق رشد گیاه به خوبی صورت بگیرد سطح مناسبی از دی اکسید کربن و اکسیژن به طور پیوسته در اختیار گیاهان قرار خواهد گرفت و گیاهانی سالم و شاداب خواهید داشت.
اگر در اتاق رشد خود از گیاهان بسیار ارزشمند و حساس نگهداری میکنید حداقل ابزار و تجهیزات اندازه‌گیری مورد نیاز شما یک پی اچ متر چهار کاره خاک و یک سختی سنج خواهد بود که بتوان شرایط نگهداری گیاهان را کنترل و مدیریت کرد.

برای تداوم رشد گیاه و همچنین توسعه رشد ریشه در بستر کشت و کمک به فرایند گلدهی و در صورت لزوم ثمردهی گیاهان شما به یک پکیج کود مناسب نیز نیاز خواهید داشت تا در هر دوره از رشد یا گلدهی و یا ثمردهی گیاهان، بتوانید با غلظت استاندارد گیاهان خود را تغذیه کنید تا دچار کمبود مواد غذایی نشوند.

همه آن چیزی که در بالا گفته شد، به شما کمک خواهد کرد تا به صورت کاملا حرفه ای به پرورش گیاهان زینتی در منزل خود اقدام کنید و از پرورش گیاهان لذت ببرید، شما میتوانید برای تهیه کلیه تجهیزات و امکانات یک اتاق رشد حرفه ای اعم از چادر رشد گیاه، لامپ های نور مصنوعی رشد گیاه، دستگاه های رطوبت ساز ، سیستم تهویه اتاق رشد ،پکیج های کامل کود و کلیه نیاز های خود برای تجهیز یک اتاق رشد حرفه ای با مراجعه به سایت تهران تی جی ال (tehrantgl.ir) کلیه نیاز های خود را با اطمینان خاطر از کیفیت و قیمت از مجموعه تخصصی تهران گرولایت تهیه کنید همچنین اگر در این مسیر نیاز به مشاوره تخصصی داشتید می توانید با همکاران ما در بخش پشتیبانی سایت تهران تی جی ال در ارتباط باشید، ما مفتخریم از صفر تا صد این مسیر همراه شما باشیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر فروشگاه تهران گرولایت مطالعه مقالات زیر را به شما پیشنهاد می کند: