ورمیکولیت نام ماده ای معدنی است که متمایل به میکا بوده متشکل از سیلیکات های آلومینیوم، آهن و منیزیم است. این ماده نخستین بار در ایالت کارولینای جنوبی استخراج شد و به شکل تکه های براقی است که رنگش از خاکستری تا طلایی متغیر است. ورمیکولیت به معنای سنگ کرم مانند است و علت این نام گذاری به ظاهر آن به هنگام گرم شدن در دمای بالا برمیگردد.

چگونگی ساخت ورمیکولیت

همانطور که پیشتر گفته شد شکل طبیعی ورمیکولیت سنگی لایه ای و بسیار شبیه به میکا است. معدنچی ها در معادن باز ریخته گری ورمیکولیت را از سنگ های معدن و سایر مواد معدنی جدا می کنند و بر اساس اندازه در دسته های مختلف جای می دهند. سپس در کوره های صنعتی گرم می شوند تا ساختارشان تغییر کند و به رشته های کوچکی شبیه کرم تبدیل شوند به این فرایند لایه برداری گفته می شود. در مرحله آخر محصول به دست آمده بسته به اندازه در چهار دسته متفاوت قرار می گیرد. کوچک ترین اندازه ورمیکولیت برای چشم انسان مثل دانه بزرگ شن است.

کود و خاک

برای خرید کود و خاک می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

کاربرد ورمیکولیت در ساختمان سازی

ورمیکولیت در صنعت ساخت و ساز در دو زمینه عمده استفاده می شود؛ برای ساخت تخته های ساختمانی و گچ و همچنین ساخت عایق در برابر سرما، گرما، صدا و رطوبت در ساختمان ها. ورمیکولیت به علت غیر قابل اشتعال و بی بو بودن بسیار مقرون به صرفه است. علاوه براین مانند مواد دیگر تجزیه و خراب نمی شود و جاذب آفات و جوندگان نیست.

کاربرد ورمیکولیت در بسته بندی

ورمیکولیت ماده ای سبک و غیر قابل اشتعال است به همین دلیل شکل منبسط شده آن به عنوان یک ماده بسته بندی بسیار پرکاربرد است. به علاوه به خاطر قابلیت جاذب بود می تواند از نشت محصولات به هنگام انتقال جلوگیری کند. این ماده معدنی یک انتخاب عالی برای جا به جایی باتری های لیتیومی نیز می باشد، چراکه این باتری ها در صورت بسته بندی نامناسب در معرض آتش سوزی و انفجار قرار دارند. آخرین نکته ای که ورمیکولیت را به انتخاب ایده آلی برای بسته بندی تبدیل می کند این است که در مقایسه با مواد دیگر آسیب کمتری به محیط زیست می زند و به صورت طبیعی قابل تجزیه است.

کاربرد ورمیکولیت در خودروسازی

چند سالی است که ورمیکولیت جایگزین آزبست به عنوان پوشش اصطکاکی در لنت های ترمز و کلاچ اتوموبیل ها شده است. ورمیکولیت به صورت طبیعی در برابر اکسید شدن مقاوم است و به خاطر ویژگی های ذاتی، مقاومت در برابر حرارت و سهولت در ترکیب شدن با مواد دیگر، به شکل گسترده ای در صنعت خودروسازی استفاده می شود.

کاربرد ورمیکولیت در دامداری

ورمیکولیت یک پشتیبان و حامل مناسب برای انواع مواد مغذی است چراکه نرم، جاذب و فاقد جریان است. به همین دلیل برای تولید خوراک دام ها انتخاب مناسبی است. به علاوه ورمیکولیت می تواند حجم بالایی از مایع را در خود ذخیره کند و خوردنش برای حیوانات بی ضرر است.

کاربرد ورمیکولیت در کشاورزی

ورمیکولیت در حفظ رطوبت و مواد مغذی خاک موثر است و به هوادهی خاک کمک می کند در نتیجه ورمیکولیت در بهبود خاک های بی کیفیت بسیار موثر است. این ماده معدنی به تنهایی یا به صورت مخلوط در خاک در بهبود ریشه زایی قلمه ها و جوانه زنی بذرها عملکرد خوبی دارد به علاوه با اضافه کردن ورمیکولیت به چمن میتواند از آنها در برابر گرما محافظت کند. برای تازه نگه داشتن گلهای بریده شده در خانه نیز می توان گل ها را در گلدانی پر از ورمیکولیت با اندکی آب نگه داشت. همچنین از آنجا که این ماده به عنوان یک محیط رشد مناسب شناخته می شود معمولا در ترکیبات کمپوست یا زغال سنگ نارس استفاده می شود و برای افزایش سرعت رشد گیاه شرایط مناسبی ایجاد می کند.

کود فیدینگ Green House Calcium

برای خرید کود فیدینگ Green House Calcium می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

مزایای ورمیکولیت

ورمیکولیت مزایای بسیاری در صنعت کشاورزی دارد و بسیار پر استفاده است، از جمله این مزایا می توان به:
• توانایی بالا در ذخیره آب
• هوادهی خاک
• بهبود ریشه
• حفظ مواد مغذی
• جلوگیری از ایجاد کپک
• عدم تجزیه و پوسیدگی
• و تسریع رشد گیاه اشاره کرد.

معایب ورمیکولیت

این ماده ارزشمند معدنی به رغم مزایای بسیارش معایب اندکی نیز دارد، مانند اینکه گران قیمت است و ماده ای تجدیدپذیر نیست. همچنین اخیرا برخی نگرانی ها در رابطه با تاثیر ورمیکولیت بر سلامتی مطرح شده است.

ورمیکولیت و کشت هیدروپونیک

هیدروپونیک در واقع کشت بدون خاک است و با اینکه کشاورز خاک را از بستر کشت حذف کرده اما از مواد دیگری برای کمک به رشد گیاه استفاده می کند. ورمیکولیت می تواند جایگزین خوبی برای خاک باشد چراکه می تواند در جوانه زنی بذرها یا ریشه زایی قلمه ها موثر باشد، همچنین به رشد سریع تر ریشه و کنترل سطح رطوبت در گیاه کمک می کند. از آنجایی که گیاهان جوان به راحتی در معرض پوسیدگی قرار می گیرند ورموکولیت با کنترل میزان رطوبت می تواند کمک بسیار مهمی به گیاهان بکند.

برای کسب اطلاعات بیشتر فروشگاه تهران گرولایت مطالعه مقالات زیر را به شما پیشنهاد می کند: