آب و هوای مرطوب استوایی و وجود جنگلهایی انبوه با پوشش های گیاهی گوناگون، موجب رویش و رشد میوه های متنوع و رنگارنگ با اشکال و طعم های مختلف شده است. شاید اگر ده سال پیش در ایران از مردم درباره این میوه ها سوال می شد، کسی آنها را نمی شناخت اما میوه های گرمسیری و استوایی در سال های اخیر طرفداران بسیاری پیدا کرده است و افزایش تقاضا برای خرید موجبات افزایش عرضه برای این محصولات را نیز به دنبال داشته است. به همین دلیل علاوه بر واردات این میوه ها، برخی گلخانه ها در داخل کشور نیز دست به تولید و پرورش میوه های گرمسیری و استوایی زده اند.

بازارپسندی محصولات حاره ای در ایران

اوایل میوه های حاره ای و استوایی در تعداد محدودی از میوه فروشی های شمال شهر به فروش می رسید و شاید کمتر کسی علاقه مند به خریدشان بود چراکه ظاهر و طعم آشنایی برای مردم نداشتند. البته با وجود اینکه تقاضای مردم برای خرید میوه های حاره ای و استوایی بالا رفته، اما این محصولات همچنان در گروه کالاهای لوکس قرار داشته و قیمت بالایی دارند، به همین علت ممکن است کیلویی به فروش نرسد، بلکه دانه ای قیمت گذاری شود.  
به علت هزینه بالا برای واردات این میوه ها و با توجه به وجود مناطق گرمسیری در کشور، مانند استان سیستان و بلوچستان، این اراده شکل گرفته است تا بخشی از بازار پررونق این میوه ها را تولیدکننده داخلی تامین کند. البته این نکته هم قابل توجه است که میوه های حاره ای، خواص تغذیه ای و دارویی بسیاری دارند و به خاطر همین خواص و طعم منحصر به فردشان توانستند به سرعت جای خود را در برنامه غذایی و سبد خوراکی مردم پیدا کنند.

خاک و بستر کشت

برای خرید خاک و بستر کشت گیاه می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

کشت گلخانه ای میوه های گرمسیری

بسیاری از میوه های گرمسیری مانند آناناس، دراگون فروت، نارگیل، پاپایا و پشن فروت در شرایط آب و هوایی ایران قابل پرورش نیستند و از آنجا که این میوه ها وارداتی بوده و هزینه های واردات و ترخیص آنها زیاد است، با کشت در گلخانه می توان این محصولات را با قیمت مناسب تر راهی بازار فروش کرد. از آنجا که هوای گرم و مرطوب نواحی استوایی برای رشد این میوه ها مناسب است، برای پرورش این میوه ها در ایران باید مشابه شرایط استوایی را برای آنها بازسازی کرد. در میان میوه های حاره ای، بهترین و آسان ترین میوه برای کاشت در گلخانه آناناس است چراکه ارتفاع گیاهش کم و علفی ست و شرایط رشد آسانی دارد.
گیاهان علفی گیاهانی هستند که در پایان فصل رویش، ساقه ها و برگ هایشان تحلیل رفته و ارتفاعشان به سطح زمین می رسد و مانند درختان هیچ چوب و شاخه با تداومی در بالای سطح زمین ندارند. به همین دلیل در میان میوه های گرمسیری، آنهایی که دارای ساختار علفی هستند برای کشت در گلخانه مناسب ترند تا میوه هایی که دارای درختند مانند نارگیل.
برای بررسی بهتر میوه های استوایی در گلخانه می توانیم آنها را در دو دسته جای دهیم:
• میوه های گرمسیری تک شاخه ای
• میوه های گرمسیری چند شاخه ای

آشنایی با خواص برخی از میوه های استوایی

پشن فروت: این میوه با نام گرانادیلا هم شناخته می شود و میوه ای بسیار لذیذ است. مواد مغذی بسیاری در پشن فروت وجود دارد مانند آنتی اکسیدان ها، مواد معدنی، ویتامین های آ و ث، آهن، فسفر و فیبر و... . همچنین پشن فروت در مهار دیابت، پیشگیری از سرطان، تنظیم فشار خون و افزایش ایمنی بدن، کاهش اضطراب، بهبود گوارش و استحکام استخوان عملکرد موثری دارد. نام دیگر این میوه در ایران میوه ساعتی است.
نارگیل: این میوه گونه های مختلفی دارد و نام درخت آن کوکوس است. نارگیل دارای اسیدهای اشباع و منبع خوبی برای دریافت کلسیم، منیزیم، مس،پتاسیم و روی است. آب نارگیل هم حاوی قندهای ساده، مواد معدنی و الکترولیدهاست. همچنین روغن به دست آمده از میوه نارگیل هم دارای خواص تغذیه ای و دارویی فراوان است.
دراگون فروت: در فارسی به آن میوه اژدها هم گفته می شود. گیاه این میوه گل های سفید رنگی دارد که فقط شب ها شکوفه می زند و دارای عطر خوبی ست. دراگون فروت به علت غنی بودن از ویتامین ها و مواد معدنی، باعث تقویت سیستم ایمنی بدن، کاهش قند خون و جوان سازی پوست می شود. به علاوه آهن موجود در دراگون فروت میتواند با افزایش تعداد گلبول های قرمز خون، در کاهش کم خونی موثر باشد.
آناناس: آناناس که بهترین انتخاب برای کشت در گلخانه است دارای خواص فراوانی ست. یک منبع غنی از ویتامین ث که علاوه بر تقویت سیستم ایمنی میتواند از درد مفاصل نیز جلوگیری کند. این میوه همچنین سرشار از بروملین است که باعث کاهش خلط گلو و بینی می شود و مناسب برای کاهش لخته شدن خون است.

میوه های گرمسیری تک شاخه ای

میوه های پرکشت در این دسته شامل موز، آناناس و پاپایا می باشد. میوه هایی مانند موز و آناناس در شرایط گلخانه ای مشابهی رشد و تولید میوه دارند و گل های آنها همراه با رشد گیاه، زیر برگ ها تولید می شود. اما پاپایا شرایط رویش و میوه دهی متفاوتی دارد و برای تولید گل، گیاه به شرایط نوری و دمایی متفاوتی در گلخانه نیاز دارد.
موز: گیاه موز پرحجم و بلند است بنابراین گلخانه باید دارای ارتفاع زیاد بوده و فاصله کاشت بوته ها از هم زیاد باشد. موز به دمایی بالاتر از 22 درجه و رطوبت و آبیاری زیاد نیاز دارد و خاک کشت آن باید ساختاری شنی داشته و غنی از مواد آلی باشد. همچنین زهکشی خاک برای کشت موز بسیار مهم است.
آناناس: پیشتر گفته شد که آناناس راحت ترین کشت در گلخانه را دارد، این میوه نسبت به موز آب کمتری می خواهد و حساسیت زیادی به کاهش دما و رطوبت ندارد. اما چون در صورت وجود آب ریشه هایش به سرعت پوسیده می شود خاک کشتش باید دارای زهکشی مناسب باشد. جذب مواد غذایی در آناناس بیشتر توسط برگ ها صورت می گیرد و هنگام میوه دهی به نور زیادی نیاز دارد.
پاپایا: بستر کشت پاپایا باید سبک باشد. ریشه این میوه مانند آناناس به جمع شدن آب حساس است و در زمان میوه دهی خاک و هوای خشک برای آن مناسب است ولی در زمان رشد، گیاه به آبیاری منظم نیاز دارد. بهتر است کشت آن را در میانه زمستان شروع کرده تا میوه های آن در اواسط تابستان یا اواخر پاییز قابل برداشت باشند. این گیاه قدی کوتاه داشته و امکان کشت متراکم برایش وجود دارد.

پکیج های کاشت تا برداشت

برای خرید پکیج های کاشت تا برداشت می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

میوه های گرمسیری چند شاخه ای

کشت این گروه نسبت به گیاهان تک شاخه ای و علفی سخت تر است زیرا رشد آنها چند ساله بوده و ارتفاع بلند با شاخه های فراوان دارند، در محیط گرم و کنترل شده گلخانه رشد بیشتری داشته و به همین دلیل نیاز به هرس دائمی دارند بنابراین هزینه های نگه داری از آنها بالاست. در بین میوه های چند شاخه ای می توان به انبه، پشن فروت و گلابی جنگلی اشاره کرد.
انبه: این میوه جزو گیاهان درختی با رشد چند ساله است و تنها گونه پاکوتاه آن در گلخانه قابل کشت است. در سال اول کشت باید هرس فرم دهی برای این گیاه به شکل درست انجام پذیرد. انبه پاکوتاه برای رشد به نور زیاد و دمایی بین 25 تا 30 درجه نیاز دارد. همچنین بستر کشتش باید سبک و با زهکشی مناسب باشد.
پشن فروت: این میوه به آسانی در گلخانه قابل کشت است و مهم ترین نکته در کشت آن ایجاد سیستم داربستی در گلخانه است چراکه گیاه پشن فروت، گیاهی رونده است و با ایجاد داربست می توان از فضا استفاده بهتری کرد. پشن فروت در دمای 25 تا 30 و رطوبت بالاتر از65 درجه عملکرد بهتری خواهد داشت اما در کل به نسبت بقیه میوه های استوایی حساسیت کمتری به تغییرات در شرایط نگه داری و نوع خاک کشت دارد. در هوای نیمه ابری هم می تواند رشد مناسبی داشته باشد و وجود حشرات تغذیه کننده مانند زنبور برای گرده افشانی می تواند در عملکرد میوه دهی تاثیر چشمگیری داشته باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر فروشگاه تهران گرولایت مطالعه مقالات زیر را به شما پیشنهاد می کند: