بسیار پیش می آید که آب های لوله کشی دارای طعم، رنگ یا بو باشند، برای از بین بردن این ویژگی های آزاردهنده می توان از تصفیه کننده های آب استفاده کرد. دستگاه های تصفیه آب مدل های مختلفی دارند، یکی از رایج ترین مدل ها فیلتر کربنی است. در ادامه به معرفی کامل این محصول خواهیم پرداخت.

فیلتر کربنی چیست؟

فیلتر کربنی یا فیلتر کربن فعال یکی از شناخته شده ترین و رایج ترین فیلترها برای تصفیه آب است. با استفاده از این روش مواد آلی موجود در آب به وسیله کربن های فعال جذب می شود. چراکه مواد آلی داخل آب دارای ساختار کربنی هستند و می توانند ایجاد تاثیر منفی بر کیفیت آب داشته باشند. این فیلترها به خاطر آنکه حاوی کربن فعال هستند، می توانند بلافاصله آلاینده های داخل آب را جذب کنند.

روش تصفیه آب با فیلتر کربن اکتیو

ساختمان تصفیه کننده هایی که دارای فیلتر کربن فعال هستند متشکل است از:
• یک مخزن
• شیر ورودی
• سیلیس
• کربن فعال شده
• شیر خروجی
برای تصفیه بهتر آب در تصفیه کننده های کربن فعال معمولا از بستر سیلیسی استفاده می شود به این شکل که اول یک لایه سیلیس ایجاد شده و بعد روی آن با کربن فعال پوشانده می شود. وجود این لایه باعث می شود تصفیه و پاکسازی آب بهتر انجام شود و مواد جامد معلق در آب بهتر جذب فیلتر شوند.
جنس بدنه مخزن معمولا فلز استیل یا FRP می باشد و کربن فعال شده درون آن ریخته می شود. آبی که دارای PH خنثی می باشد از طریق شیر ورودی وارد مخزن می شود و مواد آلی خود را با عبور از لایه های کربنی از دست می دهد و در مرحله پایانی با عبور از بستر سیلیس مواد جامد آن نیز حذف می شوند و آب تصفیه شده و زلال از شیر خروجی از مخزن خارج می شود.
به مرور زمان جذب مواد آلی آب و عبور ذرات جامد باعث ایجاد یک لایه ژله ای بر روی فیلترهای کربنی می شود که باعث کاهش عملکرد مفید آنها می شود، به همین دلیل باید حتما با استفاده از روش های مختلف مانند شستشوی معکوس، فیلتر کربن تمیز شود.

فیلتر کربن گلخانه

برای خرید فیلتر کربن گلخانه می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

انواع فیلترهای کربنی

فیلترهای کربن فعال بر اساس نوع کربن و سایز ذرات آن به سه دسته تقسیم می شوند:

فیلتر کربنی دانه ای یا گرانول: این مدل به فیلتر کربنی شنی نیز معروف است. در این روش دانه های کوچک و شن مانند که از جنس کربن هستند، عمل تصفیه را انجام می دهند. فیلترهای کربنی گرانول بهتر است در مواقعی استفاده شوند که میزان مواد جامد معلق در آب بسیار زیاد باشد، در غیر اینصورت تهیه این نوع فیلتر تصفیه کننده صرفه اقتصادی ندارد.
فیلتر کربنی پودری: فیلتر کربن فعال پودری نسبت به فیلتر دانه ای سطح تماس بیشتری با قطرات آب داشته و توانایی زیادی در جذب مواد آلی آب دارد. در نتیجه این نوع فیلتر بیشتر از نوع دانه ای می تواند بو، رنگ و طعم نامطبوع آب را از بین ببرد. فیلتر کربن فعال پودری نه تنها برای تصفیه آب استفاده می شود بلکه کاربردهای متعدد دیگری در صنایع غذایی، داروسازی، تولید مواد آرایشی و بهداشتی و تصفیه هوا دارد.
فیلتر کربنی بلاک: فیلترهای کربنی بلاک از دانه های کربن فعال و یک عامل نگه دارنده درست شده اند. این عامل نگه دارنده گرانول های کربنی را در کنار هم نگه می دارد تا عمل تصفیه بهتر و به طور یکنواخت صورت گیرد. فیلترهای کربنی بلاک حتی از فیلترهای پودری هم کارآمدتر هستند زیرا در این مدل دانه های کربن به شکل متراکم تری قرار دارند و عبور آب از فیلتر کندتر صورت می گیرد، درنتیجه تصفیه به شکل بهتری انجام می شود.

کاربرد فیلتر کربن فعال یا اکتیو

فیلترهای تصفیه کربن فعال با توانایی بالایی که در جذب مواد آلی آب، و کاهش بو، طعم و رنگ نامطبوع آب دارند، در زمینه های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند، در ادامه به این موارد اشاره می شود:

فیلتر کربنی در تصفیه آب آشامیدنی: وجود مواد آلی مضر در آب موجب رشد و افزایش میکروب ها و میکروارگانیسم ها می شود، که این امر می تواند موجب ایجاد بیماری در دستگاه گوارش شود. دستگاه های تصفیه کننده با روش کربن فعال می توانند رنگ کدر آب را به طور کامل برطرف کنند. علاوه براین فیلترهای کربنی کلر موجود در آب و نیاز به مواد گندزدا را هم از بین می برد.
پیش تصفیه اسمز معکوس: اسمز معکوس یکی از روش های تصفیه آب است که با نام آب شیرین کن هم شناخته می شود و می تواند درصد زیادی از املاح، نمک و یون های مضر آب را حذف کند. برای بهبود روند تصفیه و بالارفتن کیفیت آب خروجی بهتر است یک مرحله پیش تصفیه انجام شود. به این صورت که آب قبل از ورود به سیستم تصفیه کننده RO یا اسمز معکوس، از یک فیلتر کربنی عبور می کند و مواد آلی و کلر موجود در آب جذب این فیلتر می شود. وجود مرحله پیش تصفیه همچنین موجب می شود که عمر فیلترهای اسمز معکوس بیشتر شود.
تصفیه آب استخر: استفاده مداوم از آب استخر باعث ایجاد بو و رنگ می شود و این موضوع آب را تبدیل به محل مناسبی برای رشد میکروب ها می کند. استفاده از تصفیه کننده با فیلتر کربن فعال یکی از بهترین و موثرترین راه ها برای تمیز کردن آب استخر است. فیلترهای کربن فعال قدرت بالایی در جذب مواد آلی و آلاینده های آب دارند بنابراین تعبیه آنها می تواند استفاده از گندزداها و مواد شیمیایی را کاهش دهد. در نتیجه انتخاب این فیلترها می تواند بسیار مقرون به صرفه باشد. به علاوه با کاهش استفاده از مواد شیمیایی و کلر در آب استخر، پوست و بدن انسان کمتر در معرض آسیب قرار می گیرد.
تصفیه فاضلاب صنعتی: فاضلاب صنعتی در واقع آبی است که در روند تولید یک محصول به عنوان ماده ای مصرفی مورد استفاده قرار گرفته و سپس از سیستم خارج شده است. این فاضلاب ها غالبا حاوی مقادیر زیادی مواد آلی، کلر و آلاینده های دیگر هستند و به همین دلیل رنگ خاکستری و کدر دارند. بنابراین باید پیش از خروج از کارخانه تصفیه شوند تا آسیبی به اکوسیستم و محیط زیست وارد نکنند.

فیلتر کربن گلخانه 80 سانتیمتری Black Ops

برای خرید فیلتر کربن گلخانه 80 سانتیمتری Black Ops می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

مزایای تصفیه آب با فیلتر کربن

همانطور که پیشتر اشاره شد استفاده از فیلترهای کربن فعال می تواند درصد بسیار بالایی از مواد آلی و کلر موجود در آب را حذف کند. به همین دلیل به آسانی رنگ، بو و طعم نامطبوع آب را حذف می کند و همچنین املاح مفید آب را نگه می دارد. تهیه فیلترهای کربن فعال از نظر اقتصادی بسیار مقرون به صرفه است و هزینه نگه داری پایینی دارد. به علاوه به آسانی با روش بک واش تمیز می شود.

معایب فیلتر کربن فعال

فیلتر کربن فعال با وجود تمام مزایایی که برای آن ذکر شد دارای معایبی نیز می باشد که این معایب به شرح زیر است:
• این فیلترها باید به طور مرتب تعویض شود.
• فیلتر کربن توانایی حذف رسوبات و جذب برخی مواد مانند مس، آرسنیک، آزبست و همچنین نیترات و باکتری ها را ندارد.
• آلاینده ها توسط این فیلتر از آب جدا می شوند اما از بین نمی روند.

روش های احیا فیلتر کربن فعال

قبلا اشاره شد که بر روی فیلترهای کربنی به مرور زمان لایه ژله ای تشکیل می شود که عملکرد فیلتر را کاهش می دهد. با استفاده از روش بک واش یا پس شویی می توان فیلترها را تمیز کرد. پس شویی به این شکل است که آب با فشار به صورت برعکس وارد فیلتر می شود و لایه لزج تشکیل شده از ورودی مخزن خارج می شود. این کار به افزایش طول عمر فیلتر کمک می کند. همچنین از آنجا که تعویض کربن های فعال در فیلتر هزینه بر است، می توان با استفاده از بخار آب اقدام به احیا کربن ها کرد. به این صورت که ابتدا یک بوشن برای وارد کردن هوا و بخار تهیه می شود و بعد بخار و هوای داغ به داخل فیلتر هدایت شده و کربن به مدت نیم ساعت در مجاورت این هوای داغ قرار می گیرد و به این شکل کربن های داخل فیلتر احیا می شوند.

قیمت فیلتر کربن فعال شده

عوامل متعددی می توانند در تعیین قیمت فیلتر کربن فعال موثر باشند از جمله:
• نوع کربن استفاده شده در فیلتر و اصل یا تقلبی بودن آن
• مقدار کربن موجود در فیلتر
• نوع استیلی که در پوشش فیلتر به کار رفته است
• وجود یا عدم وجود قابلیت احیا برای کربن داخل فیلتر

فن بین کانالی دمنده مدل VLN-15C2S-HP (پر قدرت)

برای خرید فن بین کانالی دمنده مدل VLN-15C2S-HP (پر قدرت) می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

طراحی و تولید فیلتر کربنی

طراحی و تولید فیلترهای کربن فعال باید توسط مهندسین مختصص و ماهر انجام پذیرد. توجه به دو نکته در طراحی این فیلترها ضروری است؛ اول سرعت جذب مواد آلی و ذرات به سطح فیلتر و دوم سرعتی که برای بک واش یا شست وشوی معکوس نیاز است. در نتیجه قطر مخزن باید با توجه به دبی ورودی در بهترین حالت انتخاب شود تا سرعت مناسب بوجود بیاید. همچنین با توجه به کاربرد و مصرفی که آب تصفیه شده خواهد داشت باید مناسب ترین نوع کربن انتخاب شود. به علاوه در طراحی این فیلترها  باید به ایجاد قابلیت احیا کربن و تعداد دفعاتی که می توان این عمل را انجام داد توجه کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر فروشگاه تهران گرولایت مطالعه مقالات زیر را به شما پیشنهاد می کند: