مزیت فیلتر کربنهای خارجی به داخلی ؟
هوای محیطی که در آن به کشت گیاهان خود می پردازید باید پاک و عاری از هر گونه آلودگی باشد. وجود آلودگی بر رشد گیاه تاثیر بسزایی خواهد شد. هوای نامناسب و تصفیه نشده محیط را برای رشد انواع میکروب ها و آفت ها فراهم می کند. به همین دلیل است که از هواکش های مخصوص استفاده می کنیم تا همواره هوای محیط را در شرایط ایده آل قرار دهیم. این هواکش ها همراه با یک فیلتر در اختیار شما قرار می گیرند. این فیلتر ها قابل تعویض هستند و هر هواکش ممکن است ابعاد متفاوتی از دیگر داشته باشد در نتیجه در انتخاب فیلتر مناسب دقت کنید.

امّا این تنها مسئله ای نیست که باید به آن توجه کنید. کیفیت فیلتر کربن و کارآیی آن مسئله ای مهمتر خواهد بود. به طبع هر چقدر فیلتر از کیفیت بالاتری برخوردار باشد، هم محیط را از هر آلودگی پاک خواهد کرد و هم ماندگاری و دوام بیشتری خواهد داشت.
ممکن است که مدل های خارجی هزینه بیشتری داشته باشند، با این حال طول عمر آنها این مسئله را جبران می کند. همچنین کیفیت کربن به کار رفته نسبت به مدل های داخلی بالاتر است.
برای مثال یک فیلتر کربن ساخت استرالیا را در نظر بگیرید. در ساخت این فیلتر از کربن استرالیایی RC-412  استفاده شده است. کربن ها توسط ماشین های خودکار تصفیه شده اند تا در خالص ترین حالت خود باشند. هر چقدر میزان خلوص آنها بالا تر باشد بهتر می توانند آلودگی محیط را پاک کنند. علاوه بر آن، تعداد کربن های به کار رفته در آن به بالاترین میزان است. دستگاه های سازنده فیلتر به گونه ای کربن ها را مرتبط می کنند تا کمترین فاصله را از یکدیگر داشته باشند و تعداد بیشتر در داخل فیلتر به کار رود. همین مسئله باعث میشود هنگام جا به جا کردن، کمترین حرکتی در آنها دیده شود.

همچنین طراحی این فیلتر کربن خارجی به گونه ای صورت گرفته است تا با اکثر هواکش و تصفیه کننده های هوا هماهنگ و ابعادی متناسب با آنها را داشته باشد. در ساخت بدنه آنها نیز از آلومینیوم مقاوم و در عین حال با وزن کم استفاده شده است.
از نکات دیگر در طراحی فیلتر کربن خارجی و مزیت آنها بر فیلترهای داخلی، کیفیت شبکه مش که روی کربن ها قرار می گیرد به گونه است تا بیشترین جریان هوا عبور کند. هر چقدر میزان جریان هوا بیشتر باشد، به طبع میزان پاک کنندگی آن توسط کربن ها بیشتر خواهد بود. حتی در برخی مدل ها دو فیلتر اضافه در درون فیلتر به کار رفته تا پاک کنندگی را به حداکثر برسانند.

در کل می توانیم بگویم فیلترهای خارجی در برابر هزینه ای که پرداخت می کنید، عملکرد و کارآیی بهتری را ارائه می دهند. در ابعاد مختلف و متنوع تولید می شوند که با هر نوع هواکشی که در اختیار داشته باشید می توانند هماهنگ شوند. میزان کربن به کار رفته در ساخت آنها از خلوص بیشتری برخوردار است. استفاده کردن از کربن فیلتر می تواند علاوه بر پاک کردن فضای گلخانه شما کمک می کند تا بوی نامطبوع نیز از بین برود. انتخاب گزینه مناسب به بودجه شما بستگی خواهد داشت. هستند فیلتر کربن های خارجی که قیمت مناسب تری برای بودجه های کمتر دارند. برای اطلاعات بیشتر می توانید سوالات خود را در بخش نظرات مطرح کنید.