سمپاش چیست؟

سمپاش از پرکاربردترین تجهیزات در کشاورزی بوده و نوعی ابزار بادی است. عملکرد سمپاش همانطور که از نام آن پیداست به این صورت است که مایع سم را روی گیاه اسپری می کند. میزان و حجم مایعی که اسپری می شود بستگی به اندازه سمپاش دارد. 

آشنایی با انواع سمپاش

سمپاش ها در مدل های متنوعی برای کاربردهای مختلف تولید می شوند. هر پرورش دهنده می تواند با توجه به شرایط زمین و نیاز خود بهترین مدل سمپاش را تهیه کند. در ادامه مقاله به معرفی انواع سمپاش ها می پردازیم. 

1. سمپاش دستی

سمپاش های دستی ساده ترین نوع سمپاش هستند و کاربرد اصلی آنها برای زمین های کوچک و باغچه های خانگی است. سمپاش های دستی به 3 دسته تقسیم می شوند: 

  • سمپاش دستی تلمبه ای: سمپاش های تلمبه ای دارای یک پیستون هستند، هنگامی که کشاورز پیستون را حرکت می دهد، فشار هوایی که داخل مخزن وجود دارد مایع را به نازل می فرستند. 
  • سمپاش دستی شارژی: در مدل شارژی نیازی به وارد کردن نیروی دست نیست، چرا که از باتری به عنوان منبع تغذیه استفاده شده است. 
  • سمپاش دستی دوکاره: این مدل از پرکابردترین مدل های سمپاش دستی است. زیرا در صورتی که شارژ باتری تمام شود می توان به صورت دستی از سمپاش استفاده کرد. 

2. سمپاش پشت موتوری

ساختار و ظاهر این مدل مشابه سمپاش دستی است، با این تفاوت که در بدنه سمپاش پشت موتوری یک موتور بنزینی وجود دارد که فشار لازم برای پاشیدن سم را ایجاد می کند. این نوع در دو مدل اتومایزر و لانسی به بازار عرضه می شود. قدرت پاشش و طول پرتاب مدل اتومایزر بیشتر از مدل لانسی بوده و علت این امر تفاوت عملکرد این دو مدل است. 

3. سمپاش فرغونی

سمپاش های فرغونی دارای پایه های چرخ دار و موتور بنزینی هستند. به همین دلیل بهترین انتخاب برای سمپاشی باغ های میوه و مزارع کوچک می باشند. یکی از مزایای سمپاش فرغونی این است که قابلیت اتصال چند شلنگ به طور همزمان به آن وجود دارد که باعث می شود فرایند سمپاشی با سرعت بیشتری انجام شود. 

4. سمپاش پشت تراکتوری

این مدل برای استفاده در مزارع و مراتع وسیع ساخته شده است و همانطور که از نام آن پیداست به پشت تراکتور نصب می شود. البته یک مدل سمپاش تراکتوری کششی نیز وجود دارد که دارای چرخ بوده و به مال بند تراکتور وصل می شود. 

5. سمپاش زنبه ای

این محصول ساختاری مشابه سمپاش موتوری دارد با این تفاوت که فاقد مخزن قابل حمل می باشد. بنابراین ابتدا یک مخزن متناسب با نیاز کشاورز تهیه می شود و سم توسط موتور سمپاش زنبه ای پخش می شود. یکی از کاربردهای این محصول برای مناطق صعب العبور است. 

آشنایی با بهترین مدل های سمپاش

همانطور که دیدید سمپاش ها انواع گوناگونی دارند و هر فردی می تواند با توجه به وسعت زمین و نیاز خود مدل مناسب را انتخاب کند. در ادامه شما را با دو نمونه از بهترین مدل های سمپاش آشنا خواهیم کرد. 

سمپاش 2 لیتری  METEC

سمپاش 2 لیتری METEC یک محصول باکیفیت برای استفاده های خانگی و باغچه های کوچک است. اتصالات این سمپاش ساخت کشور چین و مخزن آن ساخت ایران می باشد. سمپاش 2 لیتری METEC همچنین دارای دو نازل مستقل برای مه پاشی خطی متمرکز و غبار پاشی پودری، افشان و غیر متمرکز می باشد. 

این سم پاش دارای قدرت اسپری و پرتاب بسیار بالا می باشد و مبتنی بر اصول ارگونومیک طراحی و تولید شده است، به همین دلیل کمترین فشار را به عضلات دست وارد کرده و در عین حال بیشترین قدرت پاشش را ایجاد می کند. 

بدنه این محصول از جنس پلاستیک فشرده تزریقی و بسیار ضخیم و مستحکم است. سمپاش 2 لیتری METEC یک انتخاب عالی برای سمپاشی و کودپاشی گیاهان خانگی است. 

سم پاش 5 لیتری کولی بهکو مدل BP-CS5F

سم پاش 5 لیتری کولی بهکو مدل BP-CS5Fیک محصول باکیفیت و ساخت کشور تایوان است. این محصول دارای بند بوده و قابل حمل بر روی دوش می باشد.

 ساختار این سمپاش از مخزن پلاستیکی مستحکم ۵ لیتری، شلنگ بلند و انعطاف پذیر، لانس فشاری فلزی و تلمبه بسیار باکیفیت تشکیل شده است که باعث می شود علاوه بر سم پاشی و کودپاشی گلخانه ها و باغ ها، امکان سمپاشی درختان، شاخه های بلند و درختچه های بلند خانگی برای پرورش دهنده فراهم شود. 

از نقاط قوت این محصول می توان به مرغوب بودن ساختار و بدنه، وجود سوپاپ تخلیه هوا و تنظیم میزان خروجی سیال اشاره کرد. 

برای خرید تجهیزات اندازه گیری اتاق رشد گیاه می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

کلام پایانی

در این مطلب سعی کردیم شما را با انواع سمپاش آشنا کنیم تا در صورت نیاز بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید. در صورتی که شما یک پرورش دهنده خانگی گل و گیاه هستید می توانید انواع سمپاش ها با بهترین کیفیت را از فروشگاه تهران گرولایت تهیه نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر فروشگاه تهران گرولایت مطالعه مقالات زیر را به شما پیشنهاد می کند: