راهنمای خرید سمپاش

ساختار سمپاش ها از چند قسمت تشکیل شده است. برای خرید سمپاش مناسب باید با این بخش ها آشنا باشید و به ویژگی های اجزاء سمپاش توجه کنید. این بخش ها عبارتند از:

نازل

نازل ها وظیفه اسپری و پخش کردن سم را بر عهده دارند و کوچک ترین قسمت در ساختار سمپاش هستند. اندازه قطرات، طول پرتاب و قدرت پاشش بستگی به نوع عملکرد و جنس نازل دارد. 

پمپ

پمپ به صورت منظم و یکنواخت سم را از مخزن به نازل می رساند. به طور کلی دو نوع پمپ در سمپاش ها وجود دارد، پمپ دستی و پمپ موتوری. منبع انرژی پمپ های نوع دوم بنزین یا برق است. 

مخزن

مخزن سمپاش محل نگهداری سم می باشد. مخزن ها ظرفیت های مختلفی دارند و بسته به ابعادشان ممکن است قابل حمل یا ثابت باشند. مخزن های قابل حمل یا روی دوش قرار می گیرند و یا با چرخ قابل حرکت دادن هستند. 

برای خرید رطوبت ساز صنعتی و خانگی می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

معرفی انواع سمپاش

یکی از مهم ترین نکات برای خرید سمپاش و انتخاب بهترین مدل، آشنایی و شناخت انواع سمپاش است. در ادامه به طور مختصر انواع سمپاش را به شما معرفی خواهیم کرد. 

سمپاش دستی: ساده ترین شکل سمپاش ها که دارای سه مدل تلمبه ای، شارژی و دوکاره است. از سمپاش های دستی معمولا در منازل، باغچه ها و باغ های نه چنان بزرگ استفاده می شود. 

سمپاش پشت موتوری: سمپاشی که مخزن آن به صورت کوله ای روی دوش قرار می گیرد و یک موتور بنزینی نیروی لازم برای اسپری کردن سم را تامین می کند. غالبا از این مدل برای سمپاشی درختان میوه و باغ ها استفاده می شود. 

سمپاش فرغونی: این سمپاش ها دارای موتور بنزینی بوده و روی پایه ای چرخ دار قرار می گیرند. سمپاش فرغونی قابلیت اتصال چند شیلنگ را به طور همزمان دارد. کاربرد اصلی این سمپاش ها در باغ ها و مزارع کوچک می باشد. 

سمپاش تراکتوری: این نوع سمپاش یا به طور مستقیم پشت تراکتور نصب می شود و یا روی پایه چرخ دار قرار گرفته و توسط تراکتور کشیده می شود. سمپاش تراکتوری برای مراتع بزرگ و وسیع مناسب است. 

سمپاش زنبه ای: این سمپاش ها دارای مخزن قابل حمل نیستند و به یک مخزن ثابت وصل می شوند. سم از منبع توسط شیلنگ به سمپاش رسیده و به نقاط مدنظر باغدار پاشیده می شود. 

یک روش دیگر برای دسته بندی سمپاش وجود دارد که بر اساس آن سمپاش ها به دو نوع تقسیم می شوند: 

سمپاش های پایان شیلنگ: این سمپاش ها به یک شیلنگ ساده آب وصل می شوند، مخزن سمپاش از مواد شیمیایی پر شده، آب وارد شده از شیلنگ سم را رقیق می کند و سمپاش فرایند سمپاشی را آغاز می کند. 

سمپاش های مخزنی فشرده ساز: سمپاش مخزنی فشرده ساز از متداول ترین سمپاش های موجود در بازار است. در این مدل مایع غلیظ سم و مقدار معینی آب داخل مخزن ریخته می شود، اهرم سمپاش کشیده می شود و فشار هوا ترکیب داخل مخزن را به بیرون پرتاب می کند. 

نکات مهم برای خرید سمپاش

  1. متراژ و وسعت زمین خود را در نظر داشته باشید. انتخاب مناسب ترین مدل سمپاش بستگی به اندازه محلی دارد که قصد سمپاشی آن را دارید. 
  2. نازل های مختلف میزان و نوع پاشش متفاوتی دارند، هنگام خرید حتما به ویژگی های نازل دقت کافی داشته باشید. 
  3. برای حذف علف های هرز و کشتن آفات باید از سمپاش های جداگانه استفاده شود. بنابراین کشاورزان و باغبانان حداقل به دو سمپاش نیاز دارند. 
  4. اگر قصد سمپاشی به درختان با شاخه های بلند را دارید، هنگام خرید سمپاشی را انتخاب کنید که میله نازل بلند داشته باشد. 
  5. هنگام خرید سمپاش، حتما ماسک، دستکش و عینک ایمنی نیز تهیه کنید. تماس سم و بخارات آن با بدن می تواند سلامت شما را به طور جدی به خطر اندازد.

سخن پایانی

بعد از آشنایی با انواع سمپاش ها، یکی از مهم ترین گام ها برای خرید سمپاش، مراجعه به یک فروشگاه معتبر است. خرید سمپاش بی کیفیت می تواند برای گیاهان و محصولات خسارت به بار بیاورد. اگر اطلاعات چندانی در این زمینه ندارید، برای انتخاب محصول مناسب حتما از یک متخصص کمک بگیرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر فروشگاه تهران گرولایت مطالعه مقالات زیر را به شما پیشنهاد می کند: