قلمه‌ها بر حسب نوع گیاه می‌تواند به صورتهای خشبی (چوبی) ، نیمه خشبی ( نیمه سخت) و علفی (سبز) ، قلمه برگ ، قلمه ریشه صورت گیرد. تکثیر گیاهان در روش قلمه زنی بر حسب نوع گیاه و استعداد ریشه‌زایی آنها نیز متفاوت است گاهی این اتفاق به سادگی رخ می دهد و قلمه را بعد از جداسازی از گیاه مادر می توان مستقیما در بستر کشت قرار داد و یا ابتدا در آب ریشه دار کرد و سپس به بستر اصلی کشت انتقال داد.
گاهی بر حسب نوع گیاه جز به کمک هورمون های ریشه زایی یا Rooting hormonesقلمه زنی امکان پذیر نخواهد بود.مانند گل رز و برخی از گونه‌های خاص کاکتوس‌ها و گل بنفشه آفریقایی که به سختی ریشه می دهند و باید از هورمون ریشه زایی در تکثیر آن ها استفاده کرد. این فراورده به صورت مصنوعی هورمون اکسین را که به صورت طبیعی در برخی گیاه وجود دارد و باعث توسعه ریشه در گیاه می شود را در اختیار قلمه قرار می دهد و باعث رشد سریعتر ریشه و همچنین کیفیت بهتر و قویتر ریشه خواهد شد. استفاده از هومون ریشه زایی (Rooting hormones)چه در گیاهان جوان و گیاهان تنه چوبی و چه با برگ ها و یا در ریشه ها به طور چشمگیری شانس تکثیر را افزایش می دهد. این هورمون ها به سه صورت پودری و  مایع و ژل تولید می شوند. که در این مقاله به معرفی یکی از بهترین انواع این هورمون های ریشه زایی که به صورت ژل می باشد و همچنین معرفی یکی از بزرگترین و حرفه ای ترین فروشندگان ژل قلمه زنی مجموعه تهران گرولایت می پردازیم.
یکی از انواع این هورمون های ریشه زایی که مناسب جهت قلمه زنی انواع گیاهان است. ژل قلمه زنی کلونکس ( Clonex Rooting Gel) می باشد که توسط سایت تهران گرولایت به عنوان یکی از بزرگترین سایت های فروش اینترنتی محصولات کشاورزی و باغبانی با حجم 50 میلی گرم ارائه می شود.
ژل قلمه زنی Clonex حاوی ایندول بوتیریک اسید است که یک نوع هورمون گیاهی است که مسئول تحریک تقسیم سلولی و شروع رشد ریشه و جزء فعال این هورمون ریشه زایی می باشد. ژل قلمه زنی Clonex حاوی ترکیبی منحصر به فرد از هورمون ها و عوامل ضد قارچی و ویتامین ها و مواد معدنی در یک پایه ژل بسیار مقاوم و تثبیت شده است. ژل ریشه زایی کلونکس در سازمان حفاظت از محیط زیست ایالات متحده آمریکا (EPA) ثبت شده است و برای استفاده در تمام محصولات غذایی در همه 50 ایالت به علاوه واشنگتن دی سی و پورتوریکو مورد تایید است و تنها ژل ریشه زایی است که توسط وزارت کشاورزی کلرادو تایید شده است.ژل قلمه زنی کلونکس دارای طیف کاملی از مواد مغذی معدنی و عناصر کمیاب برای تغذیه قلمه های جوان در مراحل مهم تکوین آنها است. این ژل قلمه زنی از سال 1988 با تکثیر میلیاردها کلون با موفقیت ریشه زایی کرده است .این محصول با توسعه ی انفجاری ریشه در سود آوری به همه ی پرورش دهندگان جدی در زمینه تکثیر گیاه کمک کرده است.
ژل قلمه زنی کلونکس دارای طیف کاملی از مواد مغذی معدنی و عناصر کمیاب برای رشد و توسعه ی ریشه گیاه شامل نیترات کلسیم ، نیترات پتاسیم ، اسید فسفریک ، سولفات پتاسیم و نیترات آمونیوم می باشد.Clonex Rooting Gel با پوشش فوری و چسبندگی زیاد سطح بافت برش خورده را مهر و موم کرده و مانع از بروز آلودگی در بافت گیاه می شود و همچنین آمبولی هوا را در بافت عروقی گیاهان متوقف می سازد و از پژمردگی برش قلمه جلوگیری می کند.
شما برای تهیه این فراورده ی کاربردی و بسیار ارزشمند می توانید با مراجعه به سایت تهران گرولایت قسمت کود و خاک / خاک و بستر کشت اقدام به خرید و ثبت سفارش نمایید.