کمتر کسی پیدا می شود که علاقه ای به گل و گیاهان نداشته باشد و از دیدن آنها لذت نبرد. با تغییر سبک زندگی، افزایش آپارتمان نشینی و کم شدن خانه های دارای حیاط و باغچه نقش و حضور گیاهان در زندگی انسان ها کم رنگ تر شده است. باید دانست که می توان در خانه های آپارتمانی هم پرورش گل و گیاه راه انداخت چراکه نگه داری از گیاهان در منزل می تواند فواید بسیار زیادی داشته باشد که در ادامه به بخشی از این فواید اشاره می شود.
پاک کردن هوای خانه و تولید اکسیژن: امروزه اکثر شهرها، به خصوص شهرهای بزرگ با معضل آلودگی هوا مواجه هستند. این آلودگی به خصوص در محیط های بسته می تواند تاثیر منفی زیادی بر سلامت انسان و حیوان داشته باشد و از آنجا که مردم بیشتر زمان خود را در محیط های بسته مانند خانه، اداره و باشگاه می گذرانند بیشتر در معرض ابتلا به بیماری هایی مانند بیماری های تنفسی و قلبی و سرطان ریه قرار می گیرند. گیاهان یکی از بهترین تصفیه کننده های طبیعت هستند، به علاوه با جذب دی اکسید کربن محیط و تولید اکسیژن می توانند نقش مهمی در بهبود و پاکسازی هوای داخل خانه داشته باشند.
کاهش خشکی هوا: یکی از دلایل موثر بر بروز سرفه و التهاب گلو خشکی هواست. گیاهان نه تنها مانند یک فیلتر میکروب های محیط را جذب می کنند بلکه به علت وجود آب در آنها می توانند بر میزان رطوبت هوا بیافزایند.
ایجاد شادابی و بهبود رفتار: نگهداری از گل و گیاه در منزل می تواند باعث ایجاد حس آرامش و رضایت شود و با کاهش اضطراب های درونی موجب بهبود روابط اجتماعی میان انسانها می شود. مطالعاتی در سال 1984 به نام مطالعه اولریش این امر را اثبات کرد که در یک بیماستان، بیمارانی که پنجره اتاقشان رو به باغ و گیاهان است، زودتر از بیمارانی که تنها دیوارهای اتاق را می بینند مرخص می شوند. در نتیجه حفظ و نگهداری از گیاهان در خانه ارتباط مستقیمی با بالا رفتن سطح سلامت روان دارد.
بهبود کیفیت خواب: همانطور که پیشتر اشاره شد گیاهان در خانه تولید اکسیژن انجام می دهند، این رهاسازی اکسیژن در شبها می تواند موجب افزایش کیفیت خواب شود و آرامش ذهنی را بالا ببرد. گیاهانی مانند اسطوخودوس و یاس دارای همچین ویژگی هستند.
کاهش سر و صدا: یکی از ویژگی های جالب گیاهان توانایی جذب صداست، در واقع آنها با جذب امواج صوتی موجب کاهش سروصدا می شوند. بنابراین اگر خانه ای در منطقه ای شلوغ و پرسروصدا قرار دارد، تهیه چند گلدان در خانه می تواند باعث کاهش آلودگی صوتی و افزایش آرامش شود.

گلدان پارچه ای

برای خرید گلدان پارچه ای می توانید از فروشگاه تهران گرولایت اقدام به خرید نمایید.

زیبا کردن خانه: استفاده از گل و گلدان در خانه یا اتاق کار می تواند چهره ای مدرن و زیبا به مکان بدهد. تزیین خانه با گیاهان باعث ایجاد حس سرزندگی و نزدیکی به طبیعت می شود و حضور آنها می تواند تاثیر مثبتی در اتمسفر فضا  داشته باشد.
افزایش تمرکز: مطالعاتی در دانشگله استنفورد اثبات کرده است که مشاهده گیاهان طبیعی و حتی تصاویرشان می تواند موجب بهبود حافظه شود و با کاهش استرس و اضطراب تمرکز فرد را بالا ببرد. پس نتیجه گرفته می شود که ذهن افراد در محلی که گل و گیاه در آن قرار دارد عملکرد بهتری دارد.
کاهش دمای محیط: گیاهان با ایجاد رطوبت و آزاد کردن بخار در فضای خانه می توانند میزان گرمای محیط را کم کنند. در نتیجه با استفاده از گیاهان در خانه می توان مصرف انرژی را کاهش داد.
افزایش خلاقیت: تحقیقات نشان داده که گیاهان می توانند تا 45 درصد میزان خلاقیت را در انسان افزایش دهند. کارفرمایان می توانند با تزیین کردن محیط کار به وسیله گل و گلدان خلاقیت و بهره وری کارمندان خود را بالا ببرند.
باغبانی درمانی: اشاره شد که گیاهان می توانند باعث بهبود عملکرد مغز شوند به همین دلیل امروزه باغبانی درمانی به عنوان یک روش درمان شناخته می شود که می تواند خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش دهد. این روش همچنین در بهبود حافظه، کاهش اضطراب و درمان افسردگی موثر است.

تهران گرولایت مشاهده محصولات دسته بندی های زیر را به شما پیشنهاد می کند:

تهران گرولایت مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می دهد: